Prie Baltijos jūros – vaikų kelionė per keturias stichijas

Atvira visuomenė
Nustatymai

Lietuvos neįgaliųjų draugijos (LND) organizuojama tradicinė vaikų ir jų tėvų stovykla kasmet pradžiugina ne tik bendravimu, bet ir dar nepatirtais įspūdžiais. Šiemet stovyklos vadovės Ugnės Sasnauskaitės iniciatyva vaikai buvo pakviesti į intriguojančią kelionę per keturias gamtos stichijas: vandenį, orą, žemę ir ugnį.

Keturios įsimintinos pažintys

U. Sasnauskaitė LND stovyk­loje su vaikais susitiko jau trečią kartą. Pirmaisiais metais į Šventąją ji atvažiavo kaip savanorė, dvejus pastaruosius metus pati vadovauja stovyklai. Šįsyk į Šventąją ji pasikvietė ir keletą pagalbininkų: psichologę Aistę Samsonovaitę ir savanorius Moniką Augustaitytę bei Roką Kašėtą.

Kiekviena stovykla turi savo temą, kuri iš dalies ir apibrėžia veiklas bei užimtumą. Mąstydama, kuo šiemet sudominti vaikus, Ugnė pagalvojo, kad, laiką leidžiant prie jūros, gamtoje, būtų įdomu juos supažindinti su keturiomis stichijomis. „Čia turime galimybę patyrinėti vandenį, orą, žemę, ugnį, – pasakoja vadovė. – Papasakojom vaikams legendą, kaip jos atsirado, tada pagal šias stichijas suskirstėme stovyklautojus į grupes, kiek­vienam įteikėme po stovyk­los savanorio Roko padarytą medalį su jų stichijos simboliu, pasiūlėme išsitraukti po su šiomis stichijomis susijusį vardą...“

Į pažintį su vandens stichija vaikai leidosi bandydami užsiauginti druskos kristalų, išmėgindami piešimą ant vandens. Oro stichiją stovyklautojai bandė pajusti dalyvaudami balionų lenktynėse, gamindami vėjo varpelius. Ugnies stichija juos pasitiko žiežirbomis besispjaudančiu vulkanu, o su žeme artimiau susipažino pagal žemėlapį iš plastilino lipdydami jos sluoksnius.

Balionų lenktynės – pažintis su oro stichija.

Mėnulio būgnai ir meditacinė muzika

Visi keturi su vaikais stovyk­loje dirbę žmonės mėgsta muzikuoti. Todėl nenuostabu, kad į kiekvieną išvyką jie leisdavosi su muzikos instrumentais. Savanoris R. Kašėta ne tik skambino gitara, bet ir grojo paties pagamintais mėnulio būgnais. Tokius mušamuosius instrumentus vaikinas pamatė Ispanijoje. Jie taip sužavėjo Roką, kad grįžęs namo pats nutarė juos gaminti. Vaikai iki šiol tokio instrumento nebuvo matę, todėl noriai mėgino išgauti jo skleidžiamos muzikos garsus, mėgavosi jo meditaciniu skambesiu.

Stovyklautojų rankos tiesėsi ir į kitus vadovų jiems siūlomus instrumentus. Tokių stovyklos veiklą natūraliai papildančių improvizuotų muzikinių pertraukėlių metu nejučiom atsiskleidė ir patys vaikai: Viktorijai puikiai sekėsi groti lūpine armonikėle, o Ugniui – ir ja, ir barškučiais.

Su Viktorija atvykęs tėtis Kęstutis Rutelionis pasakojo, kad dukra tokioje stovykloje dalyvauja pirmą kartą. Keletą dienų abejojusi, ar tikrai nori važiuoti į Šventąją, dabar jau svajoja, kad su čia sutiktais draugais norėtų susitikti ir kitąmet. Cerebrinis paralyžius, raidos atsilikimas, epilepsija – sudėtingų sveikatos problemų puokštę turinčiai mergaitei svetima aplinka dažnai kelia nerimą. Saugiau jaučiasi tik matydama šalia esantį tėtį. Aktyviai į stovyk­los veiklas įsitraukęs Kęstutis čia praleistas dienas stengėsi išnaudoti ir kitiems tikslams. „Noriu padrąsinti Viktoriją, – sako jis. – Kai ji neišdrįsta stoti į ratą ar kartu su kitais atlikti kokią nors vadovų skirtą užduotį, tai padaryti stengiuosi aš. Vaikas žiūri, ką tėtis daro, ir pats stengiasi neatsilikti.“

Trečią klasę baigusiai mergaitei mokslai sekasi vidutiniškai, tačiau Viktorija gabi muzikai.

Pomėgio muzikai neslepia ir 10-metis Ugnius Palaima. Su močiute irgi pirmą kartą į stovyklą atvykęs berniukas taip pat labai mėgsta groti, dainuoti. Namuose dažniausiai muzikuoja metalofonu. Močiutė džiaugiasi, kad pomėgis muzikai, dainavimas lavina ne tik berniuko klausą, bet ir atmintį – dainelių žodžius jis nesunkiai įsimena.

Lūpine armonikėle grojančiam Ugniui patinka muzika.

Bendraamžių draugija ir bendravimo pamokos

Į LND organizuojamą stovyk­lą susirenka įvairias negalias turintys vaikai. Vienų negalia – vos matoma, kitų – labai akivaizdi. Lentvaryje gyvenantis Saturnas Ramaška buvo vienintelis nevaikštantis stovyklautojas. Elektriniu vežimėliu judantį berniuką visą laiką supo draugai. Mama Jelena pasakoja, kad Saturnas į šį pasaulį atėjo vos šešių mėnesių. Daug kantrybės, mamos stiprybės pareikalavęs berniukas šiandien – smalsus, mąstantis, kalbantis, viską adek­vačiai suvokiantis, tik vaikščioti negalintis vaikas.

Du stovyklautojai – Edvinas Cinevskis ir Joris Kasmauskis – su kitais vaikais bendravo tik mamų padedami. Edvinui – 5-eri, tačiau berniukas beveik nekalba. Mama pasakoja, kad neįgalumas sūnui nustatytas tik prieš pusmetį – vis tikėjosi, kad berniukas prabils. Ir šeimos gydytoja ramino: vaikas vystosi kaip ir kiti jo bendraamžiai, o berniukai dažnai pradeda vėliau kalbėti. Vis dėlto paaiškėjo, kad be specialistų, ypač logopedo, pagalbos, Edvinas neišsivers. Mama džiaugiasi – sūnus daro pažangą, jiedu jau gali susikalbėti.

Mama – ir geriausia Jorio pašnekovė. 8-metis berniukas turi nežymiai išreikštą cerebrinį paralyžių, kurį lydi hiperaktyvumas, autizmo spektro požymiai. Medikai tvirtina, kad prieš kurį laiką Joriui išsivystė ir selektyvinis mutizmas – vaikas gali kalbėti, bet atsirenka tik kelis žmones, su kuriais bendraus. Mama neslepia nerimo – nežino, ko tikėtis ir kiek tai truks. Ir į stovyk­lą atvyko todėl, kad Joris daugiau būtų tarp savo bendraamžių, girdėtų įprastą kalbą.


Viena kitą papildančios patirtys

Kol vaikai vykdė įvairias kūrybines užduotis, jų tėvai bendravo su psichologe A. Samsonovaite. Pasak jos, panašių rūpesčių turintiems žmonėms labai svarbu susirinkti draugėn, pasidalyti patirtimi, būti išklausytiems ir išgirstiems. Neįgalius vaikus auginantiems tėvams to labai trūksta. „Kai išsikalba, išsipasakoja, žmogus atsikvepia, suvokia, kad jis ne vienas toks“, – sako psichologė. Pasak jos, tai gera proga išsivaduoti iš susikaupusios įtampos ir naujai pažvelgti į situaciją, pasikrauti pozityvios energijos.

Tokiuose susitikimuose dažnai kalbama apie ribas – kiek reikia padėti vaikui, stengtis jį apsaugoti, o kada pradėti ugdyti jų savarankiškumą. „Per pirmus metus išsivystęs prieraišumas labai reikšmingas vaikų vystymuisi, tačiau vėliau jis turi keistis, – tikina psichologė. – Neįgaliems vaikams labai svarbus saugumo jausmas – jie nori būti arčiau tėvų. Tačiau mažais žingsneliais keliauti savarankiškumo link būtina ir jiems.“

Taurieji elniai drąsiai artinosi prie stovyklautojų.

Kvapą gniaužiantys įspūdžiai

LND atstovė Kristina Vainienė pasakoja, kad organizatoriai kasmet stengiasi vaikams surengti ir kokią nors įsimintiną išvyką. Stovyklautojai jau lankėsi Klaipėdos zoologijos sode, plaukiojo laivu po uosto ekvatoriją, žvalgėsi po Dinozaurų parką, buvo nuvykę į autentišką šiaurės Amerikos indėnų „Vinetu kaimą“. Įspūdžių kupina išvyka laukė ir šiemet – jie važiavo į Karklėje įsikūrusį „Gamtos perlą“ – mini zoologijos sodą, medžioklės trofėjų muziejų. Vaikai ir jų tėveliai smagiai leido laiką apžiūrinėdami stumbrus, meškas, lūšis, stručius, įvairius paukščius.

Vis dėlto emocingiausias buvo pasivažinėjimas džipu po laukiniais gyvūnais apgyvendintą parko teritoriją. Daugumai stovyklautojų tai buvo pirmasis safaris gyvenime. Pusvalandžio išvykoje jų laukė netikėti įspūdžiai. Vaikai džiūgavo jau pamatę pievoje besiganančių tauriųjų elnių pulkelį, tačiau kai automobiliui sustojus gyvūnai nesibaimindami prie jų prisiartino, o netrukus pro atvirus langus savo snukučiais baksnojo vaikų rakas, prašydami maisto, džiūgavimui nebuvo ribų.

Vienas emocijas keitė kitos. Iš džipo išlipusi 7-metė Austėja Šalnaitė juokavo: „drebėjom kaip guminukai“. Taip mergaitė įvertino pažintį su didžiule briede. Gyvūnas taip pat drąsiai žiaumojo jam pasiūlytą maistą, nesivaržydamas kišo snukį į automobilio saloną, prašydamas didesnės porcijos.

Ramiausiai vaikai priėmė dėmėtuosius danielius. Jie jau žinojo, ko gali tikėtis, o žvėreliai buvo mieli ir jaukūs.

LND pirmininkė Jelena Ivančenko neabejoja, kad tokios stovyklos – prasminga ir reikalinga organizacijos veikla. Šiemet bus surengta dar viena – paaugliams ir jų tėvams skirta stovykla.

Aldona MILIEŠKIENĖ
Autorės nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas