Palikite galimybę pasirinkti

Vilniaus Universiteto ligoninės Santaros klinikų Reabilitacijos, fizinės ir sporto medicinos centro IV stacionarinės reabilitacijos skyrius.

Tolerancijos iššūkiai
Nustatymai

Norėčiau pasidalinti su jumis, skaitytojai, mintimis apie situaciją, kai sveikieji nusprendžia už mus, pacientus, ko mums reikia ir ko ne.

Neseniai man atliko širdies vožtuvo protezavimą, operacija vyko su nenumatytais trukdžiais, bet toks jau žmogaus organizmas – kartais jis medikams iškrečia pokštą. Esu dėkinga Vilniaus Santaros klinikų I kardiologijos skyriui, mane operavusiam kardiochirurgui. Tačiau aš ne apie tai.

Vilniaus Universiteto ligoninės Santaros klinikų Reabilitacijos, fizinės ir sporto medicinos centro IV stacionarinės reabilitacijos skyrius (buvusi Valkininkų sanatorija) įsikūręs gražiame Dzūkijos pušyne, kelio Vilnius–Druskininkai 60-me kilometre. Pacientui, kuris norėtų gauti purvo vonių ar vandens procedūrų, čia tikrai nėra ką veikti – viso šito nerasime. Tačiau po kardiochirurgų įsikišimo, kai prieš savaitę buvo atidaryta krūtinės ląsta ir judi tartum zombis, o skausmas trukdo žiūrėti į save kaip į žmogų, pasitempti, tada esi dėkingas likimui, kad tu ne prestižinėse Druskininkų ar Birštono sanatorijose. Patikėkit, teko man ir jose pabuvoti, tik tuomet buvau gyvybinga, man reikėjo vandens procedūrų. Bet dabar, kai megztinį gali užsimesti tik padedant palatos draugei, šis reabilitacijos skyrius labai tinkamas. Ir kai girdi personalą kalbant, kad svarstoma jį uždaryti, skaudą širdį. Tiesa, Vilniuje yra naujas reabilitacijos skyrius, tačiau atvažiavusiems iš rajonų, čia trūksta oro. Vietiniai gyventojai gal pripratę prie automobilių išmetamųjų dujų tvaiko. Bet mums, širdininkams, reikia gryno oro. Reabilitacijos skyrių Valkininkuose supa daug medinių skulptūrų, pastatą ir ten esančius ligonius saugo medinis angelas, kuris vakare būna apšviestas prožektorių. Ligoniams po sudėtingų operacijų reikia ramybės ir atgaivos sielai – tai galima rasti koplytėlėje. Aš čia ėjau kiekvieną dieną ir skaičiau medžio tošyje išskaptuotus Dešimt Dievo įsakymų. Jie mane ramino – atgavau pusiausvyrą. Mes čia visi lyg viena šeima – visi užsiūtomis krūtinėmis, o plaukai sušukuoti kaip pakliuvo, nes sunku pakelti rankas. Čia teikiamos ne tik medicininės procedūros, bet ir psichologo pagalba. O skyriaus vedėjo pamokymai, kaip gyventi toliau, verti milijono. Atvažiuoja ir gydytoja iš Vilniaus, kuri mus globos vėliau. Ji per savo budėjimą aplanko kiekvieną ligonį ir taip pat paaiškina, ko reikia vengti, o ką daryti būtina. Ar tokių pamokymų gautume kitose sanatorijose, nežinau. Kiek man teko naudotis jų paslaugomis, paprastai pačią pirmą dieną surašo, kokių paslaugų tau reikia, ir tiek gydytoją tematai. Valakampiuose kiekvieną rytą – vizitacijos, kraujospūdžio matavimas, kraujo ėmimas, mankšta. Kartu vaikščiojame lauke – žingsniuojame vienas kitam padėdami ir džiaugiamės už kiek­vieno nueitą kilometrą.

Taip norisi, kad išgirstų tie ponai, kuriems atrodo, kad čia viskas pasenę, per mažai paslaugų ir reikia šį centrą uždaryti. Mielieji ponai, po operacijų, kai reikia atverti krūtinės ląstą, tokių reabilitacijos centrų, kaip Valkininkuose, labai reikia. Šioje gydymo įstaigoje yra viskas, ko reikia šiuolaikinei kraujotakos ligomis sergančių pacientų reabilitacijai. Dauguma pacientų – po įvairių širdies operacijų. Taip pat gydomi pacientai po miokardo infarkto, po širdies vainikinių arterijų angioplastikos, po kai kurių periferinių arterijų rekonstrukcinių operacijų, po dirbtinio širdies ritmo reguliatoriaus (elektrokardiostimuliatoriaus) implantavimo, sergantys kai kuriomis krūtinės anginos formomis, širdies vožtuvų ydomis ir kitomis kraujotakos sistemos ligomis.

Čia gydėsi Vytautas Landsbergis ir buvęs Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus. Gal šie žmonės galėtų ponams padėti apsispręsti dėl Vilniaus Universiteto ligoninės Santariškių klinikų Reabilitacijos, fizinės ir sporto medicinos centro IV stacionarinės reabilitacijos skyriaus likimo.

Vilija VILKELIENĖ

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje