Pojūčių sodas žmonėms su negalia

Pojūčių sodas stimuliuoja visus žmogaus pojūčius.

Įtrauktis ir įvairovė
Nustatymai

Pojūčių sodas – tai specialiai įrengta vieta gamtoje Plinkšių (Mažeikių rajono savivaldybė) globos namų gyventojams, turintiems demencijos sutrikimų, protinę bei fizinę negalią.

Čia natūraliomis priemonėmis stimuliuojami visi penki žmogaus pojūčiai (rega, klausa, uoslė, lytėjimas, skonis).

Pojūčiai kuria ar atkuria įvairius jausmus, prisiminimus, žadina vaizduotę. Sensorinis sodas – vieta, kur gyventojai gali nusiraminti. Kuo daugiau pojūčių atranda, tuo turtingesnė darosi jų patirtis, daugiau prisimena. Įjungus vaizduotę, skyrus dėmesio mažoms detalėms tyrinėti, stebėti laukinę gamtą – vabzdžius, drugelius, bites, sodas tampa pojūčių švente. Augalai žavi įvairių spalvų spektru, jie keičiasi ir žadina susidomėjimą įvairiu metų laiku. Pumpurai, lapai, žiedai, žievė, varpos, uogos, suteikia sodui turtingumo, sodrumo ir besikeičiančių spalvų. Ryškios gėlių spalvos, tokios, kaip raudona ir geltona, yra linksmos ir skatina gėrėtis. Aukštos dekoratyvinės žolės, svyruodamos vėjyje, skleidžia unikalius garsus. Liesdami augalų lapus, stiebus, žiedynus, globos namų gyventojai gali pajausti įvairią tekstūrą: nuo švelnios iki aštrios.

Suradę uogų gyventojai mėgaujasi jų skoniu, o patrynę augalo lapą ar žiedą tarp pirštų atranda malonius kvapus. Suradę sau patinkantį ar kontrastingą spalvų derinį, mėgaujasi. Visa tai juos džiugina ir skatina užsiimti malonia veikla, ilgiau pabūti sode. Natūralioje gamtoje praleistas laikas prisideda prie emocinės ir fizinės sveikatos – tai vieta, skirta atsipalaiduoti, nurimti, medituoti, apmąstyti ir kalbėtis. Tai padeda pažinti pasaulį ir pajusti, kaip jis keičiasi.

Lina BUIVYDIENĖ
Socialinė darbuotoja

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje