Apdovanotų šalies sportininkų mintyse – Tokijo paralimpinės žaidynės

Geriausių neįgaliųjų sportininkų apdovanojimų renginį globojęs Prezidentas Valdas Adamkus pasveikino Kęstutį Skučą.

Atvira visuomenė
Nustatymai

Netoli sostinės įsikūręs viešbutis „Vilnius Grand Resort“ jau antrą kartą svetingai atvėrė duris geriausių šalies neįgaliųjų sportininkų apdovanojimams. Tradiciniame Lietuvos paralimpinio komiteto renginyje paskelbtas geriausių 2018 metų sportininkų 5-ukas, įteikti apdovanojimai „Metų proveržio“ ir „Metų trenerio“ nominacijų laimėtojams, už pasiektus rezultatus padėkota 10-iai sporto klubų. Iškilmingame renginyje, kurį globojo Prezidentas Valdas Adamkus, didžiuotasi sportininkų atkaklumu, jiems surengtas išskirtinis koncertas. 

Pergalės reikalauja valios ir ryžto

Praėję metai, Lietuvos paralimpinio komiteto (LPOK) prezidento Mindaugo Biliaus teigimu, šalies neįgaliems sportininkams buvo labai sėkmingi. Didžiausias laimėjimas – Berlyne vykęs Europos lengvosios atletikos čempionatas, iš kurio mūsiškiai grįžo su 8 medaliais. Šio čempionato prizininkai ir tapo geriausiais metų sportininkais.

Įspūdingoje sportininkų pagerbimo ceremonijoje geriausi atletai sulaukė ypatingo dėmesio. Juos pasveikinęs Prezidentas V. Adamkus neslėpė savo susižavėjimo sportininkų valia ir ryžtu padaryti daug daugiau nei, atrodytų, leidžia jų jėgos. „Kaip žmogus, kuris pats ne vieną valandą esu praleidęs stadio­ne ir sporto salėje, žinau, kad sportinės pergalės neatsiranda iš niekur. Už jų visada stovi valia, pasišventimas ir ilgos valandos kantraus darbo. Valia, sportininko charakteris, laimėjimo mentalitetas“, – šventiniame renginyje kalbėjo V. Adamkus.

Šįkart išrinktas geriausiųjų 5-ukas. Jų priešakyje – Kęstutis Skučas, Berlyne vykusiame lengvosios atletikos čempionate iškovojęs aukso ir sidabro medalius. Didžiuliame ekrane – trumpas sugrįžimas į šias varžybas: daugybės jėgų ir ištvermės pareikalavusios lenktynės, finišo linija ir atviras prisipažinimas: ne visus posūkius pavyko sėk­mingai įveikti. K. Skučas neslepia – vieno geriausių metų sportininko titulas ir simbolinė stiklo statulėlė jo kolekcijoje – ne pirmoji, tačiau svarbiausia, nes ją įteikė Prezidentas V. Adamkus.

Kitiems į geriausiųjų 5-uką išrinktiems sportininkams garbingus apdovanojimus įteikė LPOK partneriai bei rėmėjai, kurių dėka atletams skirtos 1000 eurų premijos: UAB „Euloto“ vadovas Mantas Lebedžinskas apdovanojo ieties metiką (čempio­nate pelnytas aukso medalis) ir rutulio stūmiką (bronzos apdovanojimas) Andrių Skują, „Toyo­ta Baltic“ vadovas Osvaldas Valentini – bėgiką Daną Sodaitį (sidabro medalis), banko „Citadele“ korporatyvinės komunikacijos departamento vadovė Rasa Petruškevičiūtė – ieties metiką Ramūną Verbavičių (sidabras), „Affidea Lietuva“ atstovas Paulius Stravinskas – rutulio stūmiką Donatą Dundzį (bronza).

Šiauliečiai (iš kairės) Andrius Skuja, Egidijus Valčiukas ir treneris Deimantas Jusys.

