Norite paremti gerus darbus – pirkite marškinėlius

Rūta Udraitė-Mikalauskienė įsitikinusi, kad nevyriausybinės organizacijos gali sustiprinti save pradėjusios verslą.

Atvira visuomenė
Nustatymai

Lietuvos negalios organizacijų forumas (LNF) pradėjo socialinį verslą – kviečia įsigyti marškinėlių ir taip paremti negalios teisių srityje dirbančios orjanizacijos veiklą. 

Marškinėlių, džemperių ir kitų laisvalaikio drabužių su įvairių žolynų motyvais galima įsigyti facebook paskyroje „All invited“ (liet. „Visi pakviesti“) arba pagal nuorodą LNF manufactory. Perkant manufaktūros „All invited“ marškinėlius ar džemperį vienu metu galima nušauti du kiškius – įsigyti originalų, vienetinį drabužį, o kartu ir padaryti gerą darbą. Pasirodo, kraujažolė, linas, levanda, šilokai, rūta, šalavijas, pienė, netgi svogūnas ar kankorėžiai gali būti labai gražūs. Drabužius su linijos „Nature lovers“ piešiniais gamina 2 negalią turinčius vaikus auginančios mamos. Henrika Varnienė, studijuojanti želdynų dizainą, kuria piešinius, o Rūta Udraitė-Mikalauskienė juos perkelia ant marškinėlių.

Ant drabužių – originalūs žolynų motyvai.

Pasak R. Udraitės-Mikalauskienės, idėja užsidirbti papildomų resursų LNF darbui užtikrinti brendo jau seniai – juk ne paslaptis, kad visos nevyriausybinės organizacijos išgyvena „tuščių“ laikotarpių, kai neturi iš ko vykdyti veiklą, tenka išeiti ir nemokamų atostogų. Kad taip neatsitiktų, kad nereikėtų stabdyti veiklos, kilo sumanymas įkurti socialinį verslą ir taip gauti papildomų pajamų, būti mažiau priklausomiems nuo projektinio finansavimo. Šiuo metu prie šio socialinio verslo dirba 2 negalią turinčios vaikus auginančios mamos, ateity, jei viskas seksis, planuojama įdarbinti neįgaliuosius. Jie galėtų, pavyzdžiui, lankstyti, pakuoti marškinėlius ir pan. Kol kas verslas dar tik įsibėgėja, tačiau R. Udraitė-Mikalauskienė įsitikinusi, kad idėją įgyvendinti pavyks. Tiesa, dar kol kas pasigirti pirkėjų gausa dar negalima, tačiau susidomėjusių yra.

R. Udraitė-Mikalauskienė sako, kad visos nevyriausybinės organizacijos gali kurti savo verslus ir taip užsidirbti, tačiau pirmiausia reikia turėti gerą idėją ir resursų. Pasaulyje yra įvairiausių socialinio verslo pavyzdžių – turint lėšų galima ir kavinę atidaryti, ir dar visko prigalvoti.

Tačiau norint pradėti verslą pirmiausia reikia įsitikinti, kad to kam nors reikia. R. Udraitė-Mikalauskienė sakė kovo mėnesį dalyvavusi Kaziuko mugėje ir pamačiusi, kad marškinėliais žmonės domisi – juk juos tikrai panaudos, apsivilks. Kas kita su dienos centruose pridaromais molinukais ir siuviniais – juos parduoti labai sunku. Tiesa, nėra lengva derinti darbą visuomeninėje organizacijoje, dirbti prie projektų, ir po ministerijose, Seimo posėdžiuose praleistos dienos dar sėsti spausdinti marškinėlių. Verslui įsibėgėjus tą turėtų daryti atskiras žmogus.

R. Udraitė-Mikalauskienė įsitikinusi, kad socialinis verslas – ne vien tik būdas užsidirbti. Tai ir būdas parodyti, kad negalią turintys žmonės gali dirbti, gali būti naudingi. Tai liudija kavinės „Pirmas blynas“ steigėjas Timas van Wijkas, kuris labai aktyviai dalyvauja įvairiuose renginiuose ir kalba apie tai, kad jo kavinėje sėkmingai dirba neįgalieji.

Ateity, verslui, išsiplėtus, pasak R. Udraitės-Mikalauskienės, galima būtų įtraukti negalią turinčius menininkus, dienos centrų lankytojus – ant marškinėlių perkelti jų piešinius ir už tai jiems sumokėti.

Emilija STONKUTĖ

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas