„Vilties paukštė“ pradėjo tradicinį rudenišką skrydį

Pirmo turo nugalėtoju išrinktas Alytaus miesto neįgaliųjų draugijos ansamb­lis „Dzūkijos atgaiva“.

Kūrybos laboratorija
Nustatymai

Pirmasis neįgaliųjų meno mėgėjų kolektyvų koncerto-konkurso „Vilties paukštė“ turas vyko jaukiame Rietavo savivaldybės kultūros centre. 8 kolektyvai iš Žemaitijos, Mažosios Lietuvos ir Dzūkijos dovanojo žiūrovams savo dainas, geras emocijas, varžėsi, kas pateks į baigiamąjį konkurso turą. 

Lydėjo gera nuotaika

Į Rietave vykusį „Vilties paukštės“ koncertą-konkursą suvažiavo neįgaliųjų kolektyvai iš Mažeikių, Pagėgių, Palangos, Plungės, Raseinių, Telšių, Alytaus, į sceną lipo ir patys rietaviškiai. Šventės dalyvius linksmino Rietavo kultūros centro mergaičių šokių kolektyvas, sveikinimo žodį tarė savivaldybės administracijos direktorius Vytautas Dičiūnas, Sveikatos, socialinės paramos ir rūpybos skyriaus vedėja Jolita Alseikienė.

Svečių gera nuotaika rūpinosi su humoru juos sutikusi šmaikščioji Neįgaliųjų draugijos narė Gertrūda Varpiotienė. Ji kiekvienam kolektyvui turėjo parengusi šmaikštų eiliuotą palinkėjimą žemaičių tarme. G. Varpiotienė sako, kad eiliuojanti ne pati, o dažniausiai renkasi rietaviškės Birutės Lengvenienės poeziją. Ją pritaiko konkrečiai situacijai, perfrazuoja.

Neatsiliko ir kiti renginio dalyviai – atsiimdamas padėką už dalyvavimą konkurse savo brolio Juozo eilėraštį suskėlė kolektyvo iš Mažeikių vadovas Antanas Erlickas, linksmą nuotaiką palaikė ir renginio vedėja Eglė Fabijonavičienė.

Raseinių rajono neįgaliųjų draugijos kolektyvo „Gaja“ nariai pasipuošė tautiniais drabužiais.

„Labai atsakingai žiūrime į pasirodymą“

Į sceną vienas po kito lipo kolektyvai. Palaikomi žiūrovų plojimų jie dainavo apie gimto krašto meilę, tėvynės grožį, apie patirtus jos išbandymus. Pasak renginio kuratorės Lietuvos neįgaliųjų draugijos renginių organizatorės Saulės Vėjelienės, šių metų „Vilties paukštė“ skirta Lietuvos 100-mečiui, todėl dauguma kolektyvų į savo repertuarą įtraukė Lietuvai skirtų kūrinių. Tiesa, tai jiems nebuvo didelė naujiena – gimtinės temą neįgaliųjų kolektyvai visada mielai renkasi.

Komisijos sprendimu, pirmame „Vilties paukštės“ etape geriausiu pripažintas Alytaus miesto neįgaliųjų draugijos ansamblis „Dzūkijos atgaiva“. Šiam kolektyvui buvo įteiktas Lietuvos neįgaliųjų draugijos prizas – specialiai „Vilties paukštės“ konkursui sukurta simbolinė sparnus išskleidusio paukščio skulptūrėlė.

„Dzūkijos atgaivoje“ dainuojančios moterys neslėpė, kad joms šis įvertinimas labai džiugus. Kolektyvui pradėjus vadovauti Kęstučiui Baranauskui, jis atgimė iš naujo ir jau antrus metus pelno kelialapį į baigiamąjį „Vilties paukštės“ koncertą.

Moterys viena per kitą pasakojo, kad vadovas labai reik­lus, ne kiekviena naujai atėjusi į ansamblį ištveria. Kita vertus, daug įdomiau, kai daina suskamba taip, kad pačioms malonu.

„Rezultatai turbūt daug ką parodo. Tobulėjimui ribų nėra. Padarome gerai, bet galime ir dar geriau“, – šypsosi K. Baranauskas. Vadovas neslepia, kad reikia įdėti labai daug darbo, turėti kantrybės – visos moterys mėgėjos, neragavusios jokių muzikos mokslų. Vis dėlto joms tenka pasimokyti skaityti natas. K. Baranauskas sako, kad kolektyve bendraujama su humoru, lengvai pasišaipant vieniems iš kitų. Vadovas pabrėžia, kad visos ansamblio moterys turi negalią. Tiesa, scenoje to neįžiūrėsi – dainininkės pasitempusios, pasipuošusios įspūdingomis raudonomis suknelėmis.

„Mūsų dainų tikrai niekas nedainuoja. Stengiuosi, kad jos nebūtų panašios į kitų. Kiekvienais metais paruošiame vis kitą repertuarą“, – pasakoja K. Baranauskas. Jo teigimu, atrenkant dainas šiemetinei ansamblio programai „Mažytį kraštą aš turiu“ buvo galvojama apie Lietuvos 100-metį. Vienoje iš jų dainuojama apie partizanų dalią, kita skirta nepriklausomybei, o trečioje džiaugiamasi gyvenimu laisvoje Lietuvoje.

K. Baranauskas sako šiek tiek buvo nustebęs, kad ne visi kolektyvai paisė konkurso nuostatų, ne visi pasistengė paieškoti įdomesnio repertuaro, todėl varžytuvės nebuvo lygiavertės. „Kilo mintis pasiūlyti konkurso organizatoriams, kad vokaliniai ansambliai varžytųsi tarpusavyje, o kapelos pasirodytų atskirai“, – sako K. Baranauskas. Jo teigimu, tai duotų stimulą rimčiau dirbantiems kolektyvams labiau pasistengti, analizuojant kitų darbą įgyti daugiau patirties.

Palangos miesto neįgaliųjų draugijos ansamblyje „Atgaiva“ dainuoja ir 17-metis Nedas Normantas (pirmas iš kairės).

Be dainavimo neįsivaizduoja gyvenimo

Dainavimas daugeliui negalią turinčių žmonių – labai miela laisvalaikio praleidimo forma. Nedas Normantas „Vilties paukštės“ koncerte-konkurse dalyvavo su Palangos miesto neįgaliųjų draugijos ansambliu „Atgaiva“. 17-metis jaunuolis sako labai mėgstantis dainuoti. Ir iš kolektyvo Nedas išsiskiria ne tik savo aiškiu, skambiu balsu, bet ir nuoširdžiomis emocijomis.

Pasak vaikino mamos, nuo mažumės buvo pastebėtas jo balso stiprumas ir išskirtinis muzikalumas. „Muzika Nedui yra viskas. Be dainavimo jis turbūt pražūtų“, – sako moteris. Kartais sūnus ištisom dienom niūniuoja patikusią melodiją. Arba tik klausosi, kai kalbos nesupranta. Labiausiai mėgsta lietuvišką estradą. Jo mėgstamiausia – Laimos Žemaitytės atliekama daina „Tau“.

Nedui labai patinka dainuoti kartu su vyresnio amžiaus žmonėmis. Jų klausomos dainos jam priimtinesnės, nei tos, kurios populiarios tarp jaunimo. Vaikinas sako, kad jam smagu su neįgaliųjų ansambliu kur nors išvažiuoti, dalyvauti įvairiose šventėse. Nedas mokosi Palangos „Baltijos“ pagrindinės mokyklos specialiojoje klasėje, tad tenka ir čia pasirodyti solo.


Į koncertą smagiau su drauge

Elena Sabaliauskienė ir Juozapina Kontrimienė ne tik kaimynės, bet ir geros bičiulės. Jas ypač suartino našlystė bei užpuolusios ligos. Elenai dėl išilginio šlaunikaulio lūžio teko atsisėsti į vežimėlį. Tad būna neleng­va susitvarkyti su buities darbais, o netikėtai į aną pasaulį išėjus vyrui užplūdo vienatvės jausmas. Juozapina kur buvus kur nebuvus vis užsuka į draugės namus. Bet ir jai pačiai reikia paramos – moterį vargina epilepsija, tad gali netikėtai nukristi ir ilgai būti priepuolio ištikta. Juozapina sako net į bažnyčią viena nesiryžtanti eiti. Gerai, kad yra kaimynė, kuri nuolat patikrina, kaip sekasi. Moteris džiaugiasi, kad kartą ir gyvybę jai išsaugojo – iškvietė greitąją pagalbą.

Į „Vilties paukštės“ koncertą moterys atėjo pasipuošusios, puikiai nusiteikusios – gerai, kad nėra jokių kliūčių įvažiuoti į Rietavo kultūros centro salę, atnaujintą buvusią Oginskių karietinę.

Kviečiame ir kitus dalyvauti „Vilties paukštės“ koncertuose, kurie vyks Utenoje, Šalčininkuose, Biržuose, Rokuose (Kauno r.) ir Kelmėje. Kiekviename ture geriausiai komisijos įvertintas kolektyvas dalyvaus baigiamajame koncerte Prienų kultūros ir laisvalaikio centre. „Vilties paukštės“ koncertą-konkursą remia Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apaugos ir darbo ministerijos ir Lietuvos kultūros taryba.

Aurelija BABINSKIENĖ
Autorės nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRfondas_puslapyje_antras
rėmėjai
TAIP PAT SKAITYKITE
rubrika portale TV3.lt