Ar naujas neįgaliojo pažymėjimas palengvins keliones užsienyje?

Keliaujantys neįgalieji dažnai iš kuprinių nė neišsitraukia savo pažymėjimų.

Tolerancijos iššūkiai
Nustatymai

Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba (NDNT) jau daugiau kaip tris mėnesius išduoda naujo pavyzdžio neįgaliojo pažymėjimus. Esminis jų skirtumas nuo ankstesniųjų – pažymėjimas išverstas į anglų kalbą. To neįgalieji, ypač mėgstantys keliauti, labai laukė, mat daugelyje šalių lietuviškas pažymėjimas neužtikrino galimybės pasinaudoti lengvatomis. 

Skirtingose šalyse nevienoda lengvatų sistema

Neįgalieji ne kartą kėlė klausimą, kad būtina neįgaliojo pažymėjimą išversti į anglų kalbą, kai kurie netgi kreipdavosi į vertėjų biurus, kad gautų oficialiai patvirtintą neįgaliojo pažymėjimo vertimo variantą. Socialinės apsaugos ir darbo ministro vyriausioji patarėja neįgaliųjų klausimais Eglė Čaplikienė sako, kad atsisakius „nedarbingo“ ir „iš dalies darbingo“ terminų bei keičiant neįgaliojo pažymėjimo formą, nuspręsta jame esančius įrašus išversti ir į anglų kalbą. Vienodo visoje Europos Sąjungoje galiojančio neįgaliojo pažymėjimo nėra, kaip nėra ir bendros negalios, specialiųjų poreikių nustatymo sistemos ar negaliai kompensuoti numatytų priemonių bei lengvatų. Kiek­viena šalis šiuos sprendimus priima savarankiškai. Todėl į anglų kalbą išverstas pažymėjimas (beje, angliška tik pažymėjimo forma, o duomenys jame pateikiami lietuviškai) lengvatų kitose šalyse negarantuos.

Daug keliaujanti ir bičiulių iš užsienio sulaukianti Kristina Kosovskaja sako, kad ir Lietuvoje negalioja kitose šalyse išduoti pažymėjimai. „Pamenu, turėjau svečių iš užsienio, tai nei į TV bokštą, nei traukinio bilietams jiems nepadarė jokios nuolaidos, nes, kaip mums buvo paaiškinta, nuolaidos galioja tik Lietuvos neįgaliesiems“, – pasakojo Kristina.

Nemažai keliaujantis neįgaliojo vežimėliu judantis Martinas Baltrušaitis neslepia – užsienyje pirkdamas bilietą į muziejų ar kokį nors kitą kultūros objektą savo neįgaliojo pažymėjimo net nebando išsitraukti. Vyras sako nesigilinantis, ar jie turi kokią nors nuolaidų sistemą neįgaliesiems. Pasak Martino, jeigu jau siekiame integracijos, tai ir integruokimės, o nesistenkime ieškoti privilegijų.

Taip dabar atrodo į anglų kalbą išverstas neįgaliojo pažymėjimas.

Neįgaliojo pažymėjimas kainos į „Londono akį“ nesumažins

Mokytojai, muziejų darbuotojai užsienyje gali naudotis turimais pažymėjimais ir lankydamiesi muziejuose, kultūros objektuose gauti nemažas nuolaidas. Lietuviškas neįgaliojo pažymėjimas tokios privilegijos paprastai nesuteikdavo – jo įrašų užsieniečiai nesuprasdavo. Tiesa, vežimėliais judantys neįgalieji prisiminė ne vieną atvejį, kai sunkios negalios žmogų kultūros objektų darbuotojai ir neparodžius pažymėjimo įleisdavo nemokamai arba leisdavo bilietą nusipirkti už pusę kainos. Žinoma, ne visur. Pavyzdžiui, panorus į Londono panoramą pažvelgti iš garsiojo apžvalgos rato, vadinamosios „Londono akies“, netgi Didžioje Britanijoje gyvenančiam neįgaliajam tenka pirkti bilietą už visą kainą, tik jį lydintis asmuo įleidžiamas nemokamai.

Daug po pasaulį keliaujanti Raimeda Bučinskytė tikina, kad tokios taisyklės galioja ne tik Londone. Jeigu lankomas objektas pritaikytas negalią turintiems žmonėms, daugelyje vietų negalima tikėtis jokių nuolaidų. O nemokamas įėjimas lydinčiajam – tarsi garantija, kad kilus nenumatytoms problemoms, bus kas neįgaliuoju pasirūpina. Beje, jeigu žmogaus negalia nematoma, apie nuolaidas bilietui apskritai galima pamiršti.

Angelės Rudžianskaitės nuo­­mone, užsienio šalyse gyvenančių neįgaliųjų išmokos yra gerokai didesnės, todėl bilietas už visą kainą jiems nesukelia papildomų rūpesčių.


Naujas neįgaliojo pažymėjimas jau atpažįstamas

Naujasis neįgaliojo pažymėjimas Lietuvoje galioja jau daugiau nei tris mėnesius, tad vis rečiau pasitaiko nesklandumų, kai paslaugų teikėjai jo neatpažįsta. Daugiausiai nesusipratimų kildavo su autobusų vairuotojais – būtent jiems dažniausiai tenka rodyti teisę į lengvatinį kelionės bilietą užtikrinantį dokumentą. NDNT, prašydama informuoti priemiestinius ir tarpmiestinius vežėjus, informacinius pranešimus apie naujo pažymėjimo galiojimą išsiuntė Lietuvos transporto saugos administracijai, AB „Lietuvos geležinkeliai“ ir Lietuvos savivaldybių asociacijai, todėl pasitaiko vis mažiau apie tai nieko negirdėjusių vežėjų.

NDNT Dokumentų valdymo skyriaus vyriausioji specia­listė Nomeda Pikelytė neatmeta tikimybės, jog žmones gali klaidinti tai, kad tebegalioja ir senojo pavyzdžio pažymėjimai. „Jeigu turimo pažymėjimo galiojimas nesibaigęs, visai nebūtina skubėti jo pasikeisti“, – sako N. Pikelytė ir priduria, kad jis galios iki nurodyto termino pabaigos. Specialistė ramina ir dar dėl vieno abejonių sukėlusio dalyko – ant naujo pažymėjimo nėra nei jį išdavusio atsakingo NDNT darbuotojo parašo, nei antspaudo. „Nei patiems neįgaliesiems, nei paslaugas ar lengvatas jiems teikiantiems asmenims ar įstaigoms dėl to sutrikti nereikėtų, – sako N. Pikelytė. – Parašo bei antspaudo ir neturi būti, nes dokumentas atspausdintas ant saugaus dokumentams skirto blanko.“


Neįgaliojo pažymėjimus NDNT išduoda ir pensinio amžiaus asmenims

Iki balandžio 1 d. NDNT jau išdavė beveik 17 tūkst. naujų neįgaliojo pažymėjimų. Juos atsiėmė ne tik tie, kam neįgalumo ar darbingumo lygis nustatytas pirmą kartą, bet ir tie, kam baigėsi pažymėjimo galiojimo terminas. Pirmą kartą netekto darbingumo lygis gali būti nustatytas pusei metų ar metams, tokiam laikui išduodamas ir neįgaliojo pažymėjimas. Darbingumo lygį nustačius iš naujo, išduodamas ir naujas pažymėjimas. Nuo šių metų neįgaliojo pažymėjimus NDNT, nustačiusi specialiųjų poreikių lygį, išduoda ir senatvės pensijos amžiaus sukakusiems žmonėms.

Gana dažnai į NDNT kreipiasi šį dokumentą praradę ar sugadinę neįgalieji. Naujas pažymėjimas išduodamas ir pasikeitus vardui ar pavardei, jeigu dėl kokių nors priežasčių senieji pažymėjai pasidaro netinkami naudoti ar pan. Pažymėjimus NDNT išduoda ir keičia nemokamai.

Aldona MILIEŠKIENĖ

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje