Kartu mes galime viską!

Šeduvoje sukurta gyvoji skulptūra. Irminos Beneševičiūtės nuotr.

Tolerancijos iššūkiai
Nustatymai

Tarptautinė neįgaliųjų diena šiemet suvienijo didelę Lietuvos visuomenės dalį. Neįgaliųjų sumanyta socialinė akcija „Aš ir Tu – tai Mes!“, prie kurios prisijungė gausus būrys žmonių, pademonstravo, kad visi esme lygūs, vieningi ir solidarūs, kad neturi būti jokių žmones skiriančių ribų.

Vilniuje rankomis susikibo daugiau kaip šimtas bendrystės idėjoms pritariančių žmonių.

Nuo idėjos iki plačios akcijos

Tarptautinę neįgaliųjų dieną gruodžio 3-iąją mini visos neįgaliųjų organizacijos. Dažniausiai šia proga rengiami koncertai, padėkojama negalios srityje dirbantiems žmonėms. Tačiau paprastai tokie renginiai – gana uždari, vykstantys nedidelėse bendruomenėse.

Šiaulietė, nuo vaikystės cerebrinio paralyžiaus lydima Vid­mantė Raustytė, naršydama po internetą, aptiko kitokią šios dienos paminėjimo idėją – neįgalieji kartu su kitais visuomenės nariais galėtų susikibti rankomis ir sukurti visus vienijančią gyvą skulptūrą. Užteko šia idėja pasidalyti socialiniuose tinkluose, kai ji pradėjo sparčiai sklisti, o „Baltijos ugdymo centras“ ėmėsi iniciatyvos surengti tokią akciją ir pakvietė prie jos prisijungti visą Lietuvą.

Socialinė akcija „Aš ir Tu – tai Mes“ vyko 17-oje šalies miestų. Rankomis susikibę jos dalyviai sukūrė gyvas skulptūras: didžiuosiuose miestuose į bendrą visumą buvo stengiamasi sujungti ženklų „Neįgalusis“ ir „Pėsčiųjų takas“ simbolius, mažesniuose – sustoti tik į ženk­lą „Neįgalusis“ vaizduojančią skulptūrą. Taip buvo siekiama parodyti, kad visi esame lygiateisiai visuomenės nariai, tokie pat lygūs, taip pat bendraujantys, galintys ir turintys teisę nesijausti kitokie dėl savo negalios.

Plakatai jaunimo rankose – gražus draugiškumo pavyzdys. 

Akcijos globėjas – Prezidentas Valdas Adamkus

Daugumoje prie akcijos prisjungusių miestų gyvoji skulptūra buvo kuriama tuo pačiu metu – gruodžio 3-iąją, 13 val. Miestų aikštėse skambėjo specialiai renginiui sukurtas himnas „Tu gali“. Jo autorius Julius, geriau žinomas kaip „Omerta“, neslėpė – šį kūrinį parašė sunkiu gyvenimo laikotarpiu. „Jis įkvėpė mane. Labai džiaugiuosi, kad įkvėpė ir kitus žmones“, – kreipdamasis į sostinės Katedros aikštėje susirinkusius akcijos dalyvius sakė „Omerta“.

Socialinė akcija turėjo ne tik savo šūkį, himną, bet ir globėją. Juo sutikusio būti Prezidento Valdo Adamkaus mintis gyvosios skulptūros kūrėjams sostinėje perdavė „Baltijos ugdymo centro“ draugystės ambasadorius, akcijos vedėjas Laurynas Rimkus.

„Man buvo didelė garbė gauti Jūsų laišką su prašymu tapti šios gražios ir turiningos akcijos globėju. Priimu šį prašymą kaip įsipareigojimą ir toliau laikytis nuostatos, kurios laikiausi visą gyvenimą: kad mūsų neįgalieji bičiuliai – tai neatskiriama mūsų dalis. Mūsų Lietuvos, mūsų visuomenės, mūsų pačių dalis. Todėl, abejingumu ir ignoravimu skriausdami neįgaliuosius, skriaudžiame save – savo dvasią, savo žmogiškumą, savo valstybę. Kai tuo tarpu mūsų neįgalieji bičiuliai mūsų valstybę garsina – prisiminkime parolimpines žaidynes, prisiminkime neįgaliųjų laimėjimus mokslo, kultūros srityse ir negalėsime nepripažinti, kad iš neįgaliųjų turi ko pasimokyti likusioji visuomenės dalis – moralinės tvirtybės, atkaklumo, pastangų siekiant tikslo. Todėl, nuoširdžiai dėkodamas už Jūsų ir Jūsų kolegų indėlį į Lietuvos vardo garsinimą, linkiu, kad visada būtumėte matomi ir girdimi. Ne kaip neįgalieji, o tiesiog kaip žmonės – vaikštantys tomis pačiomis gatvėmis, gyvenantys tais pačiais rūpesčiais. Linkiu, kad dėmesys, skiriamas Jums, būtų ne proginis, o nuolatinis, pagalba – reali ir nuoširdi. Kad ne tik žodžiais, bet ir širdimis, ir darbais galėtume pakartoti šiandieninės Neįgaliųjų dienai skirtos akcijos žodžius „Aš ir Tu – tai Mes!“ Siunčiu nuoširdžius linkėjimus visiems, susirinkusiems į prasmingą renginį, visiems Jūsų artimiesiems, kolegoms, likimo draugams ir tiesiog draugams! Visiems, kurie kantriomis kasdienėmis pastangomis keičia mūsų požiūrį ir veda mūsų bendravimą žmogiškosios šilumos, atvirumo ir paties tikriausio žmogiškojo solidarumo keliu. Kuo geriausios kloties visiems, šiuo keliu einantiems!“

Akciją organizavo ne tik neįgalieji

Į „Baltijos ugdymo centro“ kvietimą savo mieste surengti akciją „Aš ir Tu – tai Mes“ atsiliepusios Šeduvos neįgaliųjų draugijos narė Irmina Beneševičiūtė pasakojo, kad prie jos noriai prisijungė Šeduvos gimnazijos mokiniai, miesto bendruomenės nariai, negalią turintieji ir jiems prijaučiantys žmonės. Draugijos nariai rašė kvietimus, kabino juos miesto skelbimų lentose, skambino, ragino akcijoje dalyvauti įvairias organizacijas. „Mūsų sukurtas ženklas „Neįgalusis“ nebuvo labai didelis, tačiau ir miestelis mažas, – Tarpautinės neįgaliųjų dienos išvakarėse surengtos akcijos įspūdžiais dalijosi specialiai į renginį sostinėje atvykusi Irmina. – Manome, kad akcija tikrai pavyko. Ji parodė mūsų bendrystę.“

Radviliškyje socialinę akciją organizavo rajono savivaldybės administracija, Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuras, Radviliškio miesto kultūros centras, Radviliškio „Gražinos“ pagrindinė mokykla, kuri tapo pagrindine šios akcijos įgyvendintoja.

Socialinę akciją organizavo ir Anykščių rajono savivaldybė, socialinių paslaugų centras, Anykščių bei Aknystos socialinės globos namai. Į gyvają skulptūrą stojo ir nemažas Neįgaliųjų draugijos narių būrelis.

Akcijos sumanytojai nesiekė, kad gyvąsias skulptūras kurtų vien negalią turintys žmonės. Daug svarbiau buvo šia akcija sudominti visą visuomenę, pajusti tarpusavio bendrystę. Susiėmę rankomis akcijos dalyviai ne kartą skandavo tai patvirtinantį šūkį: „Kartu mes galime viską!“

Akcijos ambasadoriai – žinomi žmonės

Socialinėje akcijoje dalyvavo ir daug žinomų žmonių. Jos ambasadoriais tapo parolimpietis Mindaugas Blius, „Lietuvos ryto“ televizijos žurnalistė Daiva Žeimytė ir kiti.

Dainų alikėjas Sasha Song neslėpė, kad šeimoje taip pat yra neįgaliųjų, todėl žino, su kokiais rūpesčiais jie susiduria, kokiomis nuotaikomis gyvena, tad mielai prisijungė prie visus vienijančios akcijos. Jaunimo verslo klubo prezidentas Evaldas Damanauskas pasidalijo mintimis, ką jam davė bendravimas su negalią turinčiais žmonėmis. Pasak jo, išskirtinumo šiems metams suteikė Niko Vujičičiaus renginio organizavimas, darbas su Justu Džiugeliu. „Iki tol aš galvojau, kad reikia padėti šiems žmonėms. Tačiau po šių metų aš pats jaučiuosi daug didesnis žmogus. Jie yra lygiai tokie, kaip ir mes. Daugeliu atvejų jie netgi geresni už mus“, – Katedros aikštėje susirinkusiesiems sakė E. Damanauskas.

Šiemet į Seimą išrinktas neįgaliojo vežimėliu judantis Justas Džiugelis pabrėžė, kad ši socialinė akcija – didžiausia tokio pobūdžio akcija Lietuvoje, atkreipianti dėmesį į žmones su negalia. Pasak jo, tokių akcijų reikia daugiau, nes visi esame lygūs, visi galime būti kartu ir džiaugtis gyvenimu.

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas