Neįgaliųjų vežimėliai: jų tipai ir išdavimo sąlygos

Negalios ABC
Nustatymai

Neįgaliojo vežimėlis – svarbiausias pagalbininkas dėl įvairių priežasčių sutrikus judėjimo funkcijai. Pateikiame informaciją, kokius vežimėlius gali pasiūlyti Techninės pagalbos neįgaliesiems cent­ras (TPNC) ir kokiais atvejais jie skiriami.

Neįgaliųjų vežimėlių tipai

Palydovo valdomi neįgaliųjų vežimėliai. Skiriami, kai yra nustatytas III laipsnio kraujotakos; III laipsnio plaučių, širdies nepakankamumas; hemiplegija arba ryški hemiparezė; paraplegija; apysunkė kojų paraparezė, tetraparezė; ryški ataksija; ryškus hiperkinezinis sindromas; abiejų blauzdų bigės arba aukštesnio lygio amputacija; judamojo ir atramos aparato ligos ir traumų pasekmės, trukdančios valdyti mechaninį vežimėlį; asmeniui nustatytas paliatyviosios pagalbos paslaugų poreikis. Šie vežimėliai asmenims iki 18 m. skiriami kas 4 m., vyresniems nei 18 m. – kas 6 m.

Abiem rankom valdomi neįgaliųjų vežimėliai:

universalaus tipo. Skiriami, kai asmuo dėl sveikatos būklės (pvz.: paraplegijos, paraparezės, raumenų nykimo, išsėtinės sklerozės ir kt.) negali vaikščioti, bet gali judėti rankomis varomu vežimėliu, tačiau nėra visiškai savarankiškas (nemoka išlaikyti kūno pusiausvyros ant užpakalinių ratų, judėti, visiškai apsitarnauti); asmeniui nustatytas paliatyviosios pagalbos paslaugų poreikis (skiriami kas 6 metai);

aktyvaus tipo. Skiriami, kai asmuo dėl sveikatos būklės priverstas judėti rankomis varomu neįgaliųjų vežimėliu ir yra visiškai savarankiškas įprastoje urbanistinėje ir gamtos aplinkoje (skiriami kas 5 metai).

Vienpusio varymo neįgaliųjų vežimėliai. Skiriami, kai asmuo dėl sveikatos būklės priverstas judėti rankomis varomu neįgaliųjų vežimėliu ir dėl įvairių vienos rankos pakenkimų tegali judėti vienpusio varymo vežimėliu (skiriami kas 5 metai).

Neįgaliųjų vežimėliai, skirti tetraplegikams. Skiriami, kai asmuo dėl sveikatos būklės priverstas judėti vežimėliu su paaukštinta nugaros atrama bei lankais neslidžia danga (skiriami kas 5 metai).

Individualiai pagaminti neįgaliųjų vežimėliai, skirti specialioms reikmėms. Jie skiriami, kai asmuo dėl sveikatos būklės priverstas judėti neįgaliųjų vežimėliu ir kai apsitarnauti (pvz.: duše, tualete ir kt.) jam būtinas vežimėlis, skirtas specialioms reikmėms tenkinti (skiriami kas 6 metai).

Elektriniai neįgaliųjų vežimėliai. Skiriami, kai yra labai ryški tetraplegija (tetraparezė) dėl raumenų atrofijos ar distrofijos, išsėtinės sklerozės, reumatoidinio artrito ar kitų ligų bei traumų pasekmių; neprotezuojamos abiejų blauzdų ir šlaunų bigės, esant abiejų rankų funkcijos pakenkimui. Suaugusiems asmenims skiriami kas 8 metai, vaikams nuo 14 metų – kas 4 metai. Baterijos išduodamos kas 3 metus.

Skuteriai. Kas 6 metus galima gauti skuterio išlaidų įsigijimo kompensaciją, kai yra vienos arba abiejų kojų parezė; ryški hemiparezė; ryški ataksija; ryškus hiperkinezinis arba amiostatinis sindromas; lėtinis kojų arterinės kraujotakos II laipsnio nepakankamumas; lėtinis kojų veninės kraujotakos III laipsnio nepakankamumas; abiejų kojų dramblialigė; lėtinis plaučių III laipsnio ir širdies III funkcinės klasės nepakankamumas; persodinta ar dirbtinė širdis; hipofizinis sindromas (suaugusiems asmenims).

Pastaba. Skuterio įsigijimo išlaidų kompensaciją gali gauti asmenys nuo 18 metų, jei sugeba išlaikyti stabilią pusiausvyrą, su vaikščiojimo priemone gali būti savarankiškas namuose, tačiau turi apribotas galimybes naudotis visuomeniniu transportu (pvz., gyvena toli nuo visuomeninio transporto stotelės, dėl sveikatos būklės negali įlipti į visuomeninio transporto priemonę ir pan.).

Vežimėlių išdavimo tvarka

Palydovo ir abiem rankom valdomų neįgaliųjų vežimėlių išdavimo tvarka buvo išsamiai aptarta „Bičiulystės“ 7 numeryje. Dėl vežimėlio reikia kreiptis į savivaldybės įstaigą ar į TPNC padalinį ir pateikti medicinos dokumentų išrašą / siuntimą (forma Nr. 027/a), kurį išrašo asmenį gydantis gydytojas arba šeimos gydytojas. Pirmą kartą kreipiantis dėl aktyvaus tipo vežimėlio ar neįgaliojo vežimėlio, skirto tetraplegikams, šį dokumentų išrašą / siuntimą išrašo asmens sveikatos priežiūros įstaigos fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojai. Taip pat reikia pateikti asmens tapatybę bei neįgalumą patvirtinančius dokumentus ir užpildyti prašymą.

Pastaba. Norint gauti elektrinį vežimėlį, elektrinį varytuvą, individualiai pagamintą specialią techninės pagalbos priemonę reikia kreiptis į TPNC.


Elektrinių vežimėlių išdavimo tvarka

Įsigyjant elektrinį vežimėlį, be jau minėtų dokumentų, reikia pateikti informaciją apie būstą, jo pritaikymą neįgaliųjų specialiesiems poreikiams ir kt. (savivaldybės administracijos skyriaus pažymą arba buities tyrimo aktą). Elektrinis vežimėlis išduodamas sumokėjus į TPNC atsiskaitomąją sąskaitą LT767300010002458220 nustatytą sumą.

Įmokų dydžiai:

elektrinis vežimėlis: už naują – 10 proc. kainos, už pakartotinai išduodamą – 10 proc. likutinės vertės, paramos būdu gautą – 10 proc. remonto ir individualaus pritaikymo išlaidų sumos;

elektrinis varytuvas: už naują – 20 proc. kainos, už pakartotinai išduodamą – 20 proc. likutinės vertės, paramos būdu gautą – 20 proc. remonto ir individualaus pritaikymo išlaidų sumos;

baterijos: už naują – 10 proc. kainos, už pakartotinai išduodamą – 10 proc. likutinės vertės.

Neįgalieji gali būti aprūpinami ir įvairiais vežimėlių priedais: tvirtinimo sistemomis (diržai, petnešos ir korsažai, naudojami sėdint vežimėlyje), plaštakos apsauginėmis priemonėmis (esant tetraparezei, tetraplegijai), padangomis ir kt.

Aktyvaus tipo vežimėlį, neįgaliojo vežimėlį, skirtą tetraplegikui, palydovo valdomą rankinį neįgaliojo vežimėlį ir daugelį kitų priemonių galima įsigyti savo lėšomis ir gauti jų įsigijimo išlaidų kompensaciją. Apie tai detaliau – kitame numeryje.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje