Aldona BALSEVIČIENĖ. Pasibeldė pusiaužiemis

Ritos Mockeliūnienės nuotr.

Kūrybos laboratorija
Nustatymai

Sveika, žiemuže. Jau sausis, kuris priklauso tik tau.

Sausio mėnesio pavadinimas kildinamas iš romėnų dievo Jano vardo, kuris atidaro duris naujų darbų pradžiai. Pats dievas Janas turi du veidus. Vienas žiūri į ateitį, kitas į praeitį. Matyt, todėl ir mes dar negalime pamiršti senųjų metų, dar tęsiame pradėtus darbus, dar prisimename, ką nuveikėme, ko nepadarėme. Ačiū už sniegą, kurio nepagailėjai. Jis apsaugos augalų šaknis, kaups drėgmę būsimam derliui. Ir šaltis mėnesio pradžioje kaip reikiant paspaudė. Tik jūros ir marių vanduo dar sulaiko šalčio veržimąsi.

Seni žmonės sako, kad tamsus laikas prašo susimąstyti, judėti lėčiau. Gal vertėtų ir senuosius dievus prisiminti: Laimą, Veliuoną, Žemyną ir kt.

Laisvės gynėjų dieną prisimeni šlovingą Lietuvos praeitį, širdin pabeldžia poetų žodžiai, kad Lietuva čia buvo per amžius, kad mūsų Lietuva – didvyrių žemė, o mes – jos vaikai. Jei bėdos užklumpa, lietuviai sugeba pamiršti rietenas, glaustis vienas prie kito.

Vėjas ir sniegas baigia sutaršyti smėlio skulptūras. Pirmą kartą jos taip ilgai išstovėjo.

Tu, žiemuže, sausį buvai labai nepastovi. Tai šaltis, tai atlydys. Pažeri sniego ir vėl jį ištirpdai. Paklebeni duris, įleidi šalto oro gūsį, priverti susigūžti, kailinius išsitraukti. Juokiesi, kai vaikai voliojasi po sniegą, šypsaisi, kai brenda per vandenį. Nesukaustei marių, nepakvietei žvejų vilioti stintų.

Gal tavo nuotaiką drumsčia šiaurinis vėjas, kuris papasakojo, kokių išdaigų prikrėtė. Jis sumanė Kuršių nerijos pusiasalį paversti sala. Pačioje siauriausioje nerijos vietoje sumąstė leisti jūrai įsisikverbti į marias. Taip užpustė apsauginę kopą, kad abu vandenys susiliejo.

Kas bus toliau ir tau, žiemuže, neaišku, ir žmonėms neramu. Sausio 25 – pusiaužiemis. Seni žmonės sako, kad tą dieną nubunda barsukas. Jei gera diena, išeina pasivaikščioti, jei bloga – vėl gulasi ant šono. Pagal senus papročius tą dieną žmogus turi pradėti žadinti gamtą: papurtyti šakas, pabelsti į avilius.

Visi laukiame pavasario, pasiilgome saulės, ilgesnių dienų.

Ilgai laukę, dar palaukime.

Aldona BALSEVIČIENĖ
Juodkrantė

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRfondas_puslapyje_antras
rėmėjai
TAIP PAT SKAITYKITE
rubrika portale TV3.lt