Neįgaliųjų šokių maratone – ištvermės išbandymas

Mažeikiuose surengtas 10-asis neįgaliųjų šokių maratonas sulaukė profesionalios šokėjos Marinos Kulikovos (centre).

Atvira visuomenė
Nustatymai

Mažeikių rajono neįgaliųjų centro surengtas 10-asis neįgaliųjų šokių maratonas „Mes kartu – mes tvirti“ į savivaldybės kultūros centro Pramogų salę sukvietė didelį būrį šokių mėgėjų. 33 oficialiai užsiregistravusios šokėjų poros ir nemažai juos palaikančių aistruolių, renginio žiūrovų pasinėrė į keturias valandas trukusį šokių sūkurį. Kartu su mažeikiškiais šoko ir iš Tauragės atvykę bičiuliai, o renginį paįvairino Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Klaipėdos miesto filialo judesio grupė, Mažeikių moksleivių namų šokių studijos „Saulė“ šokėjos, iš Kaliningrado atvykusi profesionali šokėja. 

Rateliais judančio ir vaikštančio šokėjo kategorijoje Danutė Bobyleva ir Algirdas Steponkus užėmė pirmą vietą.

Tradicijos įpareigoja

Į kultūros centrą maratono organizatoriai – Mažeikių rajono neįgaliųjų centro komanda – rinkosi nuo pat ryto. Nors renginys buvo apgalvotas iki smulkmenų, o jam ruoštis pradėta dar pavasarį, jaudulio vis tiek netrūko. Tradicinis renginys – ne juokas, juolab jubiliejinis.

Tačiau centro direktorė Audronė Šimkuvienė, Neįgaliųjų draugijos pirmininkas Edvardas Najulis bei visa komanda nerimavo be reikalo. Renginio dalyviai rinkosi gerai nusiteikę, o svečiai: jo globėja Mažeikių rajono savivaldybės mero pavaduotoja Irena Macijauskienė, Neįgaliųjų reikalų departamento direktorė Asta Kandratavičienė, Lietuvos neįgaliųjų draugijos atstovės Kristina Vainienė ir Lina Arlauskienė bei nemažai kitų negailėjo ne tik gražių linkėjimų, bet ir dovanų.

Keturias valandas trukęs renginys, kuriame 45 minučių šokį keitė 15 minučių atokvėpio pertraukėlės, prasidėjo. Vertinimo komisijos nariai atidžiai stebėjo šokėjus – jiems teko nelengva užduotis išrinkti po tris ištvermingiausias poras iš į skirtingas kategorijas suskirstytų šokėjų. Pirmojoje kategorijoje šoko rateliais judančios poros, antrojoje – vienas judantis vežimėliu, kitas – vaikštantis, trečiojoje – abu vaikštantys neįgalieji.

33 maratono dalyvių poros šoko keturias valandas.

Tarp nugalėtojų – ir naujokai, ir senbuviai

Mažeikiai – vienintelis miestas, išlaikęs neįgaliųjų šokių maratono tradicijas ir surengęs jau 10-ąją muzikos, šviesų ir šokių šventę. Joje dalyvavę tauragiškiai Kristina Liolaitė ir Kęstutis Gavėnia puikiai prisimena pirmuosius Anykščiuose organizuotus maratonus, kai buvo šokama iki aušros. Kristina juokauja – tada trims paroms iš namų išsiruošdavo.

Sukviesti neįgaliuosius ant parketo buvo mėginama ir Kėdainiuose, tačiau ši tradicija ten neįsitvirtino. O štai tuometinio Mažeikių rajono neįgaliųjų draugijos pirmininko Antano Krivicko iniciatyva rengti šokių maratonus Šiaurės Lietuvos neįgaliesiems pasirodė patraukli. Į jubiliejinę šventę pakviestas A. Krivickas prisiminė surengęs penkis šokių maratonus. Į pirmąjį atvyko ir kelios poros iš kaimyninės Latvijos – Jelgavos, Rygos. A. Krivickas iki šiol prisimena savo nuostabą, kai ką tik vaikščiojusį latvį maratonui prasidėjus pamatė sėdintį neįgaliojo vežimėlyje. Pasirodo, vaikinas buvo su kojų protezais, kuriuos prieš šokį paprasčiausiai nusiėmė. Įvairiuose tarptautiniuose festivaliuose dalyvavęs vyrukas parodė, kad rateliais judantys neįgalieji gali taip pat puikiai šokti.

Šią idėją atkartojo ir jubiliejinis maratonas. Į jį iš Kaliningrado atvyko profesionali šokėja Marina Kulikova, judanti neįgaliojo vežimėliu. Du jos plastiškai atlikti šokiai papuošė šventinį renginį, maratono dalyviams įkvėpė pasitikėjimo savimi.

A. Krivickas džiaugėsi čia išvydęs ne vieną „anų laikų“ šokėją. Remigijus Brazdeikis dalyvavo visuose 10-yje maratonų, net dviejuose iš jų užėmė pirmąsias vietas. Ir šiemet kartu su tauragiške Vaida Jokūbauskaite pelnė prizinę trečią vietą rateliais judančių šokėjų kategorijoje.

O štai antrosios vietos laimėtoja – su Mindaugu Stanevičiumi poroje šokusi Vitalija Stasiulienė maratone dalyvavo pirmą kartą. Vitalija – mažeikiškė, tačiau sako tik dabar sužinojusi apie šį renginį. Nors moters nuomone, neįgaliojo vežimėlis ir šokiai sunkiai suderinami dalykai, vis dėlto iššūkiui išbandyti save neatsispyrė. O M. Kulikovos pasirodymas gerokai sušvelnino jos skeptišką nusiteikimą.

Rateliais judančių šokėjų kategorijos nugalėtojais tapo po 15 metų rateliais judančių Algės Norvaišaitės ir Svajūno Turausko pora. Algei šis maratonas irgi pirmasis, Svajūnas viename jau buvo dalyvavęs. Moteris neslepia – iš pradžių buvo labai nedrąsu, tačiau pamažu įsišoko. Nors tauragiškė neįgali nuo vaikystės, tačiau visą gyvenimą buvo labai judri, aktyvi, atvira naujovėms. „Jau dabar laukiu kitų metų“, – šypsosi Algė.

Rateliais judančiųjų kategorijos nugalėtojus A.Norvaišaitę ir S. Turauską pasveikino M. Kulikova.

Maratonas – puiki proga išsivaduoti iš rutinos

Neįgaliojo vežimėliu judantis mažeikiškis Algirdas Steponkus džiaugėsi, kad jį organizatoriai „suporavo“ su tikra šokių entuziaste Danute Bobyleva. 11 metų šokių stažą turinti moteris – Mažeikių rajono neįgaliųjų centro kolektyvo „Nenuoramos“ narė. Pasak Danutės, be šokių ji neįsivaizduoja savo gyvenimo. O Algirdą ant parketo „vedžioti“ buvo visai nesunku – vyras laisvai juda, lengvai prie jos prisitaiko. Daugiau kaip 25-erius metus po eismo įvykio su neįgaliojo vežimėliu nesiskiriantis A. Steponkus gyvenime matęs ir šalto, ir karšto. Negana to, kad dėl nutrauktų stuburo nervų turėjo sėsti į ratelius, po kurio laiko teko amputuoti ir kojas. Vis dėlto Algirdas išdrįso mesti iššūkį likimui – iš naujo išlaikė vairavimo egzaminą, vėl sėdo prie automobilio vairo, stengiasi išeiti į žmones. Jo nuomone, neįgaliesiems labai reikia tokių susiėjimų, kaip šis maratonas. Atitrūksti nuo kasdienės rutinos, pabendrauji, susipažįsti su naujais žmonėmis. O šokių kategorijoje, kai ant parketo vienas dalyvis juda neįgaliojo vežimėliu, o kitas vaikšto pats, pelnyta pirmoji vieta dar ir pasitikėjimo savimi pridėjo.

Vertinimo komisijai nutarus, antroji vieta šioje kategorijoje neskirta, o trečiąją užėmė Gytė Kondrotaitė ir Ernestas Steponavičius.

Nors pirmą kartą į maratoną atvažiavusi Dalia Puškaitė porą ir turėjo, iš tikrųjų ji šoko viena. Dalia neslėpė, kad šis renginys jai – naujas eksperimentas ir didžiulis teigiamų emocijų pliūpsnis. Prieš penkerius metus netikėtai pašlijusi sveikata, kai per vieną naktį ištiko stuburo smegenų insultas, gerokai sumažino progų pabūti bičiulių būryje, pasilinksminti. Kol buvo sveika, pasak Dalios, ją būdavo sunku pagauti, dabar didžiausia pramoga – užsiėmimai Neįgaliųjų centre. Nors moteriai nustatyta reta diagnozė, ji nepraranda vilties susigrąžinti galimybę judėti. Ir medikai sako: kiek į save įdėsi (t.y. kiek mankštinsies), tiek ir turėsi. „O maratonas – juk tokia puiki mankšta! Mūsų nesveikos tik kojos, o rankos juda ko puikiausiai. Pažiūrėkit, kaip šoka vaikštantys žmonės – ir jie daugiausiai judina rankas, taigi nesame niekuo už juos prastesni“, – šypsosi Dalia. Moteris net juokauja esanti sveikesnė už daugelį kitų, kurie nė dienos neapsieina be tablečių. „Man nieko neskauda, tik vaikščioti negaliu, kaip anksčiau. Namuose dar atsistoju, šiek tiek su vaikštyne, ramentais paeinu“, – pasakoja Dalia.

V. Mazaveckui ir R. Juodeikienei lygių nebuvo.

Vis maratono dalyviai buvo lygūs

Iš 33 maratone oficialiai užsiregistravusių porų net 25-iose šoko abu vaikštantys žmonės. Puikiai šioje grupėje save išreiškė klausos negalią turinčios Virginija Biknienė ir Jolanta Budienė, kurios užėmė trečiąją vietą. Nuotaikingai šoko ir intelekto sutrikimų, Dauno sindromą turintys šokėjai. Maratoną organizavusio Neįgaliųjų centro direktorė A. Šimkuvienė džiaugėsi, kad visi maratono dalyviai buvo lygūs, niekas jų neskirstė į atskiras grupes pagal negalias.

Vaidas Mazaveckas ant parketo jautėsi kaip žuvis vandenyje. Penktą kartą maratone dalyvaujantis vyras tiesiog spinduliavo energija. O jam prasitarus, kad į šį pasaulį atkeliavo sverdamas vos 700 gramų, augo vaikų namuose, internate, nuo mažens daug dirbo, toks jo energijos užtaisas atrodė dar neįtikinamesnis. Tačiau Vaidas savo gyvenimo istorijos nesureikšmina, likimo nekoneveikia. Pasak jo, kiekvienam savo. Pavyzdžiui, jam labai patinka šokti, jis dažnai lankosi diskotekose, tad keturias valandas trukęs maratonas buvęs vieni juokai. „Anksčiau po aštuonias valandas šokdavom. Nė karto nesu iškritęs“, – pasakojo geros nuotaikos neprarandantis vyras. Ir šį kartą kartu su partnere Reda Juodeikiene jiedu ne tik neiškrito, bet vaikštančiųjų kategorijoje netgi laimėjo pirmąją vietą. Antros vietos diplomai įteikti Virginijai Kriaučiūnaitei ir Nerijui Radeckui.

Jubiliejinis neįgaliųjų šokių maratonas baigėsi visų jo dalyvių apdovanojimu padėkos raštais. Ir organizatorių pažadu, kad kitais metais vėl visi susitiks.

Prakaito upeliai šokių maratone – ne naujiena.

Aldona MILIEŠKIENĖ
Autorės nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRfondas_puslapyje_antras
rėmėjai
TAIP PAT SKAITYKITE
rubrika portale TV3.lt