Daugiausiai apdovanojimų pelnė šiauliečiai

Į geriausių sportininkų 5-uką patekęs du medalius iš Vokietijos parvežęs A. Skuja – vienas iš trijų apdovanojimus pelniusių šiauliečių. Šio miesto lengvaatlečiams skirta daugiausiai apdovanojimų – jiems atiteko ir pirmą kartą įsteigtos „Metų proveržio“ bei „Metų trenerio“ nominacijos. Įvertinimo sulaukė ir du Šiauliuose veikiantys sporto klubai: „Entuziastas“ ir „Perkūnas“.

„Metų proveržio“ apdovanojimą gavusiam Egidijui Valčiukui 2018-ieji įsimins ilgam – Europos lengvosios atletikos čempionate jis pirmą kartą varžėsi suaugusiųjų rutulio stūmimo sektoriuje. Buvusiam trikovės sportininkui, kovojusiam jaunių grupėje, šiemetinis startas buvo itin sėkmingas – pirmos varžybos ir pirmas (bronzos) medalis. „Šiauliečio“ sporto klubo, kuriame vaikinas siekia meistriškumo, treneris Deimantas Jusys su 133 cm ūgio lengvaatlečiu sieja daug vilčių. Šiaulių universitete studijuojantis Egidijus pernai buvo išrinktas geriausiu universiteto sportininku.

Iškilmingų apdovanojimų ceremonijoje pagerbtas ir abu šiuos sportininkus treniruojantis D. Jusys. Būtent jis tapo „Metų treneriu“. 8-erius metus neįgaliuosius ruošiantis treneris ėmė nuosekliai dirbti su negalią turinčiais lengvaatlečiais. Viskas prasidėjo nuo trijų vyrukų, prie kurių prisijungus šiandieniniam LPOK prezidentui M. Biliui, negalią turintys šiauliečiai pradėjo dalyvauti Europos ir pasaulio čempionatuose, pelnyti juose medalius. Pasak D. Jusio, 2018-ųjų lengvosios atletikos čempionatas, kuriame du jo treniruojami sportininkai iškovojo 3 medalius, o dar vienas liko per žingsnį nuo nugalėtojų pakylos, nebuvo išskirtinis. Be medalių šiauliečiai negrįžo nei 2012, nei 2014 ar 2016 metais. Vien M. Bilius parveždavo po kelis apdovanojimus. O kur dar jo paralimpinis auksas!

D. Jusys džiaugiasi, kad „Šiaulietyje“ sportuoja ne tik judėjimo, bet ir kitas negalias turintys lengvaatlečiai. Tarp 20 jame besitreniruojančių sportininkų yra ir regos negalią turinti mergaitė, ir 5 kurtieji. Pasak jo, kartu besitreniruojantys sportininkai padeda vieni kitiems: negirdintis bėgikas – pavyzdys cerebrinį paralyžių turinčiam sportininkui. „Jis turi ką vytis, motyvaciją tobulėti“, – sako D. Jusys.

Pagerbtas ne tik „Metų trenerio“ nominacijos laimėtojas, bet ir visi geriausiųjų 5-ukui pergalių siekti padedantys treneriai. Jiems skirtas specialus apdovanojimas – savaitgalis viešbutyje „Vilnius Grand Resort“, kur ir buvo pagerbti geriausi Lietuvos neįgalieji sportininkai.

Pirmą kartą apdovanoti 10 geriausių sporto klubų – jiems įteikti 1000 eurų čekiai.

Pirmieji apdovanojimai dešimtmečius dirbantiems sporto klubams

LPOK prezidentas M. Bilius ne kartą yra akcentavęs, kad neįgaliųjų sporto piramidės pagrindas – sporto klubai. Deja, ištisus dešimtmečius veikę klubai beveik nesulaukdavo dėmesio ir įvertinimo, nors būtent čia auginama Lietuvos rinktinės pamaina, čia karjerą pradėjo ne vienas perspektyvus sportininkas. Tapęs LPOK prezidentu M. Bilius patikino – požiūris į sporto klubus keisis, geriausiai dirbantys bus skatinami. Ir štai 2018 m. neįgaliųjų sportininkų apdovanojimuose 10-iai sporto klubų, sėkmingai vykdžiusių veiklą ir pasiekusių geriausių rezultatų, įteikti simboliniai 1000 eurų čekiai.

Pagal LPOK patvirtintus kriterijus labiausiai nusipelniusius sporto klubus buvo patikėta išrinkti Lietuvos neįgaliųjų sporto federacijai (LNSF) ir Lietuvos aklųjų sporto federacijai (LASF). LNSF generalinės sek­retorės Irenos Burim teigimu, labiausiai buvo atsižvelgiama į tai, kiek dėmesio sporto klubai skiria paralimpinėms sporto šakoms. „Mūsų federacijoje tai plaukimas, šaudymas, lengvoji atletika, stalo tenisas, krepšinis, tinklinis, bočia – iš viso 7 sporto šakos. Visus metus stebėjome, kaip klubams sekasi šiuose čempionatuose, kokių rezultatų pasiekia, kiek prizininkų turi, kiek naujų sportininkų pritraukia“, – pasakoja I. Burim. Rezultatus susumavus ir paaiškėjo 6 geriausieji: Šiaulių „Entuziastas“, Kauno „RSK“, Vilniaus „Feniksas“, Kauno „Santaka“, Alytaus „Alytupis“ ir Marijampolės „Siekis“.

Apdovanojimą pelniusio Kauno „Santakos“ sporto klubo pirmininkė Irena Sadauskienė pasakoja, kad jau 31-erius metus gyvuojančiame klube sportuoja 85 neįgalieji. „Žmonės labai mėgsta plaukimą – užsiėmimus lanko apie 30 neįgaliųjų, šaudymą – į treniruotes ateina 16 entuziastų, prie šaškių, šachmatų lentų susėda po 14–15 intelektualaus sporto mėgėjų. Tarp mūsiškių populiarus ir orientavimosi sportas, – pasakoja I. Sadauskienė. – Labai džiugu, kad ir į mus atkreipė dėmesį. Piniginė parama mums taip pat labai svarbi. Dabar drąsiai galėsime ruoštis šaudymo varžyboms Latvijoje. Tris kartus per metus ten rengiami šaudymo turnyrai. „Santakos“ klubo nariai labai nori juose dalyvauti, pasivaržyti. Tekdavo savo pinigų prisidėti, kad galėtume išvažiuoti. Šiemet nereikės...“

LASF pasiūlė apdovanoti 4 sporto klubus: Vilniaus „Šarūną“ ir „Šaltinį“, Kauno „Sveikatą“ ir Šiaulių „Perkūną.“


Atokvėpio laikas baigėsi

„Metų trenerio“ D. Jusio teigimu, šventiniu renginiu atokvėpis sportininkams baigėsi. 2019-ieji bus paženklinti atkak­liomis varžybomis dėl reitingų taškų bei kvotų – galimų kelialapių į 2020 m. Tokijuje vyksiančias paralimpines žaidynes. Geriausiųjų lengvaatlečių laukia atsakingas Dubajuje (Jungtiniuose Arabų Emyratuose) vyksiantis pasaulio lengvosios atletikos čempionatas.

Nors D. Jusio treniruojamiems Europos čempionato dalyviams labai nerimauti nėra dėl ko – jų pasiekti rezultatai jau užtikrino galimybę vykti į Dubajų, sportiniam meistriškumui kelti svarbios kiekvienos varžybos.

Atsakingai Dubajuje vyksiančiam čempionatui ketina ruoštis ir K. Skučas. Penkių paralimpinių žaidynių dalyvis neslepia ambicijų dalyvauti ir šeštosiose. Ir, pasak jo, Tokijui reikia pradėti ruoštis jau šiandien.

Aldona MILIEŠKIENĖ
Autorės nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas