Sportininkas, besivaržantis tarp sveikųjų: „Viskas yra įmanoma“

Vežimėlis netrukdo varžytis su negalios neturinčiaisiais.

Stipresni už negalią
Nustatymai

Rolandą Baranauską sportas lydėjo visą gyvenimą. Nuo mažens jis buvo įpratęs prie fizinio krūvio ir ištvermės. 1997 metais patirta trauma, lėmusi vyro stuburo lūžį, gyvenimą pasuko šiek tiek kita linkme, tačiau nuo sporto neatitolino. Jau maždaug aštuonerius metus R. Baranauskas šaudo iš lanko ir pastaruoju metu savo pasiekimais garsina Lietuvą. 

Lankininkas atsitiktinumo dėka

Patyręs traumą ir atsidūręs neįgaliojo vežimėlyje vyras nepasidavė ir gyvenimą vis tiek nusprendė sieti su sportu. Jis įkūrė sporto klubą. Žmonės su negalia ten žaidžia krepšinį, stalo tenisą, išbando kitas sporto rūšis, dalyvauja varžybose.

Prieš aštuonerius metus R. Baranauskas feisbuke pamatė Alytaus lankininkų klubo „Žaliasis lankas“ puslapį. Nusprendė paskambinti ir paklausti, ar jis, būdamas neįgaliojo vežimėlyje, galėtų šaudyti. Pabandęs šį sportą jis nebegalėjo jo paleisti. Nors iš pradžių žmonių su negalia, šaudančių iš lanko, buvo apie dešimt, dauguma jų atkrito dėl įvairiausių priežasčių.

„Šaudymas iš lanko yra sunkus sportas. Reikia įdėti labai daug pastangų, kad būtų gautas rezultatas. Darėme kelias stovyk­las, rinkome žmones iš visos Lietuvos, tačiau nelabai kas ir užsikabino“, – pasakoja R. Baranauskas.

Jo teigimu, svarbus aspektas yra tai, kad varžybose žmonės su negalia dalyvauja kartu su kitais, kadangi neįgaliųjų šaudymo iš lanko čempionatai nevyksta. Dabar irgi ieškoma žmonių, kurie norėtų įsitraukti į šį išvermės reikalaujantį sportą. „Man irgi būtų geriau, nes galėtume dalyvauti tiek komandinėse, tiek mišrių porų varžybose, kur šaudo vyras ir moteris. Būtų didesni šansai patekti į paralimpines žaidynes. Tačiau žmonių rasti yra labai sunku“, – teigė vyras.


Išlygų nereikia

Nors Rolandas varžosi su sveikaisiais, išlygų ar kokių nors ypatingų sąlygų neprašo. Tiesa, kiti sportininkai žmones su negalia palaiko, suteikia visas reikalingas sąlygas. „Niekur mums nepasakė, kad negalime ar neturėtume važiuoti. Jie visuomet mumis pasirūpina, kad būtų patogiau. Iš dalyvavimo su sveikaisiais vien pliusai. Jie mus labai gerai priima, pasirūpina, kad būtų mums patogu ir jauku su jais, kad nereikėtų daug judėti“, – sako lankininkas. Jo teigimu, jeigu būna kokių nors problemų, sportininkai su negalia patys jas išsisprendžia.

Sportininkas treniruojasi penkias dienas per savaitę, o papildomai dar dirba treneriu. „Labai didelis užimtumas. Buvo suprastėjęs rezultatas, maniau, kad kažkas su manimi negerai. Trenerė pasakė, kad reikia daugiau poilsio. Pailsėjau ir atsigavau“, – mintimis dalijasi R. Baranauskas. Vienas didžiausių jo norų – kad atsirastų bent viena iš lanko šaudanti mergina. Tuomet dviese jie galėtų dalyvauti mišrių porų varžybose ir taip būtų daug lengviau patekti į paralimpiadą, kuri yra didžiausia sportininko siekiamybė. Tiesa, buvo susidomėjusios dvi merginos, bet dėl traumų nutraukė veiklą. „Aš net ir pats buvau pusę metų nešaudęs, nes labai skaudėjo sąnarius, net į vežimėlį buvo sunku įlipti“, – sakė vyras.


Pastangos pasiteisina

Šaudymas iš lanko yra sudėtingas, daug jėgų reikalaujantis sportas. Vyro teigimu, norint pasiekti gerą rezultatą, reikia įdėti daug laiko ir pastangų, labai ilgai ir nuobodžiai treniruotis. Lietuvoje yra daug lengvesnių sporto šakų, kuriomis užsiimant galima pasiekti daugiau, negu šaudant iš lanko. Kita vertus, jeigu pasiryžti, pasitenkinimas yra didžiulis. Pats R. Baranauskas skina įvairias pergales, dalyvauja begalėje varžybų bei čempionatų. Birželio mėnesį Vokietijoje vykusiame Europos čempionate jis pagerino pasaulio veteranų rekordą, o rugpjūčio mėnesį vykusiame Europos čempionate Italijoje R. Baranauskas surinko 665 taškus ir pagerino savo asmeninį rekordą. Tai – tik keli pavyzdžiai ilgame pergalių, kurias sportininkas pasiekė, sąraše.

R. Baranauskas teigia, kad sportuojant labai svarbu psichologinis žmogaus nusiteikimas. „Viskas įmanoma. Svarbu iš pradžių pabandyti ir, jeigu patinka, reikia didelio noro bei užsispyrimo, tuomet galima pasiekti viską. Svarbu dirbti“, – sako sportininkas.

Justė MEIŠTAITĖ
Sporto klubo „Alytupis“ nuotr. 

 

Šį straipsnį galite skaityti lengvai suprantama kalba.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje