Vaikų piešiniuose sutilpo visa Lietuva

Romo Lauryno (12 m.) piešinys „Tautinis kostiumas“ ir Lukrecijos Valantinavičiūtės (6 m.) piešinys „Lietuvių tautinė suknelė“.

Atvira visuomenė
Nustatymai

Neįgaliųjų reikalų departamente pristatyta Lietuvos neįgaliųjų draugijos (LND) surengto vaikų piešinių konkurso „Lietuvos tautinis kostiumas“ laureatų darbų paroda. Didžiulio susidomėjimo sulaukęs konkursas subūrė įvairių regionų vaikus – tautinį kostiumą per pamokas piešė mokiniai, dailės būrelių nariai, dienos užimtumo centrų lankytojai. LND sulaukė kelių šimtų piešinių. Geriausieji ne tik papuošė LND išleistą 2017 metų kalendorių, bet ir tapo šios parodos eksponatais.

 

Lietuvos neįgaliųjų draugijos piešinių konkurso „Lietuvos tautinis kostiumas“ parodos pristatyme dalyvavę laureatai.  

Laureatų piešinių paroda

Lietuvos neįgaliųjų draugijos organizuotas vaikų piešinių konkursas pranoko visus lūkesčius. Jų darbeliai pradžiugino ne tik originaliu kalendoriumi, bet ir puikia paroda. Į Neįgaliųjų reikalų departamente surengtą jos pristatymą susirinko būrelis piešinių autorių, juos atlydėjusių vadovų ir tėvelių. Pasak Neįgaliųjų reikalų departamento direktorės Astos Kandratavičienės, pirmą kartą čia eksponuojama vaikų piešinių paroda žavi nevaržoma išmone ir laisve, netikėtais sprendimais ir kūrinių spalvingumu.

Lietuvos neįgaliųjų draugijos iniciatyva ir vaikų piešiniais pasidžiaugė ir į parodos atidarymą atvykęs Premjero Sauliaus Skvernelio patarėjas savivaldos, regio­ninės bei socialinės politikos ir sporto klausimais Elvinas Jankevičius. Pasak jo, vaikai – tai mūsų ateitis, užaugę jie ims pavyzdį iš mūsų ir valdys valstybę. Todėl labai svarbus ir sveikintinas dėmesys jiems, jų kūrybai. „Visi esame vienodi, lygūs ir gabūs“, – sakė E. Jankevičius.

„Išdykauja, žaidžia, liūdi, siaučia, nesvarstydami – kodėl ir kam. Jeigu šita žemė kam priklauso, tai pirmiausia, žinoma, vaikams“, – Justino Marcinkevičiaus eilėmis į parodos pristatymo renginio dalyvius kreipėsi konkursą ir parodą inicijavusios LND pirmininkė Jelena Ivančenko. „2017-ieji paskelbti Tautinio kostiumo metais. Svarstydama, kaip juos paminėti, LND nutarė surengti piešinių konkursą ir suteikti galimybę jame dalyvauti visiems vaikams. Konkurso rezultatas – 2017 m. kalendorius su laureatų darbeliais, – pasakojo J. Ivančenko. – Gavome daugybę piešinių. Buvo be galo sunku išrinkti pačius geriausius. Todėl teko išleisti ne vieną, kaip buvome žadėję, o keturis kalendorius, kurių viršelius puošia skirtingų autorių darbai ir kiek­vieną mėnesį stebina vis kito vaiko piešinys, atsiveria jo pasaulis.“

Gabijos Kuginytės (15 m.) piešinys „Linksma“. 

Rūtos Baleženytės (11 m.) piešinys „Dzūkų jaunimo linksmybės“. 

Žingsnis atvirumo link

Vaikų piešinių konkurso organizaciniais darbais besirūpinusi LND teisininkė Evelina Kelmelienė džiaugėsi, kad ši idėja visų buvo labai palankiai sutikta. Kvietimu dalyvauti konkurse LND pirmiausia pasidalijo su šalies savivaldybėmis ir sulaukė didžiulio jų palaikymo – žinia apie rengiamą konkursą pasklido po švietimo, kultūros įstaigas, dienos užimtumo centrus. Neįgaliuosius ji pasiekė per įvairias nevyriausybines organizacijas.

E. Kelmelienė prisimena sulaukusi ir nemažai skambučių – mokytojai, dailės būrelių, užimtumo centrų vadovai domėjosi, ar iš tikrųjų konkurse gali dalyvauti negalios neturintys vaikai. LND pirmininkė J. Ivančenko sako, kad tai ir buvo didžiausia šio konkurso intriga. Pasak jos, kalbėdami apie neįgaliųjų integraciją visada akcentuojame, kad mus visuomenė turi įsileisti, priimti, suprasti. „O ką mes patys padarome, kad taip būtų? Šis piešinių konkursas ir buvo žingsnis atvirumo link. Kviesdami jame dalyvauti visus vaikus, norėjome parodyti, kad visi esame vienodai gabūs ir talentingi, visi vienodomis teisėmis galime dalyvauti konkursuose, renginiuose, – kalbėjo J. Ivančenko. – Susidomėjimas konkursu, keli šimtai originalių, spalvingų piešinių patvirtino, kad einame teisingu keliu. Galbūt kaip tik šis konkursas vaikams tapo ne tik edukacine pamoka, padėjusia giliau pažinti tautos tradicijas, nacionalinius drabužius, bet ir puikia galimybe sužinoti, kad yra Lietuvos neįgaliųjų draugija, pasidomėti, ką ji veikia, paklausyti mokytojų pasakojimų apie negalią turinčius žmones, jų gyvenimą.“

Dar vienu negalios pažinimo pretekstu neabejotinai taps ir konkurso laureatams Neįgaliųjų reikalų departamento direktorės A. Kandratavičienės įteiktos dovanos, tarp kurių – ir spalvingas, leng­vai suvokiama kalba parengtas bei išleistas leidinukas „Vaikams apie Neįgaliųjų teisių konvenciją“. Daugeliui jų tai bus pirmoji rimta pažintis su negalios žmonių gyvenimu, jų teisėmis. Neįgaliųjų reikalų departamento direktorė vylėsi, kad nuo mažens su jomis susipažinę vaikai augs tolerantiški, labiau kitus atjaučiantys.

LND pirmininkė Jelena Ivančenko apdovanoja piešinių konkurso laureatą Mar

Į parodos pristatymą iš Kaišiadorių atvažiavo Kamilė Kasparavičiūtė su dailės būrelio vadove Rita Galkuviene. 

Konkurso dalyviai – įvairaus amžiaus vaikai

Į LND kvietimą atsiliepė įvairios vaikų ugdymu, jų užimtumu besirūpinančios įstaigos. Savo piešinius siuntė skirtingo amžiaus vaikai. Jauniausia konkurso dalyvė – 6-metė Lukrecija Valantinavičiūtė. Lopšelio-darželio „Linelis“ priešmokyklinę grupę lankanti mergaitė savąjį tautinį kostiumą sudėliojo iš smulkių šiaudelių, papuošė spalviniais Lietuvos vėliavos akcentais.

8-erių Martynas Marčiulionis irgi originaliai paįvairino savo darbelį – jo kostiumai papuošti tikromis tautiniais raštais dekoruotomis juostelėmis, kurių, pasak berniuko, jis pats nusipirko.

Vyresnių vaikų piešiniai sudėtingesni, juose labiau įsigilinta į tautinio kostiumo svarbą, jo spalvas, raštus, kitas detales. Vieno kalendoriaus viršeliu tapusio darbo autorė 15-metė Ieva Gutauskaitė prie tautiniu kostiumu vilkinčios lietuvaitės nupiešė ir garsiąsias Vilniaus krašto verbas, 13-metė Gintarė Stonytė pavaizdavo ir tradicinę trobą, o ekspresyvų Gabijos Kuginytės (15 m.) piešinį galima drąsiai vadinti visos paro­dos vizitine kortele.

Ignalinos kultūros ir sporto centre veikiančiai dailės studijai vadovaujanti dailės mokytoja metodininkė Nijolė Trinkūnienė sakė, kad į piešinių konkursą įsitraukė visi jos mokomi vaikai – nuo pirmokų iki dvyliktokų. Ir visi labai džiaugėsi, kad Gitos Lukoševičiūtės darbelis pateko tarp laureatų. 14-metė mergina neslėpė: darbelis pavyko ne iš karto. Sugalvoti piešinio idėją, ją įgyvendinti prireikė daug laiko. Juolab kad Gitos piešinys išties sudėtingas – jame ne tik skirtingais tautiniais kostiumais vilkintys žmonės, bet ir vis kitokiais raštais austos juostos, kiti tautiniai motyvai.

N. Trinkūnienė džiaugėsi, kad konkursas buvo labai įdomus ir prasmingas. Pasak jos, tautiniame kostiume sutelpa visa Lietuva: visi raštai, spalvos, simbolika. „Vaikams tai nėra labai lengva tema, tačiau ji davė daug peno pamąstymams. Po tokio konkurso ir vaikai tampa daug brandesni“,– sakė dailės būrelio vadovė.

Saidos Spulginaitės (10 m.) piešinys „Įkvėpimas“. 

Tęsia tautos paveldo puoselėjimo tradicijas

Piešinių konkurse dalyvavo ir Kaišiadorių kultūros centro dailės būrelio vaikai. Jiems vadovė Rita Galkuvienė ne tik pati papasakojo apie tautinį kostiumą, bet ir atnešė krašto tautodailininkės Dianos Tomkuvienės išleistą knygą „Kaišiadorių apylinkių tautinis kostiumas“. „Kai kurie vaikai piešė, kaip patys įsivaizduoja lietuvaitę, kiti rėmėsi knyga, – pasakojo R. Galkuvienė. – Niekada nesistengiu primesti vaikams savo nuomonės. Piešimas – tai kūryba. Negali varžyti vaikų fantazijos.“

Sumani ir kūrybinga nuo rudens dailės būrelį lankyti pradėjusi Kamilė Kasparavičiūtė sako galinti nupiešti bet ką. Vis dėlto tautinį kostiumą mergaitė piešė žvelgdama į tautodailininkės knygoje pateiktus paveikslus. Ir labai jaudinosi, kad jos darbas kuo mažiau skirtųsi nuo jų: būtų tiek pat juostelių, langelių, atitiktų spalvos. Mergaitės pastangos neliko neįvertintos – jos darbelis pateko tarp konkurso geriausiųjų, eksponuojamas ir kalendoriuje, ir parodoje.

Kamilės mama Virginija pasakojo, kad būrelio vadovei pakvietus dalyvauti konkurse, duk­ra buvo labai susirūpinusi – piešinys reikalaus daug atidumo ir kruopštumo, o Kamilei viską patinka daryti greitai. Tačiau tautinio kostiumo piešimas mergaitę užbūrė. Virginija juokauja, kad dvi-tris valandas prie piešinio praleidusią dukrelę reikėdavo netgi paraginti baigti darbą. R. Galkuvienė įsitikinusi – Kamilė turi menininko gyslelę. „Gal ją paveldėjo iš senelio?“ – šypsosi mergaitės mama. O ir pati Kamilė nekantrauja parodyti seneliui iš Vilniaus parsivežtą kalendorių su savo piešiniu, kartu pasidžiaugti.


Paroda keliaus per Lietuvą
Neįgaliųjų reikalų departamente pristatyta vaikų piešinių paroda „Lietuvos tautinis kostiumas“ – tik pirmas stabtelėjimas ilgoje kelionėje. Pasak LND pirmininkės J. Ivančenko, ketinama ją pristatyti ir Seimo rūmuose.

E. Kelmelienė viliasi, kad paviešėjusi sostinėje, paroda „Lietuvos tautinis kostiumas“ pasieks ir kitas šalies savivaldybes – juk kone iš visų jų į Lietuvos neįgaliųjų draugiją atkeliavo jaunųjų dailininkų piešiniai. „Tikimės, kad miestų bei rajonų savivaldybės noriai priims šią paro­dą. Ir ne tik dėl to, kad 2017-ieji paskelbti Tautinio kostiumo metais, bet ir norėdamos pasidžiaugti, pristatyti visuomenei augančius savo kūrėjus“, – sako E. Kelmelienė.

LND pirmininkė J. Ivančenko žada, kad panašios parodos nuo šiol taps Lietuvos neįgaliųjų draugijos tradicija.

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas