Projektas įkvėpė judėti

Būrelis vaikų su negalia visą vasarą sportavo prie jūros.

Judėjimo galia
Nustatymai

Vaikų kineziterapeutei, biologijos mokslų daktarei Laurai Žalienei galima pavydėti veiklumo. Ji dėsto studentams Klaipėdos universitete ir kolegijoje, konsultuoja tėvus vaikų sveikatos klausimais, moko asmenis su negalia patirti judėjimo džiaugsmą. Be to, su vyru Dariumi augina net keturias atžalas. Su Laura kalbamės apie šios vasaros draugystę su negalią turinčiais žmonėmis ir šį tą daugiau.

Kada ir kaip kilo mintis sportuoti su neįgaliaisiais?

Kadangi jau daugiau kaip 15 metų esu vaikų kineziterapeutė, tenka nuolat susidurti su neįgaliais vaikais. Metams bėgant vaikai užaugo, tad sulaukdavau tėvų nuogąstavimų, kad jiems tapus suaugusiais, sunku rasti alternatyvų užsiimti aktyvia fizine veikla. Taip ir kilo mintis: o kodėl gi nepasiūlius žmonėms su negalia vasarą sportuoti prie jūros? Sporto rėmimo fondui parašiau projektą „Skirtingo amžiaus asmenų su negalia fizinio aktyvumo poveikis fizinei ir funkcinei sveikatai įvertinimas“ ir gavome finansavimą.

Ar sportas populiarus tarp žmonių su negalia?

Šiandien vis dar daugiau dėmesio skiriama neįgaliųjų reabilitacijai, o ne sveikatinimui, fiziniam aktyvumui. Mokslininkai jau seniai kalba, kad norint su amžiumi išvengti lėtinių ligų, būtina ne tik sveika mityba, psichohigiena, bet ir sistemingas fizinis aktyvumas, aktyvus laisvalaikio praleidimas. Pasaulinė sveikatos organizacija rekomenduoja bent 2 kartus per savaitę didinti toleranciją fiziniam krūviui, pasirenkant tokias veiklas, kaip ėjimas, ypač nelygia vietove, važiavimas dviračiu, lipimas laiptais. Taip pat būtina bent 3 kartus per savaitę skirti jėgos lavinimui su savo kūno svoriu, kad išvengtume nugaros, sąnarių skausmų. Norint palaikyti sąnarių ir raumenų paslankumą, būtina nepamiršti ir lankstumo pratimų.

Ar nebijojote, kad gali niekas nesusidomėti jūsų idėja? O gal turėjote atsarginį planą?

Kvietėme sportuoti šeimas, auginančias neįgalius vaikus ir jaunuolius. Sulaukėme šeimų iš Tauragės, Skuodo, Gargždų, Kretingos, Klaipėdos. Kadangi pavieniai suaugę neįgalūs asmenys sportuoti rinkosi negausiai, pasiūliau Klaipėdos m. „Vilties“ draugijos pirmininkei Janinai Tulabienei vasarą aktyviai praleisti prie jūros. Taip ir net 34 skirtingo amžiaus asmenys su negalia kartu su savo šeimos nariais 2 kartus per savaitę galėjo visą vasarą dalyvauti fizinio aktyvumo pratybose Melnragės neįgaliųjų paplūdimyje.

Papasakokite plačiau, ką veikėte su tokiu gausiu būriu žmonių prie jūros visą vasarą.

Vasaros pradžioje ir pabaigoje kartu su 10 savanorių komanda iš Klaipėdos universiteto ir Klaipėdos valstybinės kolegijos studentais ir kineziterapeutais įvertinome visų dalyvių pusiausvyrą, judesių koordinaciją, funkcinę raumenų jėgą, širdies ir kraujagyslių sistemos pajėgumą. Pratybose tikrai nebuvo nuobodu. Joms pasibaigus tyrimo rezultatai buvo susisteminti ir pristatyti net trijose konferencijose. Pasirodė, kad net 2 fizinio aktyvumo užsiėmimai padeda pagerinti skirtingo amžiaus asmenų su negalia širdies ir kraujagyslių sistemos rodiklius, toleranciją fiziniam krūviui, padidinti funkcinę raumenų jėgą, pagerinti pusiausvyrą.

Ar planuojate toliau tęsti vasarą vykdytas veiklas?

Mano žiniomis, „Vilties“ draugija toliau tęsia sporto užsiėmimus, o ir mes su negalią turinčiais vaikais toliau sportuojame sporto klube. Smagu, kad įkvėpėme judėti tokį būrį žmonių, tačiau norėtųsi, kad daugiau asmenų su negalia turėtų galimybę patirti judėjimo naudą ir džiaugsmą.

Galimybę sportuoti prie jūros įvertino ir 7 metų Dominyko mama Aušra:

Dominykas 2 vasaros mėnesius sportavo projekte. Didžiausi, mano akimis, pliusai – tai grynas pajūrio oras ir būrys panašaus amžiaus ir likimo draugų, kurie net nesistengdami vienas kitą motyvuoja veikti. Šaunuoliai savanoriai linksmino dalyvius ir nuoširdžiai padėjo visiems įsitraukti į veiklas. Labai dėkinga vieta iššūkiams – jūra, smėlis, kopos, mediniai takeliai, laiptai – viskas, ko reikia įveikti mano sūnaus baimei vaikščioti. Tokiose aplinkose jis jaučiasi nesaugiai, todėl ir kojelės dreba daugiau, bet tuo pačiu smėlis minkštas ir net nukristi ne taip baisu. Beje, būtent projekto metu Dominykas įgudo smėliu vaikščioti valdydamas trikojes lazdas. Pagerėjo jo ištvermė ir pasitikėjimas savimi. Labai džiaugiuosi projekto iniciatyva ir linkiu, kad tokių projektų būtų kuo daugiau, o ypač gryname ore.

„Bičiulystės“ inf.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje