Socialinis verslas: pasitelkus inovacijas galima išspręsti daug problemų

Socialinio verslo stovyklos dalyviai diskutavo, kaip spręsti įvairias socialines problemas.

Tolerancijos horizontas
Nustatymai

Savaitgalį Inovatorių slėnyje, Antalieptėje (Zarasų rajone) vyko socialinio verslo stovykla BiZzZ. Neformalioje aplinkoje buvo dalijamasi socialinio verslo idėjomis, inovacijomis, grupėse vyko diskusijos, kaip pasitelkus inovacijas realiai galima spręsti įvairias socialines problemas. 

Dabar pats laikas imtis iniciatyvos

Į socialinio verslo stovyklą visus besidominčius sukvietė NVO „Avilys“ ir Inovatorių slėnis. Pasak renginio organizatoriaus Manto Leleikos, pagrindinė stovyklos idėja buvo skleisti žinią, kad socialinės inovacijos Lietuvoje nebėra priešas, kad šiandien yra pats geriausias laikas imtis pokyčių. M. Leleikos teigimu, buvo siekta, kad ­stovykloje dalyvautų ir savivaldybių atstovai, ir verslininkai, ir pavieniai socialiniu verslu besidomintys asmenys, kad jie neformalioje aplinkoje užmegztų ryšius, surastų partnerių ir pradėtų vienokią ar kitokią inovatyvią veiklą. „Po vieną nelabai ką pasieksi, o dirbant komandoje, radus bendraminčių galima nuveikti kur kas daugiau. Todėl vienas iš stovyklos šūkių buvo „Atrask savo socialinę simpatiją“. Norėjosi padrąsinti nebijoti kurti, nebijoti rizikuoti, drąsiai įgyvendinti savo idėjas“, – dalijasi įspūdžiais Mantas.

Jo teigimu, socialinio verslo samprata Lietuvoje iki šiol kelia daug diskusijų. Vis dėlto svarbu pabrėžti, kad tai turėtų būti toks pat verslas, kaip kiti – siekiantis teikiant vienokias ar kitokias paslaugas užsidirbti, o tuo pačiu suteikti naudą žmogui, patenkinti jo poreikius. Viena iš tokių inovacijų, kurią galima laikyti pasisekusia ir pasiteisinusia – socialinis taksi, už simbolinę kainą teikiantis transporto paslaugas neįgaliesiems. Jie padeda spręsti didelę problemą – negalią turintiems, sunkiai judantiems žmonėms suteikia galimybę nuvykti ne tik į gydymo ar socialinę įstaigą, bet ir į kultūros objektus, pas draugus ir pan.


Problemų sprendimas kyla iš poreikio

Lietuvoje socialinės inovacijos kelią skinasi nedrąsiai. Apie neįgaliųjų poreikius, jų patiriamas problemas stovykloje pasidalijo asociacija „Savarankiškas gyvenimas“. Jos valdybos pirmininkė Kristina Dūdonytė sako, kad diskutuojant kilo nemažai idėjų. Gal ne visos jos pasiteisins, tačiau jau vien kalbėjimas apie jas yra žingsnis pirmyn.

VšĮ „Bendrystės galia“ vadovė Dalia Kuliešienė pristatė savo socialinę iniciatyvą. Ji planuoja sukurti „Galių dėžutę“ – į vieną vietą sudėti visą informaciją apie tai, kokių galimybių yra negalią turinčius vaikus auginančioms šeimoms: pradedant nuo ankstyvosios reabilitacijos, socialinio draudimo, baigiant pagalba ugdymo įstaigose ir pan. Deja, šiuo metu tokios informacijos tėvai, auginantys raidos sutrikimų arba tiesiog vienokių ar kitokių specialiųjų poreikių turinčius vaikus, vienoje vietoje negauna. Siekdama spręsti šią problemą D. Kuliešienė įkūrė informacinę platformą šeimai „Bendrystės galia“. Pamačiusi, kad ne visas mamas informacija pasiekia per internetą, nusprendė, kad reikia parengti ir popierinį variantą – į vieną vietą sudėti visą informaciją, kokios pagalbos tėvai gali tikėtis, kur gali kreiptis įvairiais atvejais.

Asociacijos „Savarankiškas gyvenimas“ nariai ryžtingai nusiteikę imtis pokyčių.

Pati D.Kuliešienė augina 3 mergaites ir visos turi vienokių ar kitokių specialiųjų poreikių. Mama sako, kad gimus pirmai mergaitei jos niekas neinformavo, kokios pagalbos tikėtis. „Skaudžiausia, kad tik po keleto metų sužinai, jog tavo vaikui galėjo būti suteikta ankstyvoji reabilitacija. Tai yra didžiausias absurdas, kad tokius dalykus tėvai patys turi išsiaiškinti ir išsikovoti“, – sako moteris. Jos teigimu, svarbiausiai informacijai susirasti tėvai sugaišta labai daug laiko. „Galių dėžutė“ – tai visa informacija vienoje vietoje.

Dar viena problema, kuri buvo aptarta socialinio verslo stovykloje – atokvėpio paslauga namuose neįgalų asmenį prižiūrintiems žmonėms. Šios iniciatyvos imsis Rietavo miesto vietos veiklos grupė ir Rietavo turizmo ir verslo informacijos centras. „Laikinojo atokvėpio paslauga – labai reikalinga, jos Lietuvoje trūksta“, – pabrėžė K. Dūdonytė. Taip pat ir bendruomeninių gyvenimo namų. Šio iššūkio planuoja imtis VšĮ Revilita, dirbanti su neįgaliaisiais ir prekiaujanti jų pagamintais meno dirbiniais.

Judėjimo sunkumų turintiesiems į stovyklą atvažiuoti padėto „Socialinis taksi“.

Stovykloje aptartos idėjos tarsi nėra naujos, tačiau labai svarbu, kad jos būtų realiai įgyvendintos. Jų sprendimo gali imtis bet kas – ir nevyriausybinės organizacijos, ir bendraminčių grupelė. Pasak socialinio verslo stovyklos ­iniciatorių, dabar labai palanku su savivaldybėmis pradėti kalbėti apie socialinį verslą, kadangi netolimoje ateityje vis daugiau paslaugų jos turės perduoti nevyriausybiniam sektoriui.

Emilija STONKUTĖ

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje