Kultūros sostinė tapo ir žmonių su negalia sostine

Tolerancijos testas
Nustatymai

Savaitgalį vykti į Žemaitijos ir Lietuvos kultūros sostinę Telšius kvietė spalvinga ir nuotaikinga, šiemet trečioji neįgaliųjų bendruomenės mugė-koncertas „Būkime kartu“. Joje šoko, dainavo, grojo ar įsigyti suvenyrus siūlė apie 600 žmonių (iš jų – apie 500 su negalia) iš įvairių Lietuvos vietų. 

Šventėje "Būkime kartu" skambėjo įvairių žanrų muzika.

 

 

Šventės svečius laimino Lietuvos žmonių su negalia sąjungos angelai.

Programa net išrankiausiam skoniui
Telšiuose vykęs renginys tik­rai pateisino miestui šiemet skirtą Lietuvos kultūros sostinės vardą. Norimą veiklą čia galėjo susirasti įvairaus amžiaus, įvairių pomėgių ir interesų lankytojai. Šventė prasidėjo Telšių Šv. Antano Paduviečio katedroje, kur buvo laikomos šv. mišios už neįgaliuosius ir jų šeimų narius. Mišios buvo verčiamos į gestų kalbą.
Po pamaldų susirinkusiuosius į šventę džiugino Sakralinės muzikos festivalio, skirto A. Jasenausko 130-osioms metinėms, dalyvių koncertas Telšių miesto amfiteatro scenoje. Festivalis kaip tik sutapo su mugės-koncerto „Būkime kartu“ laiku. Nenorintys klausytis sakralinės muzikos, kiek vėliau turėjo galimybę pasimėgauti Lietuvos specialiosios kūrybos draugijos „Guboja“ suburto neįgaliųjų nacionalinio „Spalvų muzikos“ orkestro (vyr. dirigentas Romualdas Brūzga) kartu su diksilendu „Sweetband“ bei Emiliu Korickiu atliekamais muzikiniais kūriniais. Skambėjo ir kaimo kapelų, kitų neįgaliųjų muzikos ir šokių kolektyvų pasirodymai.
Šventės svečius šurmuliu ir spalvomis viliojo neįgaliųjų kūrybos darbų mugė. Joje galėjai rasti visko, ko tik širdis geidžia: papuošalų, knygų skirtukų, dekoratyvinių dėžučių, paveikslų, medžio dirbinių, įvairiaspalvių žaislų, saldumynų.
Jaunuosius šventės dalyvius prisijungti kvietė kūrybinės dirbtuvėlės, kuriose jie galėjo įgyvendinti savo fantazijas kurdami svajonių paukštį. Šventę apvainikavo Livetos, Petro ir Ingridos Kazlauskų koncertas.

Susirinkusiuosius sveikino socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė, Telšių miesto meras
Petras Kuizinas ir Lietuvos specialiosios kūrybos draugijos „Guboja“ pirmininkė Viktorija Vitaitė. 

Prekyba mugėse naudinga
Į šventę susirinkę prekeiviai nestokojo geros nuotaikos, susidomėjusiems noriai pasakojo apie savo organizacijas, mielai rodė rankdarbius, ir, žinoma, derėjosi.
VšĮ „Vilties erdvė“ moterys iš Mažeikių atsivežė daugybę įvairiausiomis technikomis kurtų rankdarbių. Įstaigos darbuotojos rūpinasi, lavina, moko savarankiškumo intelekto ir kompleksinę negalią turinčius žmones. Vyriausioji socialinė darbuotoja Raimonda Kibildytė tvirtina, kad mugėms įstaigos lankytojai ruošiasi ištisus metus. Nieko nuostabaus – „Vilties erdvė“ per metus dalyvauja net 13-oje mugių.
Pasak R. Kibildytės, prekiaujant mugėse surinkti pinigai labai svarbūs organizacijai. Jie skiriami stovykloms organizuoti, įvairioms rankdarbiams kurti reikalingoms, lavinimo priemonėms pirkti. „Žmonės rankdarbių perka daug, ypač prieš didžiąsias šventes, ir susikaupia visai nemaža suma. Po mugių mūsų lankytojams už darbą organizuojamos ekskursijos, pasidarome ir šventę su vaišėmis“, – pasakoja R. Kibildytė.
Ant mažeikiškių prekystalio puikavosi nėriniai, siuviniai, keramikos, medžio, floristikos darbeliai ir daugybė kitų dirbinių. Bene labiausiai prie mažeikiškių prekystalio praeivius, o ypač vaikus, traukė įstaigos lankytojos Virginijos Kriaučiūnaitės siūti minkšti žaislai.
Mergina turi darbą, ji puse etato dirba valytoja, todėl šiek tiek apgailestauja, kad ne visada užtenka laiko siuvimui bei kitoms veikloms. Virginija pasakoja, kad kartu su centro darbuotoja aptaria, ką galėtų pasiūti ir
tada pati išsirenka. Mergina pirma pasiuva žaislo detales, po to jas sujungia į visumą. Kiek užtrunka žaislo gamyba, pasakyti nelengva, nes vieną dieną siuva vien rankytes, kitą – kojytes, paskui laukia komponavimas. Virginija pasakoja, kad medžiagas siuviniui renkasi pagal nuotaiką, kuo ji geresnė, ryškesnės ir spalvos. Mergina džiaugiasi, jog mugės svečiai noriai perka jos siūtus žaislus ir sako, kad turės dar labiau stengtis, kad būtų ką vežtis ir į rugsėjo mėnesį sostinėje vyksiančią mugę „Tau Vilniau“.

Telšiuose koncertavo 20 neįgaliųjų meno kolektyvų.

Šventės labai reikalingos
VšĮ „Vilties erdvė“ socialinė darbuotoja R. Kibildytė sako, kad negalią turintys žmonės labai laukia išvykų, jos labai naudingos. Neįgaliesiems labai svarbu pamatyti, kad jų darbeliais gėrisi, kad juos perka. Tai suteikia pasitikėjimo savimi, įkvepia norą dirbti, tobulėti. „Turime vieną lankytoją, kuriam atėjus pas mus buvo labai sunku susikaupti, jis negalėdavo ramiai dirbti vieno darbo. Kai jį pirmą kartą pasiėmė į mugę ir jis pamatė, kaip žmonės noriai perka rankdarbius, grįžęs ėmė elgtis visiškai kitaip. Dabar jis siuvinėja jau porą metų, visada dirba susikaupęs, nes mato, kad jo darbą žmonės vertina“, – tikina R. Kibildytė.
Šventės svečius ir dalyvius sveikinusi Lietuvos specialiosios kūrybos draugijos „Guboja“ pirmininkė Viktorija Vitaitė džiaugėsi, kad per Lietuvą nuvilnijusiose mugėse-koncertuose netrūko dalyvauti norinčių neįgaliųjų. Pasak jos, tai didžiulė laimė ir dar didesnė atsakomybė, nes viskas turi būti suorganizuota tinkamai, visi turi jaustis laukiami.
„Aš labai džiaugiuosi jūsų šiluma, noru bendrauti, veržlumu. Gera būti kartu. Jūs sakote, kad norite susitikti, norite, kad tokie renginiai vyktų, ir aš tikiuosi, kad bendromis, jėgomis, bendraujant su įvairiomis valstybinėmis institucijomis, rasime lėšų, kad ši tradicija tęstųsi“, – sakė V. Vitaitė.


Ieva JUODEIKIENĖ
Autorės nuotr.

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRfondas_puslapyje_antras
rėmėjai
TAIP PAT SKAITYKITE
rubrika portale TV3.lt