Odontologijos paslaugos – jau ir namuose

Vilniaus m. Naujininkų poliklinikos direktorė Vilija Kristina Židonienė kviečia pasinaudoti galimybe išsikviesti odontologą į namus.

Atvira visuomenė
Nustatymai

Vilniaus miesto ir rajono gyventojai, kuriems nustatytas nuolatinės slaugos poreikis, jau gali išsikviesti odontologą į namus. Iš namų neišeinantiems, iš lovos nepakylantiems žmonėms prireikus susitvarkyti dantis nebereikia vykti į gydymo įstaigas – kilusias problemas gydytojas išspręs jų namuose.

Pagalba – visiškai nemokama

2016 m. duomenimis, Vilniaus regione gyvena 9388 asmenys su sunkia negalia. Dažnai jie neturi galimybės pasinaudoti odontologijos paslaugomis dėl materialinių sunkumų, specializuoto transporto stokos, o medicinos paslaugas teikiantys gydytojai nėra prisitaikę priimti judėjimo negalią turintį pacientą tiek dėl kompetencijos stokos, tiek dėl nepritaikytos aplinkos. Todėl Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinika kartu su partneriais – Naujininkų poliklinika ir Vilniaus rajono centrine poliklinika ėmėsi spręsti šią problemą – parengė projektą pagal ES struktūrinių fondų lėšomis finansuojamą priemonę „Sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo gerinimas neįgaliesiems“.

Sostinės Naujininkų poliklinika jau nuo gegužės pradžios teikia paslaugas sunkią negalią turinčių asmenų namuose. Poliklinikos direktorė Vilija Kristina Židonienė pasakoja, kad projekto lėšomis nupirkta mobili odontologijos įranga, išnuomotas automobilis, kuriuo vykstama pas žmogų į namus, nesvarbu, kur jis gyventų – ar bute penktame aukšte, ar globos įstaigoje. Kartu su slaugytoja dirbantis gydytojas yra aprūpintas visomis reikiamomis priemonėmis, kurios būtinos norint taisyti dantis namuose – nuo vienkartinių drabužių, nuskausminamųjų vaistų iki mobilaus keltuvo, kuriuo patogu pasodinti gulintį pacien­tą. Gydytojas gali sugydyti dantį, išrauti sugedusį, nuvalyti akmenis ir pan. Neatliekami tik protezavimo darbai. Kilus komplikacijoms, prireikus stacionarios pagalbos, projekte dalyvaujančius pacientus be eilės priims VU Žalgirio klinika, kur gali būti teikiama pagalba taikant bendrąją nejautrą. Į kliniką sunkiai judančius pacientus nuveš greitosios pagalbos automobilis. Pasak V. Židonienės, projektas vykdomas ES lėšomis, todėl pacientams už pagalbą, kurią suteikia į namus atvykęs gydytojas odontologas, mokėti nieko nereikia. Nekainuoja nei vaistai, nei gydymo ar nuskausminimo priemonės. Susimokėti gali tekti tik tuo atveju, jei gydytojas išrašys receptą papildomiems vaistams – antibiotikams, nuskausminamiesiems, kurių prireiktų kilus komplikacijų.

Odontologijos paslaugas namuose sunkią negalią turintiems Vilniaus miesto ir rajono gyventojams šiuo metu teikia Naujininkų poliklinika. 

Paslauga reikalinga

Naujininkų poliklinikos direktorės teigimu, mintis, kad tokia paslauga reikalinga, kilo daug anksčiau, tačiau kol buvo gautas finansavimas jai įgyvendinti, pradėjo bene 4 metai. Kai projektą rengusi VU Žalgirio klinika pakvietė Naujininkų polikliniką būti partneriais, V. Židonienė sako ilgai nedvejojusi.

„Mūsų rajonas yra senas, pagyvenę pacientai sudaro didžiąją daugumą, turime daug prie mūsų poliklinikos prisirašiusių neįgalių asmenų, todėl mielai prisidėjome prie šio projekto kaip partneriai, kad galėtume padėti pirmiausiai savo pacientams, o taip pat ir kitiems Vilniaus miesto bei rajono gyventojams“, – dalijasi mintimis Naujininkų poliklinikos direktorė.

Jos teigimu, iš 25 tūkstančių poliklinikos pacientų apie 150 nustatytas nuolatinis slaugos poreikis. Sudaromos sutartys ir su kitomis Vilniaus miesto poliklinikomis. Jau birželį planuojama vykti pas sunkią negalią turinčius žmones, prisirašiusius prie Lazdynų poliklinikos. Netrukus tokias pat paslaugas turėtų pradėti teikti ir Vilniaus rajono centrinė poliklinika. Jie labiau koncentruosis į rajono gyventojus.


Kviečiami registruotis

Norint gauti odontologines paslaugas namuose būtina registruotis iš anksto – ūmiai suskaudus dantį gydytojas negalės atvykti, nebent pavyktų perkelti kito paciento laiką. Pasak direktorės, jei nebus prisiregistravusių dantis taisyti pacientų, sunkią negalią turintys asmenys gali sulaukti skambučio – jie bus informuoti apie teikiamą paslaugą ir pakviesti ja pasinaudoti.

„Finansavimas skirtas 400 pacientų aptarnauti, kol kas prisiregistravę 135, todėl kviečiame visus susidomėjusius registruotis. Stengiamės, kad visame Vilniuje pacientai žinotų apie šią paslaugą ir ja pasinaudotų“, – sako V. Židonienė.

Projekto pradžia gana sklandi – pasak projekto vadovės Inos Kalvaitienės, žmonės dėkoja už suteiktą pagalbą. Buvo atvejų, kai gydytoją kvietė dar kartą dėl kilusių komplikacijų – skausmo ar kraujavimo po danties rovimo. Gydytojas nuvažiavo, išrašė nuskausminamųjų ar antibiotikų ir problema išsisprendė. V. Židonienė perspėja dantis taisyti susiruošusius žmones bent keletą parų prieš odontologines operacijas nevartoti kraują skystinančių vaistų, nes gali būti sunku sustabdyti kraujavimą.

Projektas tęsis 13 mėnesių. Jei pasirodys, kad žmonėms tokios paslaugos labai reikia, šis projektas gali būti ir pratęstas. Pasak direktorės, siūloma į projektą įtraukti ir asmenis, kuriems nustatytas nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis, jei paaiškėtų, kad jiems ši paslauga irgi reikalinga. Taip pat ateityje galima būtų atlikti kai kuriuos protezavimo darbus.


Odontologo paslaugos namuose nėra reglamentuotos įstatymais

Sveikatos apsaugos ministerijos Europos Sąjungos paramos skyriaus specialistės Alminos Blažienės teigimu, įgyvendinant ES struktūrinių fondų lėšomis finansuojamą priemonę „Sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo gerinimas neįgaliesiems“ viena iš remiamų veik­lų yra bandomojo projekto, kuriuo numatoma gerinti odontologinės priežiūros paslaugas neįgaliesiems, įgyvendinimas. Tai yra – odontologinės priežiūros paslaugų organizavimo ir teikimo neįgaliesiems modelio išbandymas pagal pasirinktus kriterijus ir jo sukūrimas.

Šiuo metu pirminių ambulatorinių odontologinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų pacientų namuose Lietuvoje niekas neteikia ir nėra teisės akto, reglamentuojančio jų teikimą, todėl yra poreikis įgyvendinti tokio pobūdžio bandomąjį projektą. Numatoma jo vertė – apie 954 tūkst. eurų.

Baigus įgyvendinti bandomąjį projektą bus įvertinti jo rezultatai ir, atsižvelgiant į juos, bus teikiamos rekomendacijas dėl odontologinės priežiūros paslaugų neįgaliesiems organizavimo.

Visi susidomėję Vilniaus miesto ir rajono gyventojai, kuriems nustatytas nuolatinis slaugos poreikis (SP1) ar jų globėjai odontologinėms paslaugoms namuose gali registruotis telefonu +370 697 63316. Artimiausiu metu paslaugas pradės teikti ir VšĮ Vilniaus rajono centrinė poliklinika.

Aurelija BABINSKIENĖ
Autorės nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas