Vibruojantis kamuoliukas – rankų drebuliui valdyti

Vibruojantis kamuoliukas.

Mokslo parkas
Nustatymai

Tremoro sukeliamas nevalingas, ritmingas rankų drebėjimas nėra retas reiškinys. Tai vienas iš Parkinsono ligos simptomų. Apie tai, kaip spręsti šią problemą, mąsto mokslininkai, specialistai. Kaunietis, mokslų daktaras Mantas Venslauskas kartu su komanda sukūrė ypač efektyvų įrenginį – mažą vibruojantį kamuoliuką. Kokie šio įrenginio privalumai? 

Mantas Venslauskas.

Svajojo palengvinti sergančiųjų kančias

M. Venslauskas studijavo mechanikos inžineriją ir biomechaniką. Jau studijų metais mokslininką jaudino sveikatos problemos, su kuriomis susiduria dažnas Lietuvos gyventojas, ypač vyresniame amžiuje. „Vaikystėje mačiau dėl rankų drebėjimo kenčiantį savo senelį. Noras palengvinti jo ir kitų panašia liga sergančių žmonių kančias vėliau, jau studentui, iš dalies ir tapo paskata kurti medicininį prietaisą“, – sako dr. M. Venslauskas.

Pasak jo, rankų drebėjimas vargina įvairaus amžiaus žmonių grupes, maždaug 4 proc., tačiau tarp vyresnių žmonių ši bėda labiau paplitusi. Dar studijų metais M. Venslauskas atkreipė dėmesį į tai, kad trūksta tokių priemonių, kurios padėtų žmogui, kenčiančiam dėl rankų drebėjimo, o jau sukurtosios nėra pakankamai efektyvios. Taip gimė nedidelio vibruojančio kamuoliuko idėja.


Subūrė bendraminčių komandą

M. Venslauskas pasakoja, kad kurti kamuoliuką jam padėjo ir tai, jog susitiko su žmonėmis, kuriuos sudomino jo idėja. Tai buvo specialistai iš Kauno technologijos ir Lietuvos sveikatos mokslų universitetų. „Kartu dirbome ir generavome idėjas‚ – pasakoja Mantas. – Mūsų įrenginys visų pirma išsiskiria tuo, kad atlikus su juo 10 min. trukmės terapiją, rankos tampa stabilesnės ir jomis sekasi lengviau atlikti bet kokio tipo užduotis, o įvairiausi adapteriai puodeliams bei specialūs indai ar rašymo priemonės padeda spręsti tik vieną, tam tikrą, pvz., rašymo ar valgymo, problemą, tačiau neišsprendžia kitos.“ Kiek laiko ranka bus stabilesnė, tai jau individualu. Rankų drebėjimas gali sumažėti ir 4 valandoms, ir kelioms minutėms.

Veikimo principas – virpesiai

M. Venslauskas pasakoja, kad jo ir komandos sukurto įrenginio veikimo principas pagrįstas mechaniniais virpesiais. Terapijos metu prietaisas matuoja rankos drebėjimą ir taip personalizuoja prietaiso veikimą. Šio pobūdžio terapijoje labai svarbu, kad skleidžiami dažniai koreliuotų su rankų drebėjimo dažniu, tad įrenginyje įdiegtas dirbtinio intelekto algoritmas padeda pasiekti šį rezultatą.

Mokslininkas sako, kad šio prietaiso kūrimas buvo gana ilgas procesas, kurį pradėjo nuo pirminio prototipo sukūrimo bei išbandymo su šią problemą turinčiais pacientais. Tada perėjo prie prietaiso tobulinimo, testavimo bei klinikinės validacijos. Atlikus šiuos procesus prietaisas buvo sertifikuotas ir pateiktas rinkai kaip 2a klasės mažos rizikos medicinos prietaisas. „Šiuo metu daugiau dirbame ties technologijos taikymu tokiems susirgimams, kaip Parkinsono ligos sukeltas sąstingis, bei svarstome apie kitų prietaisų kūrimą“, – sako M. Venslauskas.


Jau liepos mėnesį...

Mokslininkas kūrėjas pažada, kad šį įrenginį vėl bus galima įsigyti liepos mėnesį. „Pasaulinis lustų trūkumas pakoregavo ir mūsų planus bei tikslus, tad jau kurį laiką nėra galimybės įsigyti mūsų įrenginį, – sako mokslininkas. – Artimiausi mūsų planai yra plėsti įrenginio pardavimus kitose ES šalyse bei Didžiojoje Britanijoje, taip pat vystyti mobilią programėlę rankų drebėjimui matuoti (pavadinimas: „Steady Hands“) ir jau minėtą įrenginį Parkinsono sąstingiui mažinti.“

Eglė VARPIOTAITĖ

 

Šį straipsnį galite skaityti lengvai suprantama kalba.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje