Aldona BALSEVIČIENĖ. Rudenėlio godos

Kūrybos laboratorija
Nustatymai

* * *

Einu miško takeliu. Jis vinguriuoja, veda mane tolyn, lyg norėtų kažką parodyti. Parodė – didelę susirietusią raudona kepure ūmėdę. Šįmet tai mano pirmas grybas. Gaila, kad gražuolė sukirmijusi. Toliau dar kelios ūmėdės. Negausiai.

Po kojomis šiugžda spygliai. Jie lyg kilimas nukloja žemę aukso ir vario spalva. Tai gamta paruošė kelią rudeniui. Jo laukia lyg garbaus svečio.

Pagalvoju, kaip žmogaus gyvenimas siejasi su augalų pasauliu. Mes didžiuojamės, kad turime keturis metų laikus. Stebime gamtos atbudimą, matome, kaip ji panyra į gilų žiemos miegą. Juk ne veltui kiek­vienas metų laikas valdo tris mėnesius. Tai primena žmogaus gyvenimo tarpsnius: jaunystę, brandą, žingsnelius link senatvės.

Rudenėlis jau vasaros pabaigoje pasislėpęs lyg berniūkštis sekė paskutinius vasaros žingsnius. Išdykaudamas jis pabėrė dovanų. Vienur nukrito saujelė grybų, kitur dosniai paskleidė. Tegu nesiskundžia žmonės, tegu jaučiasi pakylėti, rudenėlio apdovanoti.

Ruduo didžiuojasi, kad jam valdant ateina lygiadienis, kuris sulygina dieną su naktim. Žmonės supranta, ką atneša ta data. Meistrai iš Latvijos ir Lietuvos Juodkrantės Gintaro įlanką dar vasarą papuošė nendrinėmis skulptūromis. Jos degdamos nušvietė dangų, žemę, pagerbė popiežiaus atvykimą, pagyvino susirinkusių žmonių veidus. Šįmet lygiadienis priminė, kad į šventę susirinko mūsų artimųjų, išėjusių Anapilin, vėlės. Ir šventę pavadino „Dūšelės“.

Nendrinis derliaus laivas primena derlių, vaisingumą, sveikina saulę. Džiugu, kad meistrai nepamiršo, jog žmonės turi palaikyti vienas kitą, bendrauti. Krantai negali išskirti artimųjų, jie jungia visus į vieną pasaulį. Vėlės sujungia žemę su dangum. Išėjusiųjų išmintis lieka pasakose, patarlėse, priežodžiuose, mįslėse.

Bręsta ruduo, džiaugiasi, kad jis yra laukiamas, mylimas. Žino, kad dar apdovanos žmones savo turtais, gėrybėmis, savo meile ir rūpesčiu.

O jūra šniokščia, kviečia eiti pirmyn, nugalėti negandas, nepasiduoti.

Aldona BALSEVIČIENĖ
Juodkrantė

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRfondas_puslapyje_antras
rėmėjai
TAIP PAT SKAITYKITE
rubrika portale TV3.lt