Požiūrio lūžis – nuo negalios iki galios

Pradžia  
„Bičiulystės“ naujausiame numeryje  
Apie LND veiklą, neįgaliųjų gyvenimą  
Savaitraščio prenumerata  
2 proc.  
Leidybos ir platinimo finansavimo projekto įgyvendinimas  
„Bičiulystės“ istorija  
Požiūrio lūžis – nuo negalios iki galios  
Viešieji pirkimai  
Kontaktai
Redakcijos
paslaugos
Skelbimai ir
reklama
Siųskite mums
naujienas
LT
EN
į titulinį

Pradžia

Gyvenimo kelionė – dėl vėžiu sergančių vaikų

 

Praėjusį penktadienį Vilniaus miesto savivaldybėje Saulius Bagdonas baigė „1 000 km širdies žygį“. Tauragiškis aplink Lietuvą žygiavo norėdamas atkreipti dėmesį į onkologinėmis ligomis sergančių vaikų problemas ir surinkti lėšų specialioms reguliuojamoms lovoms Kauno klinikų Vaikų onkologijos skyriuje nupirkti. Akcija pavyko – surinkta jau apie 30 tūkst. eurų.

 

Saulius Bagdonas nusifotografavo su nuo vėžio pasveikusia Mėta.

 

Sveiksta po baisios ligos

8-metė Gerda eina į mokyklą, yra guvi, linksma, tačiau jos mama Ala Vilbrantienė dar negali visiškai atsipalaiduoti. Visai neseniai šeima buvo gilioje duobėje – jų dukra sirgo 3 stadijos (tetrūko tik žingsnio iki 4 stadijos) onkologine liga – Berkito limfoma, viena agresyviausių kraujo ligų. Kai šeima sužinojo apie šią diagnozę, mergaitei buvo 2 m. 10 mėn.

Gerdai pasireiškė eiliniai peršalimo simptomai. Tėvai sunerimo, kai dukra tapo apatiška, vangi, nesituštino, o galiausiai ėmė vemti. Santariškių vaikų ligoninėje mergaitei atliko įvairius tyrimus, tačiau diagnozės nustatyti nepavyko. Blogiausia, kad situacija negerėjo ir grįžus namo. Po kurio laiko mergaitė pagelto. Poliklinikoje padarius biocheminius kraujo tyrimus, patikrinus echoskopu, tapo aišku, – kasoje yra auglys. „Kai tau pasako „auglys“, tu dar nesupranti, ką tai reiškia. Išslydo žemė iš po kojų. Atsimenu tik, kad liepė staigiai važiuoti į chirurginį skyrių. Tas žodis „staigiai“ iki šiol skamba“, – pasakoja mama. Norint išsiaiškinti, ar auglys piktybinis, reikėjo atlikti biopsiją. Darinys buvo susiformavęs pavojingoje vietoje – kasos galvutėje. Prie jo buvo labai sunku prieiti nepažeidus kepenų ir kitų organų. Be to, tai – neoperuojama vieta. Pirmadienį echoskopas rodė 3,5 cm. Trečiadienį atliekant biopsiją, jis buvo jau 5 cm. Tai parodė ir Gerdos sveikata. Ėmė kratyti traukuliai, negalėjo šlapintis, nesituštino, nors buvo daromos klizmutės, nebevalgė. Vaikas ėmė akyse gesti.

Mama neslepia, kad buvo apėmusi neviltis. Tik tada, kai ėmė kalbėti aukštesniu tonu, ieškoti pažįstamų, kurie galėtų padėti, situacija pradėjo keistis. Gerdą perkėlė į Onkohematologijos skyrių, buvo paskirtas gydymas.

Ala sako nenorinti nė prisiminti gydymo pradžios. Tai buvo juodas laikas. Mergaitė gavo 5 blokus chemijos, ligoninėje gyveno pusę metų, per tą laiką vos dienai ištrūkdavo namo. Per tą pusę metų gerėjimo taip ir nebuvo. Tik atsigavus – skiriamas antras, trečias chemijos blokas, nesulaukus norimo pagerėjimo – dar ir ketvirtas, penktas. „Viską praėjom, išgyvenom ir anafilaksinį šoką, kai širdis vaikui stojo. Žinau, kas tai yra ir palaikau visas mamas, kurioms reikia pagalbos. Visų pirma psichologiškai“, – sako A. Vilbrantienė. Jos teigimu, jai asmeniškai ligoninėje nė karto nebuvo pasiūlytas psichologas. Mamos pagelbėdavo viena kitai. Nenuostabu, kad būna momentų, kai artimieji palūžta. „Kai matai per stiklą mirštančius vaikus, nekeli klausimo, kodėl man, už ką. Galvoji, ką daryti, kad vaikas nebūtų vienu iš tų statistinių vienetų, kurie nepraėjo išbandymo. Kai mama nevilty, tada ir vaikui nelieka motyvacijos. Matydamas stiprią mamą, vaikas geriau suvokia, kad baigsis tie skausmai, kančios ir kada nors grįš namo. Suvoki, kad didžiąja dalimi nuo tavęs priklauso vaiko pasveikimas ir privalai būti stipri“, – pasakoja Ala.

„Šiuo metu džiaugiamės, kad Gerda ne ligoninėje, kad jai nelašinama chemija, kad ji eina į mokyklą. Žodžio, „sveika“ ištarti dar ilgai negalėsiu, nes bijosiu. Juk yra žinių, kad vaikai, su kuriais mes gydėmės, ir po 5 metų grįžo. Tas labai baugina“, – sako mama. Pasak A. Vilbrantienės, darinio kasoje chemija visiškai neišnaikino. „Ar jis aktyvus, mes nežinome – nėra skirti tyrimai tam išsiaiškinti. Mums buvo pasakyta, kad Lietuvoje to nedaro...“ – neslepia nerimo Ala.

 

Saulius Bagdonas džiaugiasi Gerdos pergale prieš vėžį.

 

Daug priekaištų sveikatos apsaugos sistemai

Moteris sako, kad po tokio sudėtingo gydymo nebuvo skirta jokios reabilitacijos. „O juk mus išleidžia be imuniteto. Jį reikia iš naujo sukurti. Per tą pusę metų, kai guli, viskas atrofuojasi. Viskam atstatyti reikia daug pastangų – sanatorijų, kineziterapijos paslaugų.“ Už tai šeima mokėjo savo lėšomis. Be to, stiprūs vaistai sugraužė mergaitės skrandį ir stemplę. Pastoviai atsinaujina žaizdos, tenka laikytis labai griežtos ir specifinės dietos. Tą daro visa šeima. Vien tik tam, kad Gerda jaustų, jog gyvena, kad nėra išskirtinė.

Vilbrantienės teigimu, valstybė šiandien per mažai rūpinasi sergančiais onkologinėmis ligomis vaikais. Mama labai dėkinga paramos ir labdaros fondui „Mamų unija“, kuris padaro tai, ko neatlieka valstybė. Užsiėmimai vaikams, renginiai, medikamentai, sauskelnės, įvairūs tepalai odai po komplikacijų gydyti, psichologinė pagalba – viso to stinga mūsų sveikatos apsaugos sistemoje. „Kartais kyla klausimas, už ką mes mokam mokesčius, jei už viską turim mokėti“, – svarsto mama. Ji pasakoja apie itin skaudžius atvejus – kai vaikui reikalingi tam tikri vaistai, tačiau jų nėra, nes užtruko viešųjų pirkimų procedūra. Kol jų sulauks, gali ir nebereikėti. Kartais vaikas negauna gydymo dėl kažkieno laiku nepasirašyto dokumento.

 

Pasveikti padėjo tikėjimas

Panaši ir Margaritos Šimėnienės istorija, tik gal šiek tiek linksmesnė. Moteris įsitikinusi, kad liga atsitraukė. Lapkričio pabaigoje bus 4 metai, kai sužinojo apie tai, kad jos sūnus Martynas serga sunkia mieloplastinės leukemijos forma. Apie ligą moteris sužinojo atsitiktinai. Pakilo temperatūra, vaikas pradėjo balti. Kad liga onkologinė, paaiškėjo atlikus kraujo čiulpų tyrimus. Martynas tada buvo 8 mėnesių. Prasidėjo chemoterapija. „Lyg buvom pasveikę, bet liga vėl grįžo. Tik grįžti namo, ir vėl pakyla temperatūra, ir vėl chemijos blokas. Vėl guli, vėl matai sienas, bet susiimi ir eini į priekį – neturi kitos išeities“, – sako Margarita. Iš įprasto gyvenimo ji buvo iškritusi apie 1,5 metų. Per tą laiką beveik nematė dukros. „Gyvenimas susitvarkė po kraujo čiulpų transplantacijos, – prisimena moteris. – Buvo visko – ir kraujavo per visur, ir oda keitėsi. Buvo žiauru matyti, kaip vaikas kankinasi. Žemė slydo iš po kojų.“ Tačiau visa tai – jau praeitis. Moteris dabar stengiasi užmiršti tai, kas išgyventa, siekia žiūrėti į priekį, džiaugtis matydama, kaip vaikas auga, stiprėja. Dabar Martynui 4,5 metų. Jis lanko darželį, yra linksmas ir guvus.

„Iš pat pradžių žinojau, kad viskas bus gerai. Nepasidaviau jokiems stresams. Juk namuose laukė kitas vaikas. Mama turi tikėti. Jei netikėsi, niekada ir nepasveiksi“, – sako Margarita. Ji prisimena, kad gydantis labai padėjo šeima, vyras, o štai valstybė – nelabai. Kai reikėjo vaistų, specialių priemonių, gelbėjo „Mamų unija“. Ligoninėje trūkdavo paprasčiausio panadolio, termometrų. „Parašai „Mamų unijai“ bet kuriuo paros metu, ir atveš, ko tau reikia“, – prisimena Margarita.

 

Pagalbos vaikams reikia nuolat

„Mamų unijos“ vadovė Eglė Mėlinauskienė sako, kad Kauno klinikose Vaikų onkologijos skyrius naujas, tačiau lovos jame senos. O tai, kur vaikas guli, ypač jei tenka ištisus mėnesius praleisti lovoje, yra labai svarbus. Ta patvirtino ir S. Bagdono pasitikti atėjusios mamos. „Atėjau pagerbti žmogaus, kuris padarė dėl mūsų žygdarbį“, – sako M. Šimėnienė. Jos teigimu, lovos labai svarbu. Jei guli geležinėje lovoje ir turi drebėti, kad jis neiškristų, nes nėra jokios apsaugos, tai gijimas labai sudėtingas. Jau nekalbant apie pragulų ir žaizdų prevenciją. Už surinktas lėšas tikimasi nupirkti lovas visam skyriui.

S. Bagdonas žygiavo 40 dienų, aplankė 29 miestus, nuėjo 1 300 kilometrų. Jo maršrutas buvo širdies formos. „Keliai nebebus tokie kaip prieš tai. Viskas yra sudilę, viską skauda, bet aš grįžau labai turtingas viduje, žinau, kad visą gyvenimą galėsiu dalyti šitas istorijas, kurias sužinojau keliaudamas. Tai yra tikros istorijos, tikras skausmas, – sako S. Bagdonas. – Galiu tai drąsiai vadinti gyvenimo kelione. Esame viena didelė šeima ir visi rūpinamės mūsų Lietuvos ateitimi, o tai yra vaikai. Lenkiu žemai galvą prieš jus, prieš tuos, kurie aukojote.“

E. Mėlinauskienė sako esanti labai dėkinga Sauliui, aukojusiam savo sveikatą ir laiką dėl vaikų. Vaikai serga ir sirgs, jiems pagalbos reikia nuolat. Jei kas nors nori padėti, gali tai padaryti labai įvairiai – savanoryste, profesinėmis žiniomis, aukodami.

 

Aurelija BABINSKIENĖ

Autorės nuotr.

 

„Bičiulystė“, 2016, Nr. 42; www.biciulyste.lt