Šeimos istorijos tyrinėjimas – įdomus užsiėmimas

Šeimos muziejuje Danutė Garlienė pakvietė apsilankyti savo bičiulius iš Dienos centro pagyvenusiems ir neįgaliems žmonėms „Verdenė“.

Tolerancijos iššūkiai
Nustatymai

Vos už 6 km nuo Švenčionių driekiasi Šventos kaimas – kalvų, ežerų ir upelių kraštas. XIX amžiuje lenkų tautybės aristokratų šeima jame pastatė dvarą. Dvaro sodybos teritorijoje buvo nemažai įvairios paskirties pastatų, kai kurie išliko iki mūsų dienų. Vienas iš tokių – buvęs kumetynas, statytas dvaro darbininkams. Kaip ir pats dvaras, kumetynas turi savo istoriją ir yra kultūros paveldo objektas.

Šiandien šio namo dalis priklauso Švenčionių socialinių paslaugų centro Dienos centro pagyvenusiems ir neįgaliems žmonėms „Verdenė“ lankytojai Danutei Garlienei, kuri savo jėgomis ten įrengė mažą šeimyninį muziejų. Apsilankyti šioje gražioje vietovėje, kur atgyja kiekvieno širdžiai mieli prisiminimai apie tėviškę, vaikystės džiaugsmus, sunkų, bet kartu ir įdomų gyvenimą, ji pakvietė ir savo bičiulius iš dienos centro „Verdenė“.

Muziejus skirtas Danutės vyro šeimos atminimui. Vyro tėvas pokario metu buvo ginkluoto pasipriešinimo dalyvis, partizanas, nužudytas 1945 m. Dėl šios priežasties 1946 m. vyro senelis buvo ištremtas į Sibirą, kur praleido 10 metų.

Didelė krosnis, žemos lubos, lempos, austais takais išklotos grindys, vaiko lopšys, kiti buities rakandai atkuria tuometinį interjerą, suteikia ramybės ir saugumo pojūtį. Nerti, siuvinėti, austi daiktai dar ir šiandien tinkami naudoti. Sienas puošia senos fotografijos – šeimos gyvenimo atspindžiai. Visa tai konkretaus žmogaus, šeimos istorija, o daiktai yra šios istorijos liudininkai.

Pasinėrėme į praeitį – klausėmės Danutės pasakojimo, savo rankose laikėme išsaugotus namų apyvokos daiktus, vaišinomės pirmu medumi ir naminiu sūriu, dainavome.

Šeimos istorijos tyrinėjimas – svarbus ir naudingas dalykas. Reikia žinoti, iš kur atėjai, kad galėtum keliauti toliau. Džiaugiamės, kad Danutė įgyvendino savo svajonę, investavusi į tai ne tik pinigus, bet daug meilės ir pagarbos išėjusiems žmonėms. Dėkojame, kad ji ne tik išsaugojo mylimų žmonių atminimą, bet ir pasidalijo su mumis.

Ir tegul kiekvienam iš mūsų užtenka laiko ir jėgų tam, kas iš tikrųjų svarbu.

Oksana TEILANS
Švenčionių socialinių paslaugų centro Dienos centro pagyvenusiems ir neįgaliems žmonėms „Verdenė“ socialinė darbuotoja

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje