Trūksta elektros – rasime kitų būdų padėti

Gydytojai operuoja ir nutrūkus elektros tiekimui.

Karas keičia likimus
Nustatymai

Neseniai po socialinius tinklus Ukrainoje pasklido mergaitės su deguonies aparatu nuotrauka. Ji su mama atskubėjo į degalinę, kad galėtų pasikrauti inhaliatorių ir neliktų be galimybės kvėpuoti. Ši istorija sujaudino daugybę žmonių. Juk nuolat dingstant elekt­rai sergantieji sunkiomis kvėpavimo ligomis atsiduria labai sudėtingose situacijose. Netrukus šimtai Ukrainos vaikų buvo aprūpinti baterijomis pakraunamais inhaliatoriais. 

Aprūpino inhaliatoriais

Pamatę minėtą nuotrauką visuomeninės sąjungos „Ukrainos našlaičių ligos“ savanoriai pradėjo ieškoti mergaitės, norėdami jai perduoti kabinete turimą mažiau energijos reikalaujantį nešiojamąjį inhaliatorių. Mergaitė atsirado, ji jau buvo gavusi tokį apa­ratą. Tačiau užplūdo skambučiai prašančių tokios pačios pagalbos.

„Per pastarąsias kelias dienas sulaukėme beveik 100 skambučių, – sako organizacijos vadovė Tatyana Kuleša. – Mes nebuvome pasirengę tokiam inhaliatorių poreikiui. Beveik kiekvienas skambutis yra skausmingas, nes savalaikė inhaliacija su vaistais leidžia vaikui kvėpuoti, o kai elektros nėra, neįmanoma palaikyti šio gyvybiškai būtino poreikio.“ Rizikingoje situacijoje atsiduria cistine fibroze, plautine hipertenzija, bronchine ast­ma, lėtiniu bronchitu, alergija sergantys vaikai.

Tačiau netrukus pasipylė ne tik pagalbos prašančių, bet ir padėti norinčiųjų skambučiai. Padovanoti inhaliatorių siūlėsi ir pavieniai žmonės, ir verslininkai, netgi farmacijos kompanijos. Pirmoji inhaliatorių partija iškeliavo į Irpinės, Ivano Frankivsko, Černihivo, Charkivo ir Sumų regionus.

Organizacija padeda retomis ligomis sergantiesiems, bet į ją kreipėsi šeimos, kurių vaikai serga ir dažnesnėmis ligomis – bronchine astma, lėtiniu bronchitu, alergijomis. „Šiame kare esame visi kartu, todėl pradėjome ieškoti galimybių padėti visiems, kurie į mus kreipėsi, – sako T. Kuleša. – Artėja Naujųjų metų šventės ir prašau kiekvieno iš jūsų šiais sunkiais šaliai metais pasiteirauti savo draugų ar kaimynų – galbūt jų vaikui labai reikia pagalbos.“

Marinai po sužeidimo teko ištverti daugybę operacijų.

Ligoninė dirba ir be elektros

Dėl masinio apšaudymo dingstant elektrai, sudėtingoje situacijoje atsidūrė ir didžiausia Ukrainos vaikų ligoninė Ohmat­dit. Tačiau ji ir toliau dirba, padeda vaikams net ir sunkiausiose situacijose. Gydytojai ir visas ligoninės personalas, nepaisydami pavojaus, lieka gelbėti Ukrainos vaikų.

Net ir nutrūkus elektros tiekimui gydytojai operuoja pritamsintose operacinėse. Reanimacijoje – nuo deguonies priklausomi pacientai, vaikams atliekamos įvairios diagnostikos ir gydymo procedūros, kurioms reikalinga elektros energija. Tarnybos aktyviai dirba, kad kuo greičiau atkurtų elektros tiekimą.

Net ir karo sąlygomis atliekamos sudėtingiausios operacijos. Neseniai gydytojai išgelbėjo reta Vilsono-Konovalovo liga sergančios merginos gyvybę persodindami kepenis. 19-metė Veronika į ligoninę atvyko spalio pabaigoje. Jos situacija buvo kritinė. Skubos tvarka radus donorą merginai pavyko atlikti kepenų transplantaciją. Gydytojų komanda operacinėje praleido 14 valandų. Operacija pavyko, mergina reabilitacijoje ir jau vaikšto po ligoninę.

Neseniai ligoninės duris užvėrė Marina, kuri kovo mėnesį prie savo namų Černihive pateko į rusų apšaudymą. Situacija buvo labai sudėtinga. Per 8 gydymo mėnesius mergina patyrė 35 operacijas, iš viso ligoninėje praleido 223 dienas. Černihive jai buvo suteikta pirminė medicininė pagalba, o tolesniam gydymui pateko į Ohmatdit ligoninę – jai buvo iš naujo suformuotas žarnynas, atliktos sudėtingos rankos ir kaklo operacijos, kurios padėjo greitai atsigauti ir atsistoti merginai ant kojų.

Išeidama iš ligoninės Marina nesulaikė ašarų ir apkabino gydytojus. Kaire ranka ji sukūrė 2 paveikslus, kuriuos padovanojo ligoninei. Kol visiškai atsigaus, merginai prireiks mažiausiai metų, bet ji gyvens.


Kas laimės karą, jei išvažiuosim

Neseniai Ukrainoje buvo minima savanorių diena. Nors šalyje nuolat gaudžia oro pavojaus signalai, tūkstančiai žmonių visoje Ukrainoje, nepaisydami pavojų, ir toliau padeda kariuomenei ir silpniesiems – net ir visiškai nepažįstamiems žmonėms.

„Milijonai šeimų, saugodami savo vaikus, išvyksta. Bet klausimas – ar laimėsime karą, jei visi paliks šalį?“ – klausia T. Kuleša, nusprendusi, kad ji reikalingesnė Ukrainoje. Ir priduria: „O gal ir jūs galite prisidėti, kad daugiau vaikų gautų nešiojamus inhaliatorius?“

Emilija STONKUTĖ
Ligoninės Ohmatdit nuotr.

 

Šį straipsnį galite skaityti lengvai suprantama kalba.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje