Vilniuje gyvenantiems neįgaliesiems – nemokamos psichologo konsultacijos

Krizių įveikimo centro direktorė Simona Glodenienė.

Atvira visuomenė
Nustatymai

Iki metų pabaigos įvairias negalias turintys žmonės galės kreiptis į Krizių įveikimo centrą, kur jiems nuotoliniu būdu bus suteiktos psichologo ar psichoterapeuto konsultacijos. Projektą finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė. 

Pagalba neįgaliesiems – nuotoliniu būdu

Krizių įveikimo centro specia­listai teikia konsultacijas krizes patiriantiems žmonėms už vadinamąją socialinę kainą – šešis eurus. Pirmoji konsultacija čia suteikiama nemokamai. „Jei žmogus atsidūrė krizinėje situacijoje ir neturi kur kreiptis, jis visada gali ateiti pas mus. Mūsų komandoje dirba 33 psichologai ir psichoterapeutai, konsultacijas teikiame kasdien, išskyrus sekmadienius“, – sako centro direktorė Simona Glodenienė.

Centro specialistai krizinėse situacijose atsidūrusius žmones konsultuoja ir per „Skype“ prog­ramą. „Konsultuodami tokiu būdu pastebėjome, kad į mus kreipiasi žmonės, kuriems sunku judėti. Dėl turimos negalios jie negali atvykti į centrą. Vilniaus miesto savivaldybė taip pat mato pagalbos nuotoliniu būdu poreikį. Būtent todėl kilo idėja parengti projektą, kad galėtume teikti pagalbą negalią turintiems žmonėms“, – aiškina S. Glodenienė.

Kiekvienas negalią turintis vilnietis, užsiregistravęs internetu, nurodęs savo vardą, pavardę ir atsiuntęs neįgaliojo pažymėjimo kopiją, galės gauti 15 nemokamų konsultacijų. „Dažnai negalią turintys žmonės jaučiasi vieniši. Be to, ne kiekvienas gali susimokėti už psichologo ar psichoterapeuto paslaugas. Todėl tokia mūsų specialistų pagalba jiems turėtų būti ypač vertinga“, – sako Krizių įveikimo centro direktorė.

Jos teigimu, laiku suteikta pagalba padeda išvengti sunkesnių sutrikimų ar ligų: „Jei problema įsisenėja, žmogaus patiriami sunkumai gilėja, atsiranda papildomų negalavimų, prasideda ligos. Krizinėje situacijoje atsidūrusiam žmogui labai svarbu išsikalbėti, gauti tinkamą pagalbą. Mūsų specialistai šioje srityje turi daug patirties.“

Projektas prasidėjo liepos mėnesį. Pasak S. Glodenienės, negalią turintieji dažniau kreipiasi dėl atskirties ir su ja susijusių problemų. Visos kitos jų patiriamos bėdos – tokios pat, kaip ir visų žmonių.

Kol kas konsultuojami tik patys negalią turintys žmonės, jų šeimos nariams pagalba neteikiama. „Negalią turinčių vaikų tėvai ar kiti artimieji gali kreiptis į mus bendra tvarka, į budinčius centro specialistus, konsultuotis už socialinę kainą. Jie taip pat gali būti konsultuojami ir nuotoliniu būdu“, – aiškina S. Glodenienė.


Teikia konsultacijas už socialinę kainą

Pasak centro vadovės, patekusiam į krizinę situaciją ir ieškančiam pagalbos žmogui nereikia iš anksto registruotis Krizių įveikimo centre, užtenka tuomet, kai budi specialistai, ateiti ir pasikalbėti.

Individuali pagalba išgyvenantiems sunkias emocijas teikiama nuo 16 iki 20 valandos darbo dienomis ir šeštadieniais nuo 12 iki 16 valandos. Iš viso tokiu būdu žmogui gali būti suteiktos aštuonios konsultacijos. Pirmoji konsultacija bet kuriam žmogui nemokama, kitos septynios atsieis po šešis eurus. S. Glodenienės teigimu, aštuonių konsultacijų išeiti iš ūmios krizinės būsenos paprastai pakanka. Tačiau jei krizė užsitęsusi, gali prireikti ir rimtesnės pagalbos. Jei žmogus nori pas tą patį specia­listą konsultuotis ir toliau, jam tenka pačiam sutarti dėl įkainių.

Įprastai žmonės į centrą konsultuotis ateina kartą per savaitę. Tačiau kartais, žmogui pageidaujant ar esant ūmiai būsenai, konsultacijos gali būti teikiamos ir du kartus per savaitę. „Psichologas, psichoterapeutas padeda krizę patiriantiems žmonėms žodžiu. Psichiatras diagnozuoja ligą ir pritaiko tinkamus vaistus. Jei matome, kad pas mus besilankančiam žmogui reikalinga medikamentinė pagalba, galime nukreipti jį ir pas psichiatrą. Praktika rodo, kad psichoterapinės ir medikamentinės terapijų derinimas duoda gerų rezultatų“, – kalba S. Glodenienė.

Specialistė sako, kad patiriančiajam krizę nebūtinai reikalinga specialistų pagalba. Kai kuriais atvejais žmogus iš tokios situacijos išeina pats. „Paprastai trukmė, per kurią žmogus pats susidoroja su krize – du mėnesiai. Jei per tiek laiko žmogui nepalengvėja, reikia galvoti apie galimybę kreiptis į specialistus. Tokiu atveju geriau nedelsti.“

Dažniausiai žmonės Krizių įveikimo centre lankosi dėl santykių krizių, netekčių. Nemažai ateina ir galvojančių apie savižudybę.

Viena konsultacija „Skype“ trunka 45–50 minučių. „Labai svarbu, kad besikreipiantieji į specialistus būtų motyvuoti, patys norėtų keistis, pagelbėti sau. Mūsų užduotis – padėti žmogui suprasti save, savo poreikius. Kaip rodo praktika, turintiesiems negalią dažnai svarbu būti išgirstiems, rasti su kažkuo bendrą kalbą. Neįgalieji neretai išgyvena vienatvę. Siekiame padėti negalią turinčiam žmogui suprasti, kaip jis galėtų geriau socializuotis, rasti širdžiai mielos veiklos. Tam pas mus dirba savanoris socialinis darbuotojas“, – teigia centro vadovė.

Pasak jos, projekto tikslas – kad kiekvienas negalią turintis žmogus galėtų gauti skubią ir patogiai pasiekiamą psichologinę pagalbą.


Lina JAKUBAUSKIENĖ

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas