Gydantys treniruokliai

Mikro ir makro cirkuliacijos žmogaus kojų pėdų kapiliaruose aktuatorius (mechanizmas, kurio pagalba valdymo sistema daro poveikį aplinkai).

Mokslo parkas
Nustatymai

Susirgę skubame gydytis vaistais, tačiau vertėtų prisiminti ir natūralius gydymo metodus, padedančius įveikti ligas. Vienas jų – žmogaus sveikatai gerinti skirti treniruokliai. Kauno technologijos universiteto (KTU) Mechatronikos instituto direktorius, profesorius, akademikas Vytautas Ostaševičius kartu jo vadovaujama mokslininkų komanda kuria Rytų medicinos principais paremtas priemones, skirtas neinvaziniu būdu apsaugoti nuo klastingų ligų ir bendrai pagerinti mūsų sveikatos būklę.

Kauno technologijos universiteto (KTU) Mechatronikos instituto direktorius, profesorius, akademikas Vytautas Ostaševičius.

Pagalbos prašo stuburas

Profesorius aiškina, kad mūsų kaulų ir raumenų sistema nėra pritaikyta darbui ilgalaikėje statinėje padėtyje (pavyzdžiui, sėdint ar stovint). Tad nenuostabu, kad šiuolaikinis gyvenimo būdas lemia vis didėjantį stuburo problemų sukeltų ligų skaičių. Nustatyta, kad genetika ir socialiniai veiksniai turi įtakos stuburo pažeidimams formuotis, tačiau daugiausiai lemia mechaninis poveikis. Be medikamentinio stuburo sistemos susirgimų gydymo, sėkmingai taikomas ir nemedikamentinis gydymas – įvairių pratimų terapija, gydymas padėtimi, tempimo terapija, gydomuoju masažu ir kt. Šios priemonės gali padėti išvengti chirurginio gydymo.

Japonų mokslininkas, profesorius, unikalios sveikatos sistemos kaip atskiros gyvensenos filosofijos – gyvenimo pagal gamtos dėsnius – kūrėjas Katsuzo Nishi teigė, kad norint išvengti stuburo problemų neužtenka įprastai lankstyti stuburą pirmyn ir atgal aktyvinant tarpslankstelinių diskų medžiagos apykaitą, o tuo pačiu ir užtikrinant diskų tamprumą, retkarčiais būtina svyruoti ir į šonus. „Dėl to sukūrėme stuburo šoninio lenkimo treniruoklį, ant kurio gulintis pacientas gali pats imituoti stuburo lenkimus arba tai daryti jame įmontuotos pavaros dėka.

Profesorius teigia, kad toks treniruoklis padeda atlikti vadinamąjį „Auksinės žuvelės“ judesį. Treniruoklis labai naudingas stuburui po sunkių traumų atstatyti.

„Stuburo aktyvinimui, imituojant „auksinės žuvelės“ judesį atsigulus ant nugaros ir susidėjus rankas už galvos, reikėtų padaryti 10–20 pratimų, o tai užimtų tik vieną minutę. Taip aktyvindami diskuose medžiagų apykaitą išlaikysite juos standžius. Kitas pratimas – atsigulus ant nugaros ir pakėlus kojas bei rankas pabandyti papurtyti jas aktyvinat galūnių kapiliarus – taip pat labai teigiamai veikia mūsų organizmą“, – aiškina prof. V. Ostaševičius.


Padėkime ir savo antrajai širdžiai

Kita grupė įrenginių, kuriuos kuria mūsų mokslininkai, siejama su žmogaus smulkių kraujagyslių arba kapiliarų aktyvinimu. „Mūsų organizme smulkiosios kraujagyslės – kapiliarai – susijungia su didesnėmis ir užtikrina viso organizmo kraujo cirkuliacinės sistemos sklandų veikimą, – pasakoja profesorius. – Todėl kūrėme įrangą, kurios tikslas – palaikyti kraujo apytaką, kai, pavyzdžiui, sustreikuoja širdis. Profesorius pažymi, kad kapiliarų kraujotakos sistema japonų medicinoje vadinama „antrąja širdimi“, ji yra tarsi širdį dubliuojantis organas.

„Antrosios širdies“ idėja sužavėjo investuotojus JAV inovacijų Mekoje Silicio slėnyje. Bendradarbiavimas su inovacijų vystymosi specialistais atskleidė naujų kuriamos įrangos galimybių. Viena jų – rankų kapiliarų stimuliatoriai, kurie gali būti naudingi ir artritu sergantiems vyresnio amžiaus žmonėms.

Mikro ir makro cirkuliacijos žmogaus plaštakų ir kojų pėdų kapiliaruose aktuatoriai (mechanizmas, kurio pagalba valdymo sistema daro poveikį aplinkai).

Pagalba „diabetinei kojai“

Profesorius pasakoja, kad gilindamiesi į savo kuriamos įrangos galimybes mokslininkai nustatė, jog kojų kapiliarų stimuliatorius gali būti naudingas diabetu sergantiems ligoniams, pagerinti galūnių kraujotaką „Raudonieji kraujo kūneliai eritrocitai sergant diabetu standėja ir nepraeina pro kapiliarus, juos užkemša ir stabdo kraujo tekėjimą. Kapiliarus paveikus virpesiais, juose įstrigusių eritrocitų trintis į kapiliaro sienelę sumažėja ir lengviau prateka smulkiosiomis kraujagyslėmis.

Profesorius sako, kad nebūtina sportuoti su treniruokliu, svarbu mankštintis, judėti, o treniruokliai reikalingiausi žmonėms, jau turintiems sveikatos bėdų, stuburo problemų.

Treniruoklius mokslininkai pristato įvairiose parodose, JAV. Lietuvoje specialistų prižiūrimi ligoniai jau išbando treniruok­lių poveikį.

Eglė VARPIOTAITĖ

 

Šį straipsnį galite skaityti lengvai suprantama kalba.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje