Nauji autobusiukai su keltuvais pasiekė 20 šalies savivaldybių

Socialinės apsaugos ir darbo ministras L. Kukuraitis automobilių naudotojams linkėjo saugių kelionių.

Atvira visuomenė
Nustatymai

Vilniuje, „Peugeot“ serviso centre, socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis dar 20-iai nevyriausybinių organizacijų įteikė neįgaliesiems vežti pritaikytų autobusiukų dokumentus ir raktelius. Taip baigtas įgyvendinti valstybinis investicinis projektas, pagal kurį nupirkta ir pagal panaudos sutartis nevyriausybinėms organizacijoms perduota 60 savivaldybėse transporto paslaugas neįgaliesiems teiksiančių automobilių. „Peugeot Boxer Combi“ autobusiukus gavo ir 9 neįgaliųjų draugijos.

Į autobusiuką dabar bus galima patekti keltuvu.

Neįgalieji sulaukė autobusiukų su keltuvais

„Mes autobusiukų laukėme ilgiausiai, užtat gavome geriausius: devynviečiuose automobiliuose galėsime vežti tris vežimėliuose sėdinčius žmones, o svarbiausia – nereikės jų įsiręžus stumti vidun, nes šiuose autobusiukuose įrengti keltuvai“, – džiugesio neslėpė Šiaulių rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkė Elena Kačinskienė.

Šiaulių rajono neįgaliųjų draugijai – tai pirmasis autobusiukas. 10 metų būtiniausioms reikmėms draugija naudojosi automobiliu pagal panaudos sutartį. Jis nebuvo pritaikytas rateliuose sėdintiems žmonėms vežti, be to, buvo galima padengti tik degalų sąskaitas, o visos kitos su automobilio eksploatacija susijusios išlaidos tekdavo automobilio savininkui.

E. Kačinskienė neslepia: nemažam Šiaulių rajonui autobusiuko tikrai labai reikėjo. Vien draugija turi 7 padalinius, o transporto paslaugų reikia ir Šakynos, ir Kurtuvėnų seniūnijose gyvenantiems organizacijai nepriklausantiems neįgaliesiems. Į daugelį atokių kaimų autobusai važiuoja tik kartą ar du per savaitę, tad kelionės į gydymo įstaigas ar netgi Šiaulius – tik­ras iššūkis. „Dabar bus daug lengviau, – sako E. Kačinskienė. – Žinoma, keliones stengsimės planuoti iš anksto, derinti kelių žmonių poreikius.“

Ignalinos r. neįgaliųjų draugija nuo šiol turės du autobusiukus.

Šiaulių rajono meras Antanas Bezaras, dar dalyvaudamas Tarptautinės neįgaliųjų dienos minėjime, pažadėjo autobusiuko išlaikymui skirti 15 tūkst. eurų. E. Kačinskienė džiaugiasi, kad šį pažadą rajono meras pakartojo ir kartu su kitais savivaldybės atstovais sutikęs į Šiaulius parvykusį autobusiuką. Prie automobilio išlaikymo prisidės ir patys neįgalieji. Nuspręsta, kad rajono teritorijoje pavėžėjimo paslaugos bus nemokamos, tačiau leidžiantis į tolesnes keliones už nuvažiuotą kilometrą reikės mokėti po 20 centų.

Pirmaisiais pritaikytais autobusiukais į savo savivaldybes grįžo ir Neringos miesto bei Skuodo rajono neįgaliųjų draugijų pirmininkės Liucija Olšauskienė ir Raminta Zabitienė. Organizacijų vadovės neabejoja, kad pradėtos teikti transporto paslaugos leis į veiklas įtraukti dar daugiau žmonių, palengvins jų gyvenimą. Jiezno žmonių su negalia sąjungos pirmininkė Augenija Stoškuvienė Neįgaliųjų reikalų departamento (NRD) skirtą naują autobusiuką priėmė kaip įvertinimą už sėkmingą 5-erių metų veiklą, o kartu ir kaip įpareigojimą dar visapusiškiau padėti negalią turintiems žmonėms.

Kauno m. neįgaliųjų draugija ir toliau tęs teikiamas pavėžėjimo paslaugas.

Autobusiukų reikia visoms savivaldybėms

Nauji „Peugeot Boxer Combi“ autobusiukai šįkart skirti Birštono, Druskininkų, Elektrėnų, Neringos, Kauno ir Vilniaus miestų, Ignalinos, Jurbarko, Kaišiadorių, Kauno, Klaipėdos, Molėtų, Prienų, Rokiškio, Skuodo, Šiaulių, Širvintų, Trakų, Vilkaviškio ir Vilniaus rajonų savivaldybėms. Iš 60 šalies savivaldybių neįgaliesiems vežti pritaikytų autobusiukų atsisakė tik 4.

Automobilių raktelius nevyriausybinėms organizacijoms įteikęs socialinės apsaugos ir darbo ministras L. Kukuraitis neabejojo, kad neįgaliesiems pritaikytų autobusiukų reikia visoms savivaldybėms. Pasak ministro, draugijoms automobilis būtinas ne tik nuvykti į užimtumo cent­rą, gydymo įstaigą ar bendruomenės narių susitikimus, bet ir surengti tolimesnę kelionę, aplankyti įvairius Lietuvos kampelius. L. Kukuraitis pasidžiaugė sėkmingu bendradarbiavimu su savivaldybėmis bei nevyriausybinėmis organizacijomis ir neabejojo, kad būtent šiuo keliu reikia ir toliau eiti.

Autobusiukų dokumentus atsiėmę neįgaliųjų organizacijų vadovai labiausiai džiaugėsi neformaliu jų pritaikymu. Daugelio nuomone, būtent keltuvas padės žmonėms pasijusti savarankiškesniems, drąsiau leistis į įvairias keliones.

Neįgaliųjų reikalų departamento direktorės Astos Kand­ratavičienės teigimu, apie tokį pritaikymą galvota ir anksčiau, tačiau viską lėmė turimos lėšos. Kadangi šiuos autobusiukus iš „Peugeot“ bendrovės pavyko nupirkti pigiau, pridėjus dar šiek tiek, atsirado galimybė juose įrengti keltuvus.

Svarstyti, analizuoti įvairūs keltuvų variantai. Pasirinktas skandinaviškas modelis, kai keltuvas įrengiamas ne automobilio viduje, o jo išorėje. Taip sutaupoma vietos, tad išėmus galines sėdynes, autobusiuke telpa trys neįgaliųjų vežimėliai. Juos patikimai pritvirtintus saugos diržais, neįgaliesiems nereikia persėsti, jie gali patogiai keliauti savo rateliuose.

Birštono savivaldybė įsipareigojo 100 proc. išlaikyti autobusiuką.

Atsiimti autobusiuko – kartu su savivaldybių vadovais

A. Kandratavičienė pabrėžia, kad nepaisant to, kokiai rajone veikiančiai organizacijai savivaldybė patikėjo naują, modernų autobusiuką, transporto paslaugas ji turės teikti ne vien savo, bet ir kitų organizacijų nariams, šių paslaugų besikreipiantiems neįgaliesiems. Be to, pasak A. Kandratavičienės, rekomenduodamos savo teritorijoje veikiančią organizaciją savivaldybės įsipareigojo prisidėti prie transporto priemonės išlaikymo. Nemažai autobusiukų į Vilnių atsiimti atvykusių neįgaliųjų organizacijų vadovų džiaugėsi, kad savivaldybės pasirūpino automobilių draudimu, pažadėjo atlygį vairuotojui, lėšų degalams.

Kartu su Birštono neįgaliųjų draugijos pirmininke Julija Senavaitiene atvykęs Birštono savivaldybės mero pavaduotojas Vytas Kederys buvo atviras: „Mes labai džiaugiamės, kad turime tokią neįgaliųjų draugiją, kuri vienija daug žmonių, teikia reikalingas paslaugas, kurias atlieka jų darbuotojai. Savivaldybė prisideda prie pagalbos į namus bei kitų paslaugų, patalpų išlaikymo, remia kitas programas. Prisiimame ir visas autobusiuko išlaikymo išlaidas.“

J. Senavaitienė patvirtina – savivaldybė išlaikė ir prieš 11 metų gautą automobilį, pasirašė ir visus naujo autobusiuko eksploatacijos garantinius raštus. Sprendimas atsisakyti dažnai gedusio senojo ir teikti prašymą naujajam taip pat buvo priimtas abiem pusėms sutarus.

Neįgaliųjų draugijos pirmininkė pasidžiaugė, kad naujasis autobusiukas šildomas. O tai, pasak jos, labai svarbu, kai reikia vežti dializuojamus žmones. „Po dializės procedūros juos paimdavome iš šiltos lovos ir kai reikėdavo pasodinti į šaltą automobilį, žmonės tikrai gerai nesijausdavo. Automobilyje nebuvo ir kondicionieriaus, dėl to vasarą neįgalieji kaisdavo. Senasis autobusiukas nebuvo pritaikytas neįgaliesiems vežti“, – sako J. Senavaitienė.

Į Lietuvos kelius išriedėjo 20 neįgaliesiems pritaikytų autobusiukų.

Be Prienų, į kuriuos tris dienas per savaitę vežami dializuojami žmonės, autobusiuko maršrutas siekia ir Kaune, Vilniuje esančias gydymo įstaigas. Pasak pirmininkės, tolesnių kelionių grafikas surašytas jau visam vasario mėnesiui – žmonės registruojasi iš anksto. Transporto paslaugos birštoniškiams mokamos – pagal draugijos tarybos patvirtintus įkainius už kelionės kilometrą reikia mokėti 7 centus. „Kelionė į Kauną atsieina 7 eurus, bet žmogų nuvežame nuo namų iki pat gydymo įstaigos durų, atgal parvežame. Patiems nereikia niekuo rūpintis“, – sako pirmininkė.

Atsakingai neįgaliųjų poreikius vertina ir Kaišiadorių rajono savivaldybė. Kartu su Kaišiadorių krašto neįgaliųjų sąjungos pirmininku Ramūnu Adomaičiu į „Peugeot“ centrą atvykęs rajono meras Vytenis Tomkus papasakojo ir apie savivaldybės pastangas spręsti neįgaliesiems kylančius rūpesčius dėl pėsčiųjų tilto virš geležinkelio, ir apie baseine įrengtą keltuvą – dabar sveikatinimo paslaugomis gali naudotis ir judėjimo negalią turintys kaišiadoriškiai. Pasak mero, savivaldybė gerai supranta ir transporto paslaugų poreikį, todėl ir prisiėmė įsipareigojimą padėti išlaikyti neįgaliesiems pritaikytą autobusiuką.

Neįgaliųjų draugijos pirmininkę Stanislavą Maslinskienę į sostinę atlydėjo ir Širvintų rajono savivaldybės merė Živilė Pinskuvienė. Ji pasidžiaugė, kad buvo atsižvelgta į savivaldybės prašymą ir padėkojo ministrui L. Kukuraičiui už pagalbą, skiriamą vienai iš jautriausių socia­linių grupių.

Naujo keltuvo naudojimo instruktažas.

Transporto paslaugų poreikis nemažėja

Nemažai naujų autobusiukų raktelius gavusių neįgaliųjų organizacijų vadovų jau turi transporto paslaugų teikimo patirties. Elektrėnų neįgaliųjų draugijai „Peugeot Boxer Combi“ autobusiukas – trečias, Birštono, Kauno miestų, Širvintų, Rokiškio, Ignalinos rajonų neįgaliųjų draugijoms – antras. Tai akivaizdus įrodymas, kad transporto paslaugų poreikis savivaldybėse ne tik nemažėja, bet netgi didėja.

Bene geriausiai tai iliustruoja Ignalinos rajono neįgaliųjų draugijos pavyzdys. Pirmąjį autobusiuką ji gavo 2008-ųjų sausį. Po 11 metų rajono savivaldybė prisiėmė įsipareigojimą dar labiau išplėsti neįgaliųjų pavėžėjimo galimybes ir prisidėti prie naujo automobilio išlaikymo, pasiliekant ir senąjį. Neįgaliųjų draugijos pirmininkė Regina Slabadienė neslepia – kilometrų jis nuvažiavęs nemažai, tačiau gerai prižiūrėtas dar tik­rai gali tarnauti. „Rajone yra 11 kaimiškų seniūnijų, kai kurios labai nutolusios nuo rajono centro, o žmonės turi įvairiausių reikalų, – pasakoja R. Slabadienė. – Žinoma, dažniausiai prireikia medikų pagalbos, o mūsų gydymo įstaiga nėra stipri, todėl jeigu atvejis sudėtingesnis, tenka važiuoti arba į Uteną, arba į Vilnių, o kartais – ir Kauną. Būna, kad ir kiekvieną dieną vežam.“

Ignalinos rajono neįgaliųjų draugija į dializes žmonių nevežioja, bet autobusiukas garaže nestovi. Neįgalieji nori dalyvauti įvairiuose būreliuose, meninėje, sportinėje veikloje. „Bendraujame su kitų rajonų neįgaliųjų organizacijomis, vykstame į įvairias varžybas – žmonės nori visur dalyvauti“, – pasakoja R. Slabadienė.

Kauno miesto neįgaliųjų draugija savo pirmąjį autobusiuką gavo 2002-aisiais. Pasak draugijos pirmininko Igno Mačiuko, juo pavėžėjimo paslaugas teikė ir į gydymo įstaigas vykstantiems neįgaliesiems, ir studijuojantiems jauniems žmonėms. Iki šiol šiuo autobusiuku vežė į dializių procedūras, rateliais judančius sportininkus – į treniruotes, paimdavo žmones iš ligoninės ir pan. Deja, automobilis jau visiškai susidėvėjo ir techninės apžiūros nepraėjo. Naujasis autobusiukas leis užtikrinti transporto paslaugų tęstinumą, pateisinti žmonių lūkesčius.

Aldona MILIEŠKIENĖ
Autorės nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas