Festivalis-konkursas „Perliukai“ ugdo būsimus muzikos profesionalus

Vilniaus vaikų muzikos mokyklos „Lyra“ LASUC skyriaus auklėtiniai – nuolatiniai „Perliukų“ dalyviai.

Atvira visuomenė
Nustatymai

Sostinėje nuaidėjo paskutinieji jaunų neįgaliųjų muzikos atlikėjų respublikinio konkurso-festivalio „Perliukai“ garsai. Laureatų balsai skambėjo Šv. Kotrynos bažnyčioje minint nacionalinio „Spalvų muzikos“ orkestro 20-metį ir Vilniaus lenkų kultūros namuose surengtame baigiamajame festivalio koncerte. 

„Perliukai“ suvienijo apie 500 jaunų atlikėjų ir jų pedagogų

Respublikinis jaunų neįgaliųjų festivalis-konkursas „Perliukai“ surengtas jau ketvirtą kartą. Pasak jo iniciatorės Lietuvos specialiosios kūrybos draugijos „Guboja“ pirmininkės Viktorijos Vitaitės, šis konkursas – tarsi populiariosios „Dainų dainelės“, į kurią patenka tik vienas kitas neįgalus vaikas, papildinys. „Norėjosi, kad kuo daugiau mūsų vaikų ir jaunimo kaip lygūs patektų į tokius rimtus konkursus. Todėl ir nusprendėme organizuoti tarpinį renginį, kuris skatintų muzikalius neįgaliuosius tobulėti, kelti meistriškumą, koncertuoti kartu su meno profesionalais“, – sako V. Vitaitė.

Tradicinis konkursas-festivalis „Perliukai“ rengiamas kas trejus metus ir vyksta įvairiuose šalies regionuose. Daugelyje vietų prie jo prisijungia ir profesionalūs kolektyvai. Pasak V. Vitaitės, nuo pat pradžių siekta, kad „Perliukų“ konkursas-festivalis nebūtų tik neįgalių vaikų ir jaunuolių pasirodymas. Norima sukurti tokią muzikos erd­vę, kurioje jaunieji atlikėjai galėtų augti, tobulėti, vieni iš kitų mokytis, keistis patirtimi, todėl kartu koncertuoti kviečiami ir talentingi negalios neturintys muzikantai.

IV jaunų neįgaliųjų konkurse-festivalyje dalyvavo apie 500 atlikėjų (neįgalių solistų nuo 3 iki 29 metų amžiaus bei ansamblių) ir jų pedagogų iš 55 organizacijų. Konkurso dalyviai pasirodė dviejose kategorijose: muzikos atlikėjų-mėgėjų ir profesionalumo siekiančių, aktyviai koncertuojančių. IV konkursas-festivalis į muzikos šventes jaunuosius atlikėjus sukvietė Klaipėdoje, Alytuje, Šiauliuose, Kauno rajone (Raudondvaryje) ir Vilniuje. Dar pernai kelionę po Lietuvą pradėjęs festivalis-konkursas šiemet iškilmingai baigtas sostinėje, į kurią ir buvo pakviesti regioninių turų laureatai.


Žiūrovai mėgavosi laureatų kūriniais

„Perliukų“ laureatai stebino pasirinktais sudėtingais kūriniais, nepriekaištingu jų atlikimu. Šv. Kotrynos bažnyčioje mažeikiškė Rinalda Pocevičiūtė visus sužavėjo puikiai atlikta Dainiaus Pulausko daina „Pavakarys“, o klaipėdietė Gabija Narkevičiūtė – Vytauto Kernagio „Baltu paukščiu“. Ir baigiamajame koncerte Lenkų kultūros namuose Leono Somovo ir Jazzu dainą „Rudens naktis sustojo“ atlikusi kaunietė Liveta Ilikaitė mėgavosi ilgai netilusiais žiūrovų plojimais.

Šiltai publika priėmė ir Deividą Kaniauską – Plungės specia­liojo ugdymo centro dainininką, konkurso I premijos laimėtoją. Jurgitos Arlauskienės mokinys „Perliukuose“ dalyvavo jau antrą kartą. Apie ket­verius metus vaikinukas ruošiamas kaip solistas. Šiam pomėgiui jis skiria visą savo laisvą laiką, daug muzikuoja namuose. J. Arlauskienė pasakoja, kad Deividas – labai muzikalus, gabus berniukas, nuolat dalyvauja įvairiuose konkursuose, festivaliuose, yra pelnęs nemažai apdovanojimų. Geriausių įvertinimų Deividas sulaukė rajoniniame „Dainų dainelės“ ture, labai mažai pritrūko, kad respublikiniame ture patektų į televiziją. „Linksmieji perliukai“ Klaipėdoje, „Skambioji daina“ Plungėje, pasirodymas su garsiu saksofonininku Danieliumi Praspaliausku – savo mokinio sėkme didžiuojasi J. Arlauskienė. Netrukus 14-ąjį gimtadienį švęsiantis vaikinukas neseniai įsigijo klavišinį instrumentą ir mokosi groti pagal spalvas.

Mažeikių V. Klovos muzikos mokyklos solistė Rinalda Pocevičiūtė.

Prieš pasirodant scenoje tenka įveikti baimę

Festivalio baigiamajame koncerte į sceną drąsiai pakilo Vilniaus miesto vaikų ir jaunimo pensiono solistas Darekas Budrevič. Dainelę „Laikas“ atlikęs 11-metis berniukas turi absoliučią klausą. O tuo, pasak renginio vedėjo ir atlikėjo Jurgio Brūzgos, retas gali pasigirti.

Solistą į koncertą atlydėjusi muzikos būrelio vadovė Gied­rė Ivanenkienė pasakoja, kad Dareko polinkį į muziką pastebėjo, kai 7-metis berniukas pateko į vaikų ir jaunimo pensioną. Vis dėlto jis ne iš karto įsidrąsino stoti ir prieš žiūrovų pilną salę.

Vadovė šypsosi: Darekas ne visada toks drąsuolis, koks buvo baigiamajame „Perliukų“ koncerte. Neįtikėtina, tačiau berniukas bijo... akordeono. Nežinia, iš kur kyla tokios bauginančios asociacijos, tačiau pasitaiko, kad jaunasis solistas į sceną įsidrąsina išeiti tik jau besibaigiant koncertui.

„Perliukų“ festivalyje Darekas dalyvavo jau antrą kartą. Abu sykius jo dainavimas buvo pastebėtas ir įvertintas, abu sykius jaunasis solistas tapo trečiosios vietos laimėtoju. „Darekas – mūsų žvaigždelė. Mus kviečia ne tik į Vilniuje vykstančius renginius, jis dainavo ir Ventoje, ir Visagine, ir kitur“, – džiaugiasi muzikos vadovė. G. Ivanenkienė sako besistengianti į muzikinius renginius įtraukti visus pensiono vaikus (jų ten gyvena daugiau kaip 70), pati kuria scenarijus, rūpinasi jų muzikiniu lavinimu.


Muzikinės kelionės tikslas – profesionalumo siekiantys atlikėjai

IV festivalyje-konkurse profesionalumo siekiančių, aktyviai koncertuojančių grupėje pasirodė šeši dainininkai. V. Vitaitė džiaugiasi, kad „Perliukai“ atrado ir užaugino tokius jaunuosius dainininkus, kaip Emilis Korickij, kuris ne kartą tapo šio festivalio laureatu, Lietuvos vardą garsino tarptautiniuose festivaliuose. Iki šiol „Perliukų“ festivaliuose dalyvauja Vaida Butautaitė, kuriai šis konkursas padėjo apsispręsti savo gyvenimą susieti su muzika ir meno pedagogika. Dabar Vaida ir pati inicijuoja bei įgyvendina originalius meninius projektus.

Festivalį paįvairino ir Visagino Č. Sasnausko menų mokyklos solistės Lidijos Gurovos dainavimas. Bemaž pusę pasaulio apkeliavusią ir visus savo balsu stebinusią Lidiją gerai pažįsta ir televizijos muzikinių projektų mėgėjai.

Ir nacionalinio „Spalvų muzikos“ orkestro renginiui, ir baigiamajam „Perliukų“ koncertui originalumo suteikė Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje džiazą studijuojančio pianisto Raigardo Daragano improvizacijos. Su vaikinu muzikavo ir jo bičiuliai, iš Maskvos atvykę broliai Sokolovai, ir jo mokytojas prof. Artūras Anusauskas. Tokie pasirodymai išties verti didžiųjų scenų.

Vilniaus miesto vaikų ir jaunimo pensiono solistas Darekas Budrevič su muzikos mokytoja Giedre Ivanenkiene.

Baigiamasis festivalio akcentas – svečių pasirodymai

Festivalio-koncerto sumanytoja ir iniciatorė V. Vitaitė pabrėžia, kad Lietuvos kultūros tarybos ir Neįgaliųjų reikalų departamento remiami „Perliukai“ – tęstinis, inovatyvus muzikinis renginys, kuriame neįgalieji ir negalios neturintys atlikėjai debiutuoja lygiavertiškai, atskleidžia muzikinius gebėjimus, bendradarbiauja su muzikos profesionalais, įgyja koncertinės patirties. Todėl šiuose renginiuose visada laukiama svečių bei profesionalių atlikėjų pasirodymų.

Smagia nuotaika visus baigiamojo koncerto dalyvius ir žiūrovus užkrėtė iš Maskvos atvykę bičiuliai – ansamblis „Saulės natelės“. Pasak V. Vitaitės, šiame integruotame kolektyve daugiausia muzikuoja intelekto sutrikimų turintys asmenys su nuo 9 iki 33 metų. Ansamblis dar jaunas – jis gyvuoja tik 5-erius metus. „Jie labai nori draugauti, mokosi iš mūsų, – sako „Gubojos“ draugijos pirmininkė. – Ši draugystė prasminga ir mums. R. Daragano muzikavimas su ansamblio nariais broliais Sokolovais – didžiulė tarptautinė patirtis. Šis tarptautinis projektas tęsiasi jau daugiau kaip metus, susitikę jie kuria naujus kūrinius, repetuoja.“

Tatjanos Orechovos vadovaujamo ansamblio nariai groja daugybe instrumentų ir gali jais keistis. Išdalinę kartonines tūtas į smagią improvizaciją ansamblio dalyviai įtraukė ir pub­liką. Taip netikėtai „Perliukų“ baigiamajame koncerte gimė naujas džiazo bigbendas.

Savo atliekamų kūrinių festivalio dalyviams ir svečiams padovanojo atlikėja Giedrė Vokietytė. O džiazo pianistas, kompozitorius, aranžuotojas prof. A. Anusauskas sugrojo ne tik su Raigardu, bet ir su kita savo mokine – dainų autore, muzikante ir aktore Rūta Žibaityte, žinoma kaip Ruta Loop.

IV respublikinis jaunų neįgaliųjų muzikos atlikėjų konkursas-festivalis „Perliukai“ baigėsi. V. Vitaitė neslepia: V festivalio laukia pokyčiai. Kokie jie bus, sužinosime po trejų metų.

Aldona MILIEŠKIENĖ
Autorės nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje