Velykų puošmena – margučiai iš spalvoto popieriaus ritinėlių

Kvilingo technika sukurti velykaičiai – originali šventinio stalo puošmena.

Atvira visuomenė
Nustatymai

Birštono neįgaliųjų draugijos rankdarbių parduotuvės virtinoje žvilgsnį traukia neįprasti margučiai – juos puošia į įvairiaspalvius ornamentus sudėlioti mažučiai popieriaus ritinėliai. Kvilingo technika velykines dekoracijas birštoniškiai kuria jau ketverius metus ir jų paklausa vis auga. 

Populiarumas – nuo pirmųjų velykaičių

Neįgaliųjų draugijos pirmininkė Julija Senavaitienė juokauja, kad Velykoms draugijoje pradedama ruoštis vos nutilus Kalėdų, Naujųjų metų šventiniam šurmuliui. Iš siauručių popieriaus juostelių ant putplasčio formos kiaušinio suklijuoti įspūdingus ornamentus – daug laiko, kantrybės ir kruopštumo reikalaujantis darbas. „Jeigu jį pasiliktume paskutinėms savaitėms – nieko nespėtume“, – sako J. Senavaitienė. Pasak jos, vienam tokiam margučiui dekoruoti reikia visos dienos. O iki Velykų draugija jų padaro kelias dešimtis. Pirmininkė džiaugiasi, kad šie jų margučiai puošia ne tik birštoniškių namus, bet iškeliauja ir į Vokietiją, Ameriką, kitas pasaulio šalis. Tokia plati amplitudė – Birštono kurorto nuopelnas. Iš įvairių kraštų į jį atvykę žmonės dažnai stabteli prie Neįgaliųjų draugijos, kurioje įsikūrusios rankdarbių parduotuvės vitrinoje vilioja įvairiausi jos narių dirbiniai. Prieš ketverius metus joje atsirado ir pirmieji kvilingo technika puošti margučiai. „Ir iki tol prieš Velykas įvairiais būdais gražinome margučius. Ir lininiais siūlais apvydavome, smulkiomis karklų šakelių nuopjovomis puošdavome, ir iš mažučių makaronų ornamentus dėliodavome. Tačiau tokios paklausos, kaip kvilingo technika išpuošti, anie neturėjo, – pasakoja pirmininkė. – Šitiems net iš anksto užsakymus priimame.“

Su kvilingo technika birštoniškius supažindino bičiuliai iš Pasvalio. Svetingai priėmusiems Birštono neįgaliesiems jie atvežė dovaną – paveikslą, kuriame iš susuktų siauručių popieriaus juostelių buvo sudėliotas angelas. Daugybę įvairių amatų išbandžiusios moterys netruko išsiaiškinti šios neįprastos technikos subtilybes ir pačios ėmėsi darbo – iš popierinių ritinėlių bandė komponuoti ir atvirukus, ir paveikslėlius. „Darbeliai gražūs, deja, nepraktiški. Į voką jų neįdėsi, sveikinimo neišsiųsi. O kai sugalvojom šią techniką panaudoti margučiams, prie to ir apsistojom“, – sako pirmininkė.


Kantrybės ir kruopštumo išbandymas

Prie Birštono neįgaliųjų draugijos pavasarine vizitine kortele tampančių spalvingų velykaičių kūrimo prisideda kone visi į draugiją su kokiais nors reikalais užsukantys neįgalieji. Pasak J. Senavaitienės, daugiausiai laiko prireikia popierinėms juostelėms susukti, tad smulkių juostelių ir medinių dantų krapštukų, ant kurių jos sukamos, galima rasti ne tik darbo terapijos kabinete, bet kone visose draugijos patalpose. Darbas nesudėtingas, ir, pasak pirmininkės, jeigu rankų sąnariai sveiki, vieną kitą ritinėlį nesunkiai susuka ir pasikonsultuoti užėjęs, ir belaukiantis, kol sukasi skalbimo mašina su jo atneštais drabužiais, draugijos narys. Pirmininkė šypsosi: šis užsiėmimas labai ramina, todėl tampa net savita terapija.

Pirmieji birštoniškių velykaičiai nebuvo tokie dailūs. Kiek­vienam darbui reikia įgūdžių. „Iš pradžių patys juosteles karpėmės – buvome nusipirkę specialų popieriaus pjaustymo įrankį, bet jis greitai atšipo, juostelės nebuvo lygios ir dailios“, – pasakoja J. Senavaitienė.

Tikru proveržiu tapo savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vyriausiosios specialistės Birutės Jakučionienės pasiūlymas. Socialinės reabilitacijos neįgaliesiems paslaugų bendruomenėje projekto įgyvendinimu besidominti savivaldybės atstovė, lankydamasi Neįgaliųjų draugijoje, matė, kaip moterys vargsta pjaustydamos tas spalvotas juosteles. Jai kilo mintis, kad šį darbą galėtų atlikti dokumentų naikinimo aparatas. Pabandė – viskas kuo puikiausiai pavyko. J. Senavaitienė džiaugiasi, kad savivaldybė neatsisako padėti neįgaliesiems ir tai, kam moterys skirdavo ištisas valandas, dabar padaroma per keliolika minučių.

O štai juostelių sukimo nepakeis joks aparatas. Šiam darbui ir pasitelkiami į draugiją užsukantys jos nariai. Pasak pirmininkės, niekas neskaičiuoja, kiek vienam kiaušiniui papuošti tų skirtingo dydžio volelių reikia. Kartais popierines juosteles kerpa pusiau, kartais – į tris ar net keturias atkarpas padalina. Vien popieriaus penkių, šešių ar ir dar daugiau skirtingų spalvų nusiperka. Gerai, kad jo suranda Prienuose kanceliarinėmis prekėmis prekiaujančioje parduotuvėje, o jeigu kokios nors spalvos ar atspalvio pasigenda, prekybininkai nuolatinėms pirkėjoms specialiai užsako. Juk kartais net juodo ar tamsiai rudo, labiau velykaičio raštus išryškinančio, prisireikia.

Kokie spalviniai deriniai papuoš velykaitį, priklauso nuo juos dėliojančių žmonių fantazijos. Kartais gražiai tarpusavyje „sugula“ pasteliniai popieriaus sukinukai, kartais nugali ryškios spalvos. Kiekvienas gali pasirinkti pagal savo skonį.

Prieš Velykas Julijai Senavaitienei (kairėje) ir Janinai Paukštienei darbo netrūksta.

Velykaičių ornamentai gimsta savaime

Velykaičių raštai ir ornamentai – Janinos Paukštienės fantazijos rezultatas. J. Senavaitienė sako, kad kopijuoti nemėgstanti auksarankė interneto platybėse idėjų neieško. O ir ji pati prisipažįsta, kad imdama į rankas kiaušinio formos putplastį dažnai net neįsivaizduoja, kaip jis atrodys, kai kruopščiai ir atidžiai suklijuos tuos mažyčius popierinius volelius. „Ant kiaušinio pagrindo pieštuku pasižymiu tik centrinius taškus, kad margučio raštai būtų tvarkingi, taisyklingi, o paskui viskas gimsta tarsi savaime“, – pasakoja Janina.

Ketvirtus metus į šį užsiėmimą panyranti moteris kaskart sugalvoja kokių nors naujovių. Šiemet ant kiaušinio pagrindo pabandė sudėlioti plazdančią trispalvę. Gražus darbelis išėjo. Jį pamačiusi viena klientė penkis tokius tautinius velykaičius padaryti užsakė. Visi jie iškeliavo į Vokietiją. Janina džiaugiasi, kad per didžiąsias pavasario šventes jie kažkam primins už tūkstančių kilometrų likusią gimtinę.

Janinos margučiuose nepamatysi nė menkiausios baltos vietos. Net menkiausią tarpelį ji randa kuo užpildyti. Moteris neslepia ir namuose ne vieną valandą prie velykaičių praleidžianti. „Šis darbas taip įtraukia, kad nė nematai, kaip laikas pralekia, – šypsosi Janina. – Pernai dar dviese draugijoje velykaičius klijavome, o šiemet likau viena. Bet padariau daugiau nei pernai abi – apie 50 margučių sukomponavau.“

Be kvilingo technika sukurtų margučių neapsieina ir Janinos šeimos velykinis stalas – jį moteris visada papuošia nedideliu krepšeliu su pora tokių gražuolių. Žinoma, tai dekoracija, akcentas. „Kol vaikai dar buvo maži, mėgau vašku įvairiausius ornamentus dėlioti, o užaugus net anūkams apsistojau prie paprastesnio būdo – kiaušinius apvynioju pavasarinių augalų lapeliais, šakelėmis, svogūnų lukštais ir grožimės jų atspaudais ant velykaičių“, – pasakoja J. Paukštienė. Tiesa, kad turėtų įgūdžių visai nepamirštų, vieną kitą dar ir vašku numargina.


Praverčia būreliuose įgyti įgūdžiai

Per ketverius metus, kai birštoniškės savaip margina velykaičius, šio amato išmoko nemažai draugijos narių. J. Senavaitienė sako, kad iš kurorto tokie margučiai pasklido ir po aplinkinius miestus, jų galima pamatyti įvairiose šventėse, mugėse. Pirmininkė džiaugiasi, kad draugijoje įgyti įgūdžiai padeda užsidirbti vieną kitą eurą, prisidurti prie nedidelių neįgalumo pensijų.

Birštono neįgaliųjų draugijos parduotuvėje tokią velykinę puošmeną galima nusipirkti už 3,5 euro. Pinigai, kuriuos pavyksta gauti už bendrą darbą, pasak J. Senavaitienės, panaudojami popieriui, putplasčio kiaušiniams pirkti. „Norime, kad šis ciklas nenutrūktų, kad vis kitos moterys galėtų išmokti šio amato“, – sako pirmininkė.

Neįgaliųjų organizacijos vadovė džiaugiasi, kad floristikos, darbo terapijos būreliuose įgyti įgūdžiai sustiprino moterų pasitikėjimą savimi. Savo jėgas jos pasiryžo išmėginti neseniai Jiezne surengtoje abilimpiadoje. Penkių moterų komanda ir Velykų vainiką kūrė, ir margutį vilnos sruogomis dekoravo, ir paveikslą iš vilnos dėliojo. Kas žino, gal nauja patirtis birštoniškes paskatins sugalvoti dar ką nors originalaus ir nematyto.

Aldona MILIEŠKIENĖ

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas