Patys imkimės iniciatyvos keisti situaciją

Irma Zabulionytė.

Prašau žodžio
Nustatymai

* * *

Mes, moterų su negalia iniciatyvinė grupė, kreipėmės į Panevėžio miesto merą Rytį Mykolą Račkauską, prašydamos imtis politinės lyderystės kuriant žmonėms su negalia draugišką Panevėžį.

Gyvename, dirbame, rūpinamės šeima, kuriame ir ilsimės Panevėžyje, tačiau daugeliui esame nepastebimos, kadangi dažnai tiesiog negalime išeiti iš namų. Todėl, kad šalikelės trinkelės per aukštos arba šaligatvio ir perėjos sandūroje žioji spragos ir, jose įstrigus ratukams, vežimėlis apvirsta. Todėl, kad prisnigo ir valant gatves buvo sniegu užverstos perėjos arba nukastas tik siauras takelis, į kurį netelpa vežimėlis. Todėl, kad autobuso vairuotojas sustojo ten, kur negalim įlipti, ir nesuteikęs paslaugos nuvažiavo...

Iniciatyvinė moterų grupė ėmėsi spręsti žmonių su negalia problemas. 

Mums irgi smagu, kad „Panevėžys tvarkosi“ – modernėja, gražėja. Bet liūdna, kad net po kardinalių pertvarkų mums, žmonėms su judėjimo negalia, šis miestas netapo patogus ir saugus. Raginame Panevėžio miesto merą padėti pašalinti žmonėms su negalia sudaromas kliūtis:

  • Sistemingai pritaikant susisiekimo infrastruktūrą (šaligatvius, perėjas, viešąjį transportą ir kt.) žmonėms, judantiems su įvairiomis techninėmis pagalbos priemonėmis (vežimėliais, vaikštynėmis, ramentais ir kt.), užtikrinant tinkamą, pritaikomumo nesumažinančią jos priežiūrą, pavyzdžiui, nukasant sniegą, ir eksploataciją, pavyzdžiui, apmokant viešojo transporto vairuotojus, kaip sudaryti sąlygas žmonėms su negalia saugiai ir patogiai įlipti ir išlipti iš autobusų.
  • Įrengiant keltuvą Respublikinėje Panevėžio ligoninės konsultacijų poliklinikoje. Šiuo metu neįgaliųjų vežimėliais ir kitomis techninės pagalbos priemonėmis judantiems asmenims nėra įmanoma patekti pas medicinos specialistus, įsikūrusius antrame aukšte, todėl tam tikrais atvejais procedūros ir (arba) konsultacijos vyksta tiesiog koridoriuje, pažeidžiant paciento konfidencialumo teises. Poliklinikoje siūlomas pakaitinis vežimėlis nėra sprendimas žmonėms, kurie turi specialiai jų reikmėms pritaikytas judėjimo priemones.
  • Užtikrinant, kad Panevėžio miesto sveikatos priežiūros įstaigose, teikiančiose ginekologo konsultacijas, būtų suteikta galimybė naudotis pritaikytomis ginekologinėmis kėdėmis.

Merui adresuotame rašte nurodėme tik kelias problemas, su kuriomis susiduria judėjimo negalią turinčios moterys ir vyrai.

Raginame Panevėžio miesto savivaldybėje nedelsiant suburti Žmonių su negalia reikalų tarybą, kuri kauptų, aptartų, sistemintų žmonėms su negalia aktualius klausimus ir padėtų formuoti Panevėžio miesto savivaldybės tarybos politinę darbotvarkę. Į tarybą turi būti įtraukti asmenys, atstovaujantys žmonėms su psichosocialine, intelekto, sensorine, kompleksine ir fizine negaliomis, tarp jų – ir bent vienas asmuo, judantis elektriniu vežimėliu. Mes ir visa žmonių su negalia bendruomenė turime sukaupusios daug žinių aplinkos pritaikymo klausimais ir esame pasiruošusios dalintis šia ekspertine patirtimi.

Džiugu, kad apsilankę savivaldybėje sulaukėme palaikymo ir pažado jau netrukus parengti nuostatus ir juos patvirtinus miesto taryboje įsteigti Žmonių su negalia tarybą.

Irma ZABULIONYTĖ

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